הפגנות פרו־פלסטיניות בסיורי בת שבע ולהקת המחול הקיבוצית בארצות הברית

המפגינים הפרו־פסטיניים בניו יורק ובפילדפיה קראו להחרים את מופעי הלהקות ש"מנציחות מדיניות אפרהייד בישראל" וכן קראו להחרים את ישראל

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

עשרות הפגינו בשבוע שעבר מחוץ להופעות להקת בת שבע ולהקת המחול הקיבוצית בניו יורק ובפילדלפיה. המפגינים הפרו־פסטיניים קראו להחרים את מופעי הלהקות ש"מנציחות מדיניות אפרהייד בישראל" וכן קראו להחרים את ישראל. ביום רביעי בלילה, בעת שלהקת בת שבע העלתה את המופע שלה "שדה 21" מאת אוהד נהרין בערב גאלה באקדמיה למוסיקה", ה"באם" בברוקלין, התאספו, ביוזמת ארגון "עדאלה ניו יורק", כ-50 מפגינים מחוץ לאולם, בשטח גדול שגודר מבעוד מועד על ידי המשטרה. בין הקריאות נגד ישראל, וחלוקת הפליירים לעוברים ולשבים, חלק מהמפגינים מצאו את הזמן גם להצטרף לריקודי דבקה ושירה שיזמו המארגנים. למחרת (חמישי בערב) הפגינו כ-80 איש מחוץ לאולם "זלרבך" בפילדלפיה שבו הופיעה להקת המחול הקיבוצית במופע "אמבכלל" של הכוריאוגרף רמי באר.

זו לא היתה ההפגנה הראשונה שחוותה להקת המחול הקיבוצית בזמן האחרון. נדמה שהארגונים הפלסטינים עוקבים אחרי הלהקה הקיבוצית לכל מקום. שבוע לפני כן, מחוץ למופע של הלהקה בקליבלנד, אוהיו, התקיימה הפגנה דומה. גם בספטמבר, מחוץ להופעה של להקת המחול הקיבוצית בפסטיבל מחול בטורינו שבאיטליה, הושמעו קריאות להחרים את המופע. "בעבר התנסינו במקרים דומים", מסר רמי באר הנמצא בארה"ב. "זהו חלק מהמורכבות שלנו כגוף אמנותי ישראלי שמופיע ברחבי העולם ובמיוחד בתקופה הזו שאחרי צוק איתן. הלהקה הינה גוף אמנותי ואינה גוף פוליטי. היא מחברת את האנשים דרך האמנות ומהווה גשר ויוצרת דיאלוג בין אנשים מכל דת גזע ומין". באר סיפר שלמרות הכל, ההופעה בפילדלפיה "התקיימה בפני אולם מלא שהריע ממושכות לרקדנים".

להקת בת שבע. לא הפעם הראשונהצילום: גדי דגון

גם להקת בת שבע מנוסה בהפגנות מחוץ למופעיה, ואף פחות רגועות רגועות מזו שהיתה בשבוע שעבר. הארגונים הפרו־פלסטינים השונים, ששם ארגון הגג שלהם הוא BDS

(Boycott, Diverstment and Sanctions), פשוט לא מקבלים את האבחנה בין פוליטיקה לתרבות. בשנים האחרונות הפך ה־BDS את להקות המחול המרכזיות בישראל ואת קבוצות התיאטרון, למטרה לקמפיין החרם שלו נגד ישראל. זאת בעילה כי גופים אלה מקבלים תמיכה מממשלת ישראל שאת מדיניותה בשטחים הם מגנים ולכן יש להחרים את המופעים.

ההפגנות מחוץ למופעי התרבות נהפכו בשנים האחרונות לריטואל קבוע. ב-2012 באדינבורו, הפריעו מפגינים למופע של להקת בת שבע כשפרצו לאולם וקראו קריאות. המופע הופסק מספר פעמים. באותה שנה גם תיאטרון "הבימה" התקבל בסערה בבריטניה כשהציג את "הסוחר מוונציה" בפסטיבל הצגות שייקספיר מכל העולם בתיאטרון "הגלוב". הדבר גרם לפולמוס ציבורי עז בבריטניה.

גם השנה היו כמה מתקפות. בפברואר לפני הופעת בת שבע בפסטיבל האמנויות הבינלאומי בוולינגטון, ניו זילנד, קרא הארגון הפרופלסטיני המקומי לממשלת ניו זילנד לאסור על המופע. אוהד נהרין אמר אז בראיון כי "אם הייתי יודע שהחרם הזה יעזור, הייתי מצטרף בעצמי למפגינים. המורכבות של הסיטואציה היא גדולה. הסיטואציה הנוראית בגדה היא טרגית, אבל ההפרעה במופע שלנו רק מוכיחה שלעתים התיסכול גורם לנו לאבד בהירות וגורם לו לפעילות שלא תקדם במאומה את המטרה של פלסטינים ורק תגרום נזק לאחרים... היום בו ייחתם הסכם שלום יהיה היום המאושר בחיי. למען השלום הייתי מוותר לא רק על הגדה המערבית אלא על ביתי הפרטי".

יחסית לרמת התוקפנות שהיתה באדינבורו ובניו זילנד, ההפגנות המלוות את שתי הלהקות הגדולות בישראל, בסיורי ההופעות שלהן בחודש האחרון בארה"ב, הן מאופקות יותר. אך ללא ספק זהו מטרד לא מבוטל. בשבועות האחרונים הארגונים הפרו־פלסטיניים המקומיים עקבו בעניין אחרי לו"ז ההופעות המתוכננות. וכדי להכין את הקרקע, הם פירסמו התראות

רבות בפייסבוק ובאתרי חדשות ותרבות על ההפגנות הצפויות מחוץ לאולמות שבהם יופיעו הלהקות הישראליות. להקת המחול הקיבוצית אף קיבלה התראה כזו על ההפגנות הצפויה בהופעותיה בקליבלנד ובפילדלפיה, ישירות באתר שלה. לדברי יוני אביטל, מנהל הסיורים והשיווק בחו"ל, הוא השיב במכתב שבו תיאר את הלהקה ואת פעילויותיה בקיבוץ געתון, בהן לוקחים חלק תושבים מהכפרים הערבים בסביבה. אך לא נענה בתגובה. מכתבו התפרסם גם בתוכניית המופע בקליבלנד. למרות ההפגנה, עשרות רבות של רקדנים הגיעו למחרת לאודישנים הפתוחים שקיימה הלהקה בעיר להשתלמות הבינלאומית שהלהקה תקיים במשכנה בקיבוץ געתון בחודשים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ