איך שהזמן רץ: שעון רוורסו חוגג 80

יוקרתי לצד מסורתי, וקוסם גם לנשים וגם לגברים - רק חובבי שעונים מעטים לא יעניקו מקום ברשימת השעונים הקלאסיים לרוורסו של ייגר-לה קולטר

ג'סיקה מישו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'סיקה מישו, ניו יורק טיימס

רשימת השעונים הקלאסיים באמת - האייקונים הנצחיים של אמנות השענות - קצרה למדי, ותמיד אפשר להתווכח על מה ראוי להיכלל בה. שעון קלטרווה מתוצרת פאטק פיליפ ושעון סנטוס של קרטייה יופיעו מן הסתם ברוב רשימות האספנים, לצד רויאל אואק של אודמרס פיגה, סבמרינר של רולקס וסימסטר של אומגה.

רק חובבי שעונים מעטים לא יעניקו מקום בפנתיאון לרוורסו של ייגר-לה קולטר, המציין בימים אלה 80 שנה לקיומו.

השעון המלבני האלגנטי, שלוח השעות שלו קבוע על גבי קופסת מתכת מסתובבת ייחודית, נועד במקור להיות שעון ספורט. הרעיון המהפכני של שעון יד שאפשר לסובבו ולהפוך אותו על פניו נולד במגרשי הפולו של הודו, שבהם הסבו חבטות עזות של כדורים נזק איום למחוגים וללוח השעות העדינים. בהחלקת אגודל על לוח השעות היה אפשר לסובב את השעון הצדה אל מחוץ לתיבתו, ולהפוך אותו כך שיפנה פנימה, ובמקומו נחשף כיסוי מתכת מגן, מוכן להדוף כל כדור תועה. לחלופין, היו גרסאות בעלות פנים כפולות, ולמעשה שני שעונים באחד - לוח שעות אלגנטי אך פשוט לשימוש יומיומי, ולוח אחר מעוטר ביהלומים לאירועים חגיגיים. עיצובו של הרוורסו לא השתנה בצורה ניכרת מאז הופיע לראשונה ב-1931. העקביות בעיצובו משקפת את הנוחות הפשוטה שבצורת המלבן המתאימה לתנועת תזוזה על ציר.

"השעון הזה טהור", אומר ג'רום למברט, מנכ"ל ייגר-לה קולטר, חברה שווייצית. הוא מדמה את השעון למוסיקה ואומר שבמשך השנים הוכנסו לשימוש כמה ואריאציות, אך "המנגינה לעולם נשארת במספר מוגבל של צלילים".

אבל אף שסגנונו של הרוורסו נותר מסורתי, הרי המותג הפגין יצירתיות בשיווק ללקוחות מהדור הצעיר. לרגל יום ההולדת של השעון, נוסף על השקת אפליקציות לאייפון ולאייפד, ייסדה ייגר-לה קולטר באתר האינטרנט שלה מוזיאון וירטואלי; בעלי רוורסו יכולים להעלות אליו תמונות ופרטים הקשורים בשעון שברשותם וליצור תערוכה מקוונת. מדור באתר ושמו "נראה על פרק היד" מציג סלבריטאים המדברים על השעונים שלהם, ואילו בפברואר ומארס קיים המותג בדף הפייסבוק שלו משחק "חפש את המטמון" - והמטמון היה כמובן שעון רוורסו (באתר האינטרנט של קמעונאי השעונים האמריקאי טורנו, מחיריהם של שעוני רוורסו נעים בין 5,250 דולר לדגם לנשים לבין 13,900 דולר לדגם גרנד GMT). אבל אחד מקסמיו הגדולים ביותר של השעון הוא ההתאמה האישית שהמותג אימץ.

שלא כצו האופנה העכשווית, המצדדת בגב שקוף שאפשר לראות דרכו את המנגנון, המארז של רוורסו מספק שטח ריק להתאמה אישית באמצעות חריטה, ציפוי אמייל או שיבוץ אבנים טובות. "היכולת להוסיף מגע אישי לרוורסו מספקת לבעלי השעון דרך להיכנס להיסטוריה ולחבר את השעון לרגע חשוב בזמן", אומר למברט.

עם עונדי השעון המפורסמים נמנה המלך אדוארד ה-8 שנטש את כיסאו ב-1936 כדי לשאת לאשה את ואליס סימפסון האמריקאית הגרושה. הוא חרט על גב הרוורסו שלו את סמל המלוכה. אמליה ארהרט חרטה על גב השעון שלה את נתיב הטיסה הראשונה שלה, ממקסיקו לניו יורק. למברט, אצן נלהב, אומר שהוא מתכנן לחרוט על הגרסה האישית שלו לדגם "מחווה ל-1931" את שמות הערים שבהן רץ מרתון.

הרוורסו עדיין נחשב מאוד משום שהוא קוסם הן לגברים והן לנשים. באירופה, שם נהנית החברה מהמכירות הגדולות ביותר, השעון נמכר לנשים ולגברים במידה שווה. "הוא מדבר גם לגברים וגם לנשים", אומר למברט. "גברים נהנים מההיבט הטכני, שיש לשעון שני צדדים. ולמרות העניין הטכני השעון נראה אלגנטי ומתוחכם ונשים יודעות להעריך זאת".

החברה "קלעה למטרה בדגם הנוכחי של רוורסו", אומר תומס מאו, אוצר אוספי שעונים המשמש יועץ באתר חובבי השעונים PuristSPro.com. השעון "מקסים, ויקסום הן לחובבי השעונים הרציניים, בתנועות המרהיבות שלו, והן לאסתטיקנים שיתפעלו מהעיצוב הקלאסי והמאופק", הוא אומר.

המאפיינים האלה קיימים בשני הדגמים שהושקו השנה לרגל חגיגות יום ההולדת. השעון "מחווה ל-1931" פועל בתנועת קפיץ ידנית אולטרה-דק 822 קליבר של ייגר-לה קולטר, מיוצר במפעלי החברה, ונפחו 2.94 מילימטרים. לוח השעון הפשוט, כמעט סגפני בעיצוב, נושא רק את המלה "רוורסו", ללא הלוגו הרגיל של ייגר-לה קולטר, בהד אלגנטי לעיצוב המקורי.

בקצה השני של הספקטרום מבחינת המורכבות, הדגם "Reverso Repetition Minutes a Rideau" שעון אורלוגין המצלצל כל שעה, ממציא מחדש את התפקוד המסורתי של כיסוי ההגנה, והופך אותו למסך זז המפעיל את צלצולי השעון.

שני השעונים הולמים את המודעות המחודשת הרווחת בקרב העשירים לקסמי הדיסקרטיות בעידן הידוק החגורה. "בתקופות סוערות מבחינה סוציו-אקונומית, העשירים לא רוצים לנפנף בעושרם", אומר מאו.

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ