בשנקר החליטו: תבוטל תערוכת הבוגרים המסורתית

במקום זה ייפתחו הגשות סוף השנה לקהל באירוע חד־פעמי, מהסוג שזכה להצלחה בשנה שעברה

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

הנהלת הפקולטה לעיצוב בשנקר החליטה לבטל את תערוכת הבוגרים המסורתית והמתמשכת הנערכת מדי שנה בסוף הלימודים, ולפתוח את הגשות סוף השנה לקהל הרחב באירוע חד־פעמי. לדברי פרופ' ירום ורדימון, דיקן הפקולטה, "פורום הפקולטה החליט על צעד ניסיוני שבמסגרתו יבוטלו תערוכות הבוגרים במתכונתן הרגילה ובמקומם ייפתח חלק מדיוני סוף השנה סביב עבודות הבוגרים (ההגשות) לאמצעי התקשורת ולציבור. במסגרת זו תוכל כל מחלקה להביא את צרכיה לידי ביטוי עצמאי בהדגשת ייחודה".

ההחלטה התקבלה בעקבות דיון ער שמתקיים בשנים האחרונות בישראל בדבר נחיצותן של תערוכות הבוגרים ואת מי הן אמורות לשרת - את הנהלת המוסד, את הבוגרים או את אמצעי התקשורת. שאלות אלו, כמו גם מה ערכן של תערוכות הבוגרים בשיח התרבותי עיצובי אמנותי, ועד כמה הן רלוונטיות כיום, הביאו את הפקולטה בשנקר לחפש פורמטים חדשים של חשיפה, ולחרוג מהמוסכמות. כך לדוגמה, בשנה שעברה המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר קיימה דיוניה פתוחים למבקרים בהאנגר 1 בנמל יפו.

מתוך תערוכת הבוגרים בשנקר, 2010. פרויקט הגמר של נתלי שרעבי, "הליפסטיקים"צילום: יובל טבול

לדברי ורדימון, המהלך זכה להצלחה עצומה ולתגובות נלהבות מצד הציבור, הביקורת, וגם הבוגרים ומשפחותיהם. עוד הוא הוסיף ש"הפקולטה רואה בניסיון זה חיזוק הקשר בין המעצב לצופה והמשתמש הפוטנציאלי בתהליך חינוכי מעורר ומתמשך של קידום ההבנה, ההסברה והפצת חשיבות העיצוב ותהליכיו המתבטאים בעבודות הסטודנטים.

"כמו כן", מוסיף ורדימון, "הטכנולוגיה החדשה הביאה את הבוגרים ליכולות הפצת דעה, דעת ושיווק עצמי ללא תקדים. עבודותיהם מופצות באמצעות האינטרנט לידיעתם של המונים בהקשת שם אתר או יוצר במקלדת, ובסביבה זו, תערוכות בוגרים בעיצוב המציגות חתך הישגים אישי הופכות לאירוע משפחתי-ציבורי שיתרונותיו מוגבלים".

ירום ורדימון, דיקאן שנקר, בטקס פרסי ישראל 2007, בו זכה בפרס העיצוב. הדברים ממילא נחשפים באינטרנטצילום: תומר אפלבאום

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ