עבודת מחול שתוקפת את מעמדו של אוהד נהרין תעלה בפסטיבל שלם

העבודה, "פולחן נהרין" שמה, תעלה השבוע בפסטיבל "מחול שלם" בירושלים. יוצרה רובי אדלמן הלביש את הרקדניות במופע בבגד צהוב שחור ועליו סמלה המוכר של תנועת כך של הרב כהנא: תנועת אגרוף קמוץ בתוך כוכב שחור

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

עבודה שתוקפת חזיתית את ההערצה לאוהד נהרין ואת המעמד המקודש שלו בעולם המחול — "פולחן נהרין" שמה — תעלה השבוע בפסטיבל "מחול שלם" בירושלים. יוצרה הוא רובי אדלמן המכהן כיו"ר עמותת "מחול שלם". לדבריו, "פולחן נהרין" מבקשת להתריס ולעורר מחשבה ביחס לתופעה של הערצה עיוורת של מנהיגים בכלל, ובנוגע לתופעות של אייקונים באמנות ובעולם המחול, כמו במקרה של אוהד נהרין, בפרט. אדלמן אינו מסתיר שמטרתו הראשונית היתה לעורר תשומת לב, שלא לומר פרובוקציה. לשם כך, הוא הלביש את הרקדניות במופע, המשלב גם וידיאו, בבגד צהוב שחור ועליו סמלה המוכר של תנועת כך של הרב כהנא: תנועת אגרוף קמוץ בתוך כוכב שחור.

מתוך "פולחן נהרין". מבקשת להתריס ולעורר מחשבה צילום: תומר הלפרין

"אני אמן הפועל בירושלים ועוסק כל הזמן בשאלת המחויבות הפוליטית שלי, גם בנושא הסכסוך וישראל וגם בסצינה האמנותית", אומר אדלמן,שייסד את הפסטיבל יחד עם אשתו, עופרה והם מנהלים בית למחול בשכונת מוסררה. "אני מבקש להשתמש בפלטפורמה האמנותית כדי לחבר טרנדים ומגמות ודעת הקהל עם תפישות של מנהיגות ומשיחיות פוסט מודרנית. אוהד נהרין הוא דבר שמוכר. מותג שאף אחד לא מהרהר או מערער עליו. אני משווה את האייקון — לא אוהד הבן אדם — לתופעות של מנהיגות משיחית. בעיני זה שווה בדיקה ורענון של תפישות קיימות. תופעת אוהד נהרין היא רבת משמעות למישהו כמוני שפועל כיוצר בירושלים, מחוץ למרכז ולמיינסטרים. מנקודת המבט שלי, כל כובד המשקל, תשומת לב ההתייחסות — תקציבית ואחרת — נוטה לכיוון של מספר אחד, נהרין. מבחינת המיקום והמעגל הקטן של ההתרחשות שלנו, אנחנו מתכתבים עם זה ללא הרף. יש אגדה אורבנית שאם אתה נכנס לזוגיות לא טובה עם האייקון תמצא עצמך בסיום קריירה. אני סקרן לדעת אם זה יקרה".

מתוך "פולחן נהרין"צילום: תומר הלפרין

על השאלה מדוע דווקא סמל תנועת "כך", המתקשר לגזענות ולימין קיצוני, אומר אידלמן: "אני רואה את כהנא וסמליו בהקשר למשיחיות. כבן אדם יש לי כמה יקומים. סצינת המחול היא אולי שלולית אבל בשבילי לעתים זה מרתק יותר מהר הבית ומהסכסוך, ולרוב אני מקווה למצוא הקשרים בין הדברים. אני באסכולה של להטיל ספק בכל דבר. אתה הולך עם התרסה ילדותית שלך כי יש לך תחושת בטן חזקה".

אידלמן. מחויבות פוליטיתצילום: לירון שאזו

לגבי הסמליות הבוטה, מוסיף אידלמן: "הסמל של היד עם האגרוף שמשויך לכהנא חי, הצליח כי הוא סימל יהדות גאה. הסמבוליקה שלו התכתבה עם הפן של היהודי החזק שהיה חסר בגולה. ומבחינה זו, גם בהצלחה של אוהד נהרין יש משהו מהמיתוס הזה, שסוף סוף אנחנו לא נעבכים. יש לנו שפה תנועתית אותנטית. וזה מה שהציונות חיפשה: להחזיר את הגוף".

אידלמן סבור שכאמן תפקידו לאתגר את התפישות הקיימות. "מאחר שאני לא פוליטיקאי לא מתיימר להציע מערכת חברתית מגובשת, אני מציג את זה בתוך מסגרת אמנותית שלא מחויבת לאמות מידה מדעיות ומתייחסת לחוויה האישית שלי. של איך אני חווה את שילוב האמנות סצינה חברתית אמנותית שאני חי בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ