רות אשל

יצירה זו, בסגנון תיאטרון תנועה, מבוססת על "ביבר הזכוכית" של טנסי ויליאמס. כשעולה האור רואים את לורה יושבת ספונה בודדה בדירתה: אשה בשמלה שחורה "מכובדת", שיערה אסוף אחורנית בקפידה. חיצוניות נוקשה, רגילה, אבל מתוך מבט עיניה אפשר להבחין איך האור הפנימי ניצת בה בתוכה. היא ממתינה, מתוך הבשלה פנימית היא תרים את היד, תושיט אותה אל כוס הזכוכית הכל־כך רגילה. היא מקרבת אותה אליה, וכשהיא מתבוננת בה, מוקרנים על המסך האחורי גלים קסומים של מעגלי אור.

אחר כך היא אוחזת בכף, בצלחת ובכל אחד מהם היא מגלה את האור הפנימי שבו. היא מאושרת. נורת אור התלויה על חוט מהתקרה מתחילה לנוע במעגלים ולאורה נעים רהיטי החדר כצלליות על הקיר האחורי. כל תנועה שלה, כמו גם של החפצים, מדויקת ושטופת פליאה.

מתוך "שביר". הרגישות הפנימית מול נוקשות היומיום

אל תוך עולם שברירי זה זה נכנס הגבר, כולו יומיומיות, לועס מסטיק, רעד עצבני חסר סבלנות מרטיט את רגליו. הוא מניח את המעיל שלו שאתו הלך ברחוב על הכיסא שלה, מתיישב בגסות במקום שבו חוותה לפני כמה שניות אושר עילאי - והיא מתכווצת כולה מבפנים. מרתק לראות את המפגש בין הרוחני ליומיומי, בין השביר למוצק, בין הרגע שבו הכף היא רק כף לרגע שהיא מקרינה או פנימי מופלא.

לורה מאושרת לרקוד אתו, נפעמת מהנשיקה לו, וכשהיא מראה לו את הסודות היקרים שלה, את כלי הזכוכית, הוא מאבד עניין, קם, מסתלק בטריקת דלת ומשאירה אותה לבד. ושוב הכל מתחיל מחדש. היא לוקחת את הכוס - אבל הקסם נמוג, הכוס היא רק כוס וההילה נעלמה.

זאת דרמה גדולה המסופרת בתימצות, שבה כל תנועה קטנה משויפת והעידון בוהק. תענוג.

"שביר", קבוצת קרפסקו (צ'כיה). יוצרים מבצעים: ודרינקה גילינו, ביק, ז'ירי זרמן. עיצוב תאורה: פטר לורנק. מוזיקה: לואיס פיאסטאס. פסטיבל קליפה אדומה, תיאטרון קליפה, 22.2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ