שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא בצלאל דוחה את הביקורת על הליך בחירת האדריכלים לתכנון הקמפוס החדש

בריאיון ראשון משיב ארנון צוקרמן: "אנחנו צריכים להתנצל שבחרנו את אחד המשרדים הטובים בעולם בשביל פרויקט ייחודי במינו?"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

נשיא בצלאל, פרופ' ארנון צוקרמן, דוחה בתקיפות את הביקורת על הבחירה של סטודיו סאנה מטוקיו ומשרד ניר-קוץ מתל אביב לתכנן את הקמפוס החדש של האקדמיה במגרש הרוסים במרכז ירושלים. בראיון בלעדי שיתפרסם מחר במוסף גלריה, משיב צוקרמן לראשונה לטענות לחוסר שקיפות בהליך הבחירה ופגיעה בעקרון ההזדמנות השווה של קהילת האדריכלים בארץ. "האם אנחנו צריכים להתנצל שבחרנו את אחד המשרדים הטובים בעולם בשביל פרויקט שהוא ייחודי במינו? זה בניין שבונים פעם במאה שנים, ואני כנשיא צריך לדאוג לפתרון הכי טוב עבור בצלאל".

כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", בחודש אפריל השנה החליט הנהלת האקדמיה לבטל במפתיע את התוצאות של תחרות התכנון הראשונה של הקמפוס, בה זכה לפני כחמש שנים משרד studyo הגרמני-טורקי, בשל מה שהוגדר כ"חוסר ניסיון". במקום התחרות יזמה ההנהלה מכרז אדריכלים סגור לשמונה משרדים מישראל ושמונה מחו"ל, בהם שמות בולטים כמו: נורמן פוסטר מבריטניה, קנגו קומה מיפאן ואחרים. בשלב האחרון של המכרז נותרו שלושה צוותים, שמורכבים משיתופי פעולה בין משרד בינלאומי למשרד ישראלי: סטודיו סאנה (קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה) בשיתוף ניר-קוץ, סטיבן הול מניו יורק בשיתוף אסף לרמן (א. לרמן אדריכלים), ומשרד מייזליץ-כסיף בשיתוף RMJM מבריטניה.

ההחלטה של בצלאל לערוך מכרז אדריכלים חדש שפתוח לקבוצה מצומצמת של משרדים עוררה סערה בקהילת האדריכלים. מעבר לכך, אף אחד מהמשרדים שעלו לגמר לא נדרש להציע תוכנית מוחשית, וההכרעה ביניהם התבססה על עבודות קודמות ועל הצעת המחיר. יו"ר עמותת האדריכלים, פרופ' ברוך ברוך, אף דרש לבטל את התחרות משום שהיא "שוללת את עקרון שוויון ההזדמנויות של כלל ציבור האדריכלים הישראלי".

פרופ' צוקרמן שולל את הביקורת של העמותה, ואומר כי הליך המכרז יביא בסופו של דבר לתוצאה הטובה ביותר. "אנחנו בחרנו בפתרון שהאמנו בו. אני לא צריך להיכנע לאיזה גחמות. זה שאני מוסד ציבורי ובית ספר לאמנות זה לא אומר שאני צריך להתאבד". הוא הוסיף כי ההכרעה על הזוכים "הדירה שינה מעיניו". תוך כדי המכרז הוחלט ששטחו של הקמפוס העתידי יצומצם בחצי, מ-60,000 מ"ר ל-30,000 מ"ר, וכי בצלאל ינסה לרכוש או לשכור בניינים היסטוריים בסביבת מגרש הרוסים ולהשמיש אותם לצרכיו.

בתוך כך העבירה הלשכה הפדרלית של אדריכלי גרמניה מכתב לעמותת האדריכלים הישראלית בבקשה לבחון אפשרות לפצות את משרד studyo בגין הפסקת העבודה עמו. במכתב של מנכ"ל הלשכה, ד"ר טילמן פרינץ, נכתב כי הזכייה של משרד גרמני בתחרות הביאה לקהילת האדריכלים בארצו כבוד רב, וכי היחסים בין המשרד הזוכה לבין בצלאל היו טובים ואיתנים. עם זאת, "הפסקת העבודה החד צדדית על ידי בצלאל גרמה לחברה בארגון שלנו להינזק מאוד (מבחינה כלכלית)". משום כך מבקשת הלשכה לבחון אם "החוק הישראלי מפצה אדריכלים על אובדן רווח". המכתב הועבר לייעוץ משפטי של עמותת האדריכלים בארץ ותגובת העמותה טרם נמסרה.

אדריכלי משרד studyo שזכה במכרז שבוטל, ומתכוונים להגיש תביעת פיצויים נגד הנהלת בצלאל בגין הביטולצילום: תצלום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ