תערוכה למעצב דן ריזינגר במוזיאון ישראל

התערוכה של חתן פרס ישראל לעיצוב תוצג בסוף השנה

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל סער

מוזיאון ישראל יציג בסוף השנה תערוכה שתוקדש לעבודותיו של דן ריזינגר, חתן פרס ישראל לעיצוב. ריזינגר, שיחגוג השנה את יום הולדתו ה-80, יתרום את אוסף עבודותיו למחלקה לעיצוב ואדריכלות של המוזיאון, שהציגה תערוכת יחיד שלו כבר בשנת 1976 (שאצר איזיקה גאון).

ריזינגר, שפתח בשנת 1967 סטודיו עצמאי בתל אביב, היה מראשוני המעצבים בישראל שעיצבו תדמית חזותית כוללת של חברות ומוסדות ציבור. הוא עיצב מאות סמלים, בולים, מדליות ואותות של צה"ל, לוחות שנה, תבליטי קיר, כרזות לאירועים תרבותיים וכרזות מחאה. כמו כן עיצב תערוכות, מיצבים בתלת ממד, פרויקטים ארכיטקטוניים וסביבתיים. בין הלוגואים הבולטים שעיצב: לוגו (ותדמית) אל על, הבימה, ישקר, טבע, טמבור, מוזיאון תל אביב, הביטוח הלאומי ועוד.

דן ריזינגרצילום: דודו בכר

בנימוקי השופטים להענקת פרס ישראל לריזינגר נכתב כי "על רקע של מציאות רב לשונית ורב תרבותית בולטת עבודתו היצירתית והמחדשת של ריזינגר המטעימה בתוכה שפות חזותיות שונות. גישתו הישירה לטיפול במסר ובצורה, תוך שימוש בסמלים ברורים ובצבעוניות עזה - גישה זו מתעלה מעל מחסומים תרבותיים ומרשימה בנוכחותה בסביבה המקומית. תכונות אלה עושות אותו לסמן ימני בין חלוצי העיצוב המודרני בישראל".

לתערוכה זו תצטרף עוד תערוכת עיצוב גרפי, שתיפתח במוזיאון ישראל ב-2015. התערוכה, שתאצור המעצבת עדה ורדי, תתמקד בעבודתם של המעצבים הגרפים והטיפוגרפים הנרי פרידלנדר, פרנצ'יסקה ברוך ומשה שפיצר ותתבסס על עיזבונות שעדיין לא הוצגו. השלושה נמנים עם החשובים במעצבים הגרפיים שפעלו בישראל במאה ה-20 ושעסקו בפיתוחה ובביסוסה של האות העברית: פרידלנדר היה גרפיקאי וטיפוגרף שהתפרסם בזכות גופן הדסה שעיצב; ברוך, שהיתה ציירת ומעצבת גרפית, התפרסמה בזכות לוגו עיתון ״הארץ״ שעיצבה וכמה גופנים; ושפיצר סייע בין השאר בפיתוח הגופנים דוד והצבי.

זה יותר משנתיים, מאז סיים אלכס וורד את תפקידו כאוצר בכיר לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל, המשרה מאוישת על ידי ממלאת מקום זמנית, אסנת סירקין, והיא שיזמה והביאה לקבלת האוסף של ריזניגר למחלקה. מירה לפידות, שהחליפה ב-2012 את סוזן לנדאו כאוצרת ראשית לאמנויות של המוזיאון, מסרה בתגובה ש״החיפוש אחר אוצר קבוע למחלקה יקבל דגש בהמשך השנה, מתוך תשומת לב מרובה ובמלוא ההתייחסות לנושא חשוב זה. בנוסף לכך, במסגרת מיחשוב אוספי המוזיאון מתקיימת במחלקה לעיצוב ואדריכלות עבודה אינטנסיבית על רישום, צילום, קיטלוג ומיחשוב אוספי המחלקה, הכוללים עשרות אלפי פריטים. פרויקט זה אמור להסתיים בסוף 2014 ותובע את עיקר המשאבים הכספיים ומשאבי הזמן במחלקה, וזאת במטרה להנגיש את האוספים לציבור״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ