כוהנת העיצוב אורלי רובינזון פונה להמונים, ולא מתביישת בכך

אורלי רובינזון הוציאה 34 ספרי עיצוב וסטיילינג לבית, ולפי הערכות מכרה יותר מ–300,000 עותקים לאורך השנים. היא לא מתנצלת על כך שספריה ממומנים על ידי גופים מסחריים ומבהירה: "אין כפולת עמודים שאני לא עומדת מאחוריה, והיו פעמים שאמרתי לאנשים 'קחו את הצ'קים שלכם'"

"לא צריך להיות בוגר בצלאל ושנקר כדי לעשות בית נעים"
"לא צריך להיות בוגר בצלאל ושנקר כדי לעשות בית נעים"צילום: מגד גוזני
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה
נעמה ריבה

לספרים של אורלי רובינזון על עיצוב התוודעתי עוד לפני שלמדתי אדריכלות, מתישהו בתחילת העשור הראשון של שנות האלפיים. אהבתי לדפדף בהם וללמוד מהם על עיצוב מקומי. כשנכנסתי לבית הספר לאדריכלות ב–2006, הבהירו לי המורים מהר מאוד שהספרים האלו לא מיועדים לאדריכלים או לסטודנטים לאדריכלות, ולכן עדיף שאמנע מהם.

למרות שהקהילה האקדמית מתנשאת עליה — בפניה או מאחורי גבה — רובינזון, בת 50, שבאמתחתה 34 ספרים, לא מתכוונת להתנצל. "לא כולם אינטלקטואלים", היא אומרת. "הספרים שלי הם כמו ספרי בישול. למה אנשים קונים ספרי בישול? כדי להכין את הסיר למשפחה. ואנשים צורכים את הספרים שאני כותבת כדי לעשות משהו בבית. הספרים שלי הם אישיים. אני לא מתעסקת בכיכרות, ברחובות ובפקקים. יש לי תפקיד אחר, לקחת את הנשמה של אנשים ולבחוש בה". לצד ההבחנה שלה, שהספרים שלה פונים לקהל רחב, היא אומרת שהם נמצאים גם בבתים של מבוססים ומשכילים. "אנחנו באות לצלם בתים של בכירי המשק ויש שם את הספרים שלנו וליד זה יש את הספרים של עמוס עוז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ