יובל סער

המעצבת חוה מורדכוביץ, זוכת פרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט לשנת 2011, הלכה לעולמה ביום שישי בגיל 78. ההלוויה תתקיים מחר, יום ראשון, בשעה 15:00 בעין כרמל.
מורדכוביץ - שהשאירה אחריה בעל, שלושה ילדים ושבעה נכדים - היא בוגרת המחלקה לגרפיקה שימושית (כיום המחלקה לתקשורת חזותית) בבצלאל. במהלך הקריירה שלה היא עיצבה מאות ספרים ופרסומים בשיתוף פעולה עם הוצאות ספרים ומוזיאונים, וליוותה מבחינה גרפית את ההקמה של בית המשפט העליון, את ההקמה של בית גבריאל בכנרת ועוד.

בנימוקי השופטים להענקת פרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט נכתב כי ״הפרס הוענק לחוה מורדכוביץ על עשייה רגישה ואיכותית בתחום עיצוב ספרי האמנות והאדריכלות בארץ, במקביל לעשייתה רבת השנים שהעמידה תלמידים רבים. ספריה עשויים בקפידה מקצועית רבה, מתוך התייחסות אישית לכל הנושאים שבהם עסקה״.

מורדכוביץ. מאות ספרים ופרסומיםצילום: ערן מורדכוביץ

בכתבה שפורסמה ב"הארץ" בעקבות קבלת הפרס סיפרה מורדכוביץ: ״כשהתחלתי לעסוק בעיצוב היה לי חשוב להציג רמה גבוהה של הגרפיקה - שהיתה באותה תקופה בארץ די זנוחה. ההישגים היו דלים מבחינה טכנית ומבחינת התוכן. אפילו כיום, כשפותחים ספר קריאה פשוט מאותה תקופה רואים שהעיצוב היה מאוד בסיסי. היום זה אחרת וזה כבר מובן מאליו, פעם זה לא היה ככה".

פרופ' טרי שרויאר, לשעבר ראש המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, היתה תלמידתה של מורדכוביץ ולימים גם שותפתה לסטודיו. ״היתה לי פריבילגיה שלמדתי עם אנשים שהמציאו את המקצוע הזה בארץ, כמו חוה מרדכוביץ, טיפוגרפית מהדור הישן, שלימים גם עבדתי אצלה ואתה״, היא מספרת. ״הרבה סטודנטים לא הבינו מה היא רוצה מהחיים שלהם, אבל אני הייתי מהופנטת. היא גרמה לי להתאהב בטיפוגרפיה, הרגשתי שמפקידים בידי סוד. מורדכוביץ הותירה ירושה משמעותית לתרבות הישראלית דרך יצירתה רבת השנים ודרך מאות הסטודנטים שלימדה, וכל אחד מהם לקח איתו משהו ממנה להמשך הדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ