"פרחקיר" עדין, נפלא, מבקש לעוף

המחול של אבשלום פולק וענבל פינטו הוא עוד יצירה דקה, מדויקת ועתירת דמיון

רות אשל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רות אשל

ושוב עבודה נפלאה ועתירת דימיון, רעננה וטובת טעם מבית היוצר של ענבל פינטו ואבשלום פולק. הפעם היצירה מתבצעת במוזיאון בתוך חלל לבן, לצלילי תזמורת חיה עדינה המפיקה צלילים קסומים של המוזיקאים היפנים על זכוכית, מיתרים, מפוחית־פה ותיבת נגינה קטנה. עדין עדין.

על רקע הלובן של הקירות בולטים הרקדנים הלובשים סריגים הנראים כשכבת עור מרהיבה בצבעוניותה. האם אלה אנשים? חיות? הכל פתוח לפירושים. הם לכודים באותה קופסה לבנה, חסרי ביטחון משהו מתקדמים לאורך הקיר, נתלים עליו כתמונות חיות. זה קיר תומך ואולי גם קיר כולא. הרקדנים ניראים כחלקיקים של שלם רב־צבעים המתפרקים וחוזרים יחד.

מתוך היצירה "פרחקיר"צילום: רותם מזרחי

מוטיב הדומינו חוזר לאורך היצירה. מגע אחד מפעיל את כולם בשרשרת. הם נעים בשקט, וכשהם נושאים זה את זה הם נראים חסרי משקל. הם אוהבים את תחושת הביחד וכשהם מחוברים ומתקדמים בזחילה הם מעלים על הדעת תולעת ארוכה קדמונית. הכל מאוד דק, מדויק ונושם.

בתוכם מצויה הדמות החריגה (פישזון) בתוך סריג ענק מעוצב להפליא בעושר גוונים של אפור עם קורטוב של ורוד. אולי הוא קוסם השבט, אבל הוא גם בולען של רקדנים והמבט שלו גורם להם ליפול לרצפה נטולי כוח וצעקה שלו מקפיאה את תנועתם.

בעזרתם של שישה פנסים בלבד הממוקמים על עמוד של חלל המוזיאון מצליח התאורן, יואן טיבולי, ליצור חלל צלול ובו־בזמן אינטימי. וכמו במרבית היצירות של פינטו ופולק, יש מרכיב של הפתעה לקראת סוף המופע. הפעם יורדים מהתקרה קולבים כמספר הרקדנים. האם זאת דרך לצאת מהקופסה הלבנה ולהגיע לעולם אחר? מעין חבל הצלה שעליו ניתן להיתלות? אבל הרקדנים, כאילו התנסו כבר בשלב הזה בחייהם, משילים את העור הצבעוני של הסריגים, תולים אותם על הקולבים המתרוממים ונשארים כשעור הגוף האמיתי שלהם חשוף בנדיבות, כמו נפרדו מפרק בחייהם — אז שוטפת את הבמה תחושת חופש של אנשים. התנועה דינמית, איבדה עכשיו מהתוגה שאיפיינה את תנועתם קודם והיא עכשיו עשירה בקפיצות, כשהתנועות פרושות החוצה, מבקשות לעוף. איזה תענוג.

"פרחקיר". כוריאוגרפיה, עיצוב תלבושות וחלל: ענבל פינטו ואבשלום פולק; עיצוב תאורה וחלל: יואן טיבולי; הלחנה וביצוע מוסיקלי: אומיטרו אבה, מאיו גאנטו, הירופומי נקאמורה; עיצוב טקסטיל: מוריאל דז'לסטי, מעצבת תלבושות שותפה: רינת אהרונסון; משתתפים: אבידן בן גיאת, נגה הרמלין, תום וקסלר, קורדליה לנגה, מיומו מינקווה, מיראי מוריאמה, אנדראה מרטיני, סתיו סטרוז צבי פישזון, גיל שחר. מוזיאון ת"א, 15.7.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ