משהו קטן וטוב

המוצרים המעוצבים שנמכרים ב"כלים שלובים" בתל אביב, שהמוכרים והיוצרים שעובדים בה פגועי נפש, אינם נופלים מאלה של חנויות מסחריות

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

קניית מתנות שעוצבו או יוצרו בשיתוף עמותות מתלווה לעתים קרובות תחושה נעימה של מירוק המצפון - הנה, עשינו משהו טוב, תרמנו לקהילה - אבל גם בתחושה חמצמצה של פשרה באיכות ועיצוב. "כלים שלובים", חנות חברתית חדשה שנפתחה בחודש שעבר ברחוב דיזנגוף בתל אביב (סמוך לרחוב בזל), משנה את התמונה: היא מתחרה בלי רגשי נחיתות בחנויות של מתנות מעוצבות דוגמת רשת סוהו ודומיהן.

זאת גם הסיבה שהחנות נפתחה דווקא בחלקו הצפוני של רחוב דיזנגוף: כבר דרך חלון הראווה אפשר להתרשם מהעיצוב היוצא דופן של החנות עצמה והמוצרים שמוצעים בה.

החנות, ששטחה 50 מ"ר, מציעה מתנות וחפצים מעוצבים פרי עבודתם של אומנים ובעלי מלאכה בעלי צרכים מיוחדים וכן מוצרי עיצוב של מעצבים ישראלים צעירים המייצרים בישראל ועובדים בשיתוף עם עמותות.

בין המוצרים: מגבות מטבח בטכניקת דפוס משי, בובות משאריות בדים בעבודת יד, ערוגה אורבנית של צמחי תבלין, סוס נדנדה קלאסי בעיצוב נוסטלגי. עם המעצבים נמנים עינתוש עיצובים, בייסיק, ארז מולאי והדס כהן שוקרי, מאך דיזיין, Deda ועוד.

בובות משאריות בדים בעבודת יד של עמותת ארוס אלבחרצילום: לוטקה

בנוסף לכך, החנות מתופעלת על ידי אנשים המתמודדים עם מגבלות נפשיות שעובדים בה כמוכרים ואחראי משמרת. אם הכל יפעל לפי התוכניות, זו תהיה הראשונה ברשת חנויות, כפי שמספרת מיכל טופז, העומדת בראש המיזם. טופז, בת 31, הקימה את עמותת "שיקום אחר", שהיא עומדת בראשה, לפני כשמונה שנים, לאחר שסיימה תואר ראשון בפסיכולוגיה שבמסגרתו התנדבה במחלקה הסגורה לפגועי נפש גהה.

"שם הבנתי שאין פתרונות מספיק טובים ויצירתיים לתעסוקה והשתלבות בקהילה לאוכלוסייה הזאת, שיש לה פוטנציאל גדול", היא מספרת. "אז הקמנו מרכז תעסוקתי ומשם התפתחנו לשילוב אנשים בשוק העבודה הפתוח, תוך פיתוח קשרים עם מעסיקים ושיווק הפרויקט החוצה.

"במקביל התחלתי לנהל את תחום השיקום של עמותת גוונים באזור אשקלון. אז הבנתי שיש הרבה מפעלים מוגנים, לא רק בתחום בריאות הנפש אלא גם של עמותות אחרות, שמייצרים מוצרים יפים, אבל קשה להם לשווק אותם וליצור פלטפורמה שמאפשרת גם הכנסות וגם תעסוקה. לכן הקמתי את מיזם ‘כלים שלובים' שמטרתו מלכתחילה להקים מערך שיווק משותף למגוון של עמותות. לפני שנה הקמנו אתר אינטרנט אבל היה לי חשוב לפתוח חנות".

טופז פנתה למוסד לביטוח לאומי וקיבלה עזרה במימון החנות. בנוסף לכך תומכים במיזם גם IVN - רשת הון סיכוי לישראל, משרד הבריאות, בנק הפועלים, גוגל ישראל ועוד.

סוס נדנדה בעיצוב נוסטלגי של כישורית צעצועץצילום: לוטקה

למה חנות?

"ככה אנשים בעלי צרכים מיוחדים יכולים להשתכר בכבוד וגם הקהילה נחשפת למוצרים של עמותות שונות. וכך אנחנו גם מעודדים ייצור ישראלי. כיום 20 עמותות כבר מוכרות את המוצרים שלהן בחנות והשאיפה היא להגדיל את המספר ל-100".

כמה מהמוצרים שאתם מוכרים מיוצרים בשיתוף העמותות?

"60%-70% מהמוצרים מיוצרים על ידי עמותות ו-30%-40% על ידי מעצבים ישראלים שנעזרים בעמותות או שהתחייבו לעבוד עם עמותה בתוך זמן קצר באריזה, ייצור וכדומה. במקום שייצרו בסין או במקום אחר, הם תומכים בקהילה ובייצור המקומי".

החנות ברחוב דיזנגוף בתל אביבצילום: לוטקה

זו לא השתקת מצפון?

"שום עמותה לא תעשה משהו שירע לאוכלוסייה שהיא מטפלת בה. כשאני מפנה מעצב לעמותה, אני סומכת עליה שתעשה את השיקולים הנכונים, שתנהל משא ומתן, וגם לנו יש פיקוח. החנות שלנו לא זולה, אנחנו מוכרים איכות, אנחנו בהחלט תופשים את עצמנו כחנות בוטיק - לא יוקרתית אבל גם לא משהו זול. זה חלק מהרעיון של לנפץ את הסטיגמה. והנה, אנחנו קרובים ליעד של איזון תקציבי אחרי חודש אחד בלבד של פעילות.

"אנשים לא קונים רק כי הם רוצים לתרום. נכון שזה מגניב שיש חנות שהיא גם תרומה וגם עיצוב. חלק מהמוצרים שלנו אתה יכול לקנות גם בסוהו או ברשתות אחרות, אבל אתה תבוא אלינו מכיוון שכאן הכסף הולך למטרה טובה, אף על פי שהמוצר לא זול יותר. הכסף מופנה אצלנו למטרות חברתיות - למשכורות, לתפעול החנות, ואם יהיו רווחים נפתח עוד סניף. זה כסף שנשאר במיזם". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ