קרקס אלואז: נפלאות הגוף האנושי

"סירקופוליס", המופע של קרקס אלואז, ממוקם בעולם דמיוני עתידני שמשמש כמסגרת להפגנת כישוריהם הנהדרים של המשתתפים. מה שעושה את המופע ליותר מאשר הצגת תעלולים ויכולות פיזיות מדהימות, זו הכוריאוגרפיה

רות אשל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רות אשל

קרקס אלואז אינו קרקס כפי שראינו בילדותנו. זה קרקס עכשווי, שבו הכישורים האקרובטיים של האמנים וההומור הליצני ממוקמים בעיר תעשיתית, בעולם דמיוני עתידני של אי מרחף, שיסודותיו וכוח ההנעה שלו הם עשרות גלגלי שיניים בגדלים שונים.

יש סיפור מסגרת: האנשים איבדו את צבעיהם והם אפורים כמו גורדי השחקים וגלגלי השיניים, לובשים מעילי גשם אפורים ועוסקים במקצועות משעממים משהו, רובוטיים, אבל מתחתיהם מסתתר עולם צבעוני שלא אבד. כל זה משמש כמסגרת להפגנת הכישורים הנהדרים של המשתתפים — כל סצנה היא ריקוד עם אביזר כמו חישוק ענק, גלגל גרמני, מוט סיני, רצועות וכדומה.

לאורך היצירה, וזו אכן יצירה, מוקרנים על המסך האחורי סרטי וידיאו שמובילים את הקהל למחוזות שונים של אותה עיר. למשל, אוגו לפוליי מבצע קטע על רצועות כשהוא נראה על גג של גורד שחקים שמעצים את תחושת הסכנה. התנועה שלו איטית ונטולת תנופות, מה שדורש שליטה וכוח רב; סצנה על מוט סיני מבוצעת בעומקים של העיר, במעין מכרה שהוא טריאו שעליו מטפסים ומחליקים בחזרה עם הראש למטה במקצבים שונים; ריקוד אהבה חולמני של לאה טורן ג'נר על חישוק קרקע, שהוא מפתיע באיכות הלירית והחולמנית שלו; או קטע טרפז מרהיב של שתי רקדניות.

קרקס אלואז. איכות לירית וחולמניתצילום: באדיבות בימות

המשתתפים הם אמנים ברמה מאוד גבוהה אבל מה שעושה את המופע ליותר מאשר הצגת תעלולים ויכולות פיזיות מדהימות, זו הכוריאוגרפיה. כל קטע בנוי כריקוד עם אביזר שמנצל את המפגש של גוף וחפץ ויוצר פתרונות מסקרנים. מענג לראות איך תרגילים אלה, שרבים מהם ראינו בטלוויזיה בתחרויות האולימפיות, נרתמו ליצירת קרקס עכשווי. אין זה מופע לילדים אבל מבוגרים ונוער ייצאו ממנו משתאים לנוכח נפלאות הגוף האנושי.

"סירקופוליס", קרקס אלואז, מנהל אמנותי ובמאי שותף: ז'אנו פנשו, במאי שותף וכוריאוגרף: דייב סן פייר, עיצוב תלבושות: ליז ונדאל, וידיאו ועיצוב: ניקולא דקוטו, מוזיקה: סטפן בוש. בית האופרה, משכן לאמנויות הבמה תל אביב, 20.10

קרקס אלואז. מענגצילום: באדיבות בימות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ