מת משה רומנו מראשוני רקדני להקת בת שבע

רומנו רקד בלהקה בימיה הראשונים וכיהן כמנהלה האמנותי בראשית שנות ה-80. הוא מת בגיל 78

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

משה רומנו, מראשוני רקדני להקת בת שבע ובעבר מנהלה האמנותי נפטר אמש ממחלת הסרטן. רומנו, יליד 1936 החל לרקוד אחרי הצבא בסטודיו של מיה ארבטובה, הצטרף לתיאטרון הלירי ב-1962 וב-1963 התקבל ללהקת בת שבע והופיע ברפרטואר של השנים הראשונות והנוסטלגיות של הלהקה כשכוראוגרפים ידועי שם יצרו לה עבודות. בין השאר הוא הופיע ב"דרך הלימוד" של מרתה גרהם, "מחוללים", "אוהל המראות" של רוברט כהן, "הציידים האגדיים" ו"תהילים" של גלן טטלי וכן ב"האירוסין", "פנים" ו"מסכה" של נורמן מוריס.

ב-1970 בעקבות פציעה בגבו מונה רומנו למנהל חזרות ומנהל במה בבת שבע. בתקופה זו עבד עם הכוריאוגרף ג'ון קרנקו על היצירה "עמי־ים עמי־יער". ב-1972 הוזמן על ידי הכוראוגרף רוברט כהן לכהן כמנהל חזרות ואחר כך כמנהל אמנותי שותף בלהקת המחול הבריטית "London Contemporary Dance Theater".

בראשית שנות ה-80 כיהן כמנהל אמנותי של להקת בת שבע. מ-1994 היה למורה ליוגה ובשנים האחרונות היה מתרגל קבוע בשיעורי גאגא בלהקה. "רומנו היה אהוב על כולנו והרחיב את לבנו כל השנים", נמסר מארכיון הלהקה. "מדי שבוע היה עוצר בחלון של משרד הארכיון ומוסר לנו בדרכו הנונשלנטית איזה מסמך, תוכניה או תצלום שמצא בביתו. לעתים הניח פרחים על החלון רק כדי לשמח אותנו. לעתים נכנס לספר סיפורים על התקופה בבת שבע, על אהבתו הגדולה לריקוד ועל הזיכרון הגופני של כל הריקודים שרקד. רומנו היה ונשאר רקדן בכל נשמתו ומאודו. הוא יחסר לנו". הלוויה מתקיימת הערב בבית הקברות ירקון.

רנה שינפלד מכירה את רומנו מימיה הראשונים של בת שבע. לדבריה הוא היה יליד איטליה והחינוך האירופאי שספג מהבית ניכר בו. "הוא היה ג'נטלמן". למרות הנימוס והרוח הטובה ששרתה עליו תמיד, הוא היה הרקדן היחיד שהעז להמרות את פיה של מרתה גרהם הנערצת. "רומנו עזב את הסטודיו בטריקת דלת והשאיר את מרתה גרהם ואת יתר הרקדנים המומים. 'אף אחד לא עוזב את החדר כשאני נמצאת בו', זעקה גרהאם בכעס. זה היה כי הוא לא הצליח להרים את הרקדנית בריקוד הלנה מטרוי. הוא לא היה מהרקדנים החזקים ואני חושב שהוא התבייש שלא הצליח". שינפלד נזכרת שכשעזבה את להקת בת שבע, הוזמנה לערב גאלה. "הגעתי כמו שישראלים מגיעים, ככה כמו שאני. ופתאום טלפון ממשה. הוא ישמח לתת לי סטודיו היכן שהוא עבד אצל הכוריאוגרף רוברט כהן. זה היה רומנו".

גם הזיכרון של יאיר ורדי, מנכ"ל סוזן דלל ובעבר רקדן לצדו של רומנו, קשור במגורים. בשנות ה-70 היו שותפים לדירה במשך שלוש שנים בלונדון, כשורדי רקד בבלט רמבר ואילו רומנו כבר היה בתיאטרון המחול העכשווי בלונדון. "רומנו היה ידוע ומוכר בכל עולם המחול בלונדון בשנים אלה. הוא היה כשרוני מאד. מוזיקלי, אסיסטנט נפלא שמאד עזר לכוראוגרפים שעבד עמם. הוא ניחן בפשטות. היה מלא הומור. ברבות השנים עבר הרבה אירועי לב, עד שהסרטן התגלה והכריע אותו".

משה רומנוצילום: ארכיון להקת בת-שב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ