מלאכת יד וקיפולים במרכז תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב חולון

התערוכה החדשה, "קיפולים: ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי״, אותה אוצרת חזאית הטרנדים הבינלאומית לי אדלקורט, עוסקת בפן האנושי של תהליך הייצור

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

התערוכה "קיפולים: ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי״ תפתח במוזיאון העיצוב חולון ב-3.7. זו התערוכה השנייה במוזיאון שאצרה חזאית הטרנדים הבינלאומית, לי אדלקורט (ביחד עם פיליפ פימאנו), לאחר שאצרה במוזיאון ב-2011 את התערוכה ״פוסט פוסיל״.

בתערוכה מבקשת אדלקורט להדגיש את התחייה של עולם מלאכות היד בשנים האחרונות. ״המיאוס והשעמום שמעורר השוק הגלובלי והפחד מהפיכתה של החברה האנושית לווירטואלית, הובילו מעצבים ואמנים ליצור עבודות המדגישות את הפן האנושי של תהליך הייצור, בהקשר של אורח חיים אחראי יותר״, אומרת אדלקורט. ״מלאכת היד, שהפכה לאחת התנועות המרכזיות של ימינו, מהותית להישרדותם של כישורים חשובים שעברו מדור לדור במשך מאות שנים ונמצאים כיום על סף הכחדה״.

עבודה של איסי מיאקהצילום: Hiroshi Iwasaki

במרכזה של התערוכה תוצג הקולקציה של המעצב היפני איסי מיאקה, ".5 132" (ובעברית - אחד שלוש שתיים רווח חמש נקודה), שתוצג לראשונה במסגרת מוזיאלית. הקולקציה כוללת כ-60 פריטי לבוש ובהם שמלות, חולצות, מכנסיים, חגורות ועוד, המשלבים בין מתמטיקה לאופנה. באמצעות המרת אלגוריתמים מתמטיים למודלים תלת מימדים יצר מיאקה קולקציה המבוססת על בד בודד שהופך לפריט תלת מימדי המקופל אל צורה דו ממדית, הממתין לרגע שבו אנשים לובשים אותו.

"מיאקה הוא האלכימאי של עולם האופנה ויצירת קפלים היא הזהב שבו הוא משתמש", אומרת אדלקורט. ״הוא בחר בעיקרון של שינוי צורה ובחירה זו הובילה אותו להשרות, לרחוץ, לקמט, לשרוף, להתיך, ליישן, לשחוק, לכווץ, לעקם וליצור קפלים כדי לגלות ממדים חדשים ולפתח דרך ייחודית הנותנת ביטוי לרוח הזמן. התוצאה היא פירוק כל החוקים והרעיונות המוכרים לנו לגבי בגדים, תוך חיפוש אחר מה שהוא נעדר משקל, שכמעט ואינו נראה, כמעט ואין לו צורה גשמית".

לצד עבודותיו של מיאקה תציג אדלקורט עבודות של כ-60 מעצבים מרחבי העולם, שעושים בעבודותיהם שימוש בשלל מלאכות ואופני פעולה מסורתיים מעולם הטקסטיל והאופנה באמצעים טכנולוגיים חדשניים, המאפשרים את התפתחותן ועיצובן של צורות חדשות. בין המעצבים שמשתתפים בתערוכה: סטודיו ננדו, דרור בן שטרית, מרסל ונדרס, אריק לוי, טורד בונטייה, רונן וארוון בורולק, קיקי ואן אייק, יעל מר ושי אלקלעי (Raw Edges), אינגה סמפה, פרדריקסון סטולארד, פטריסיה אורקיולה, טוקוג'ין יושיוקה, אילה צרפתי, ניר מאירי, מיקה בר, איתי אהלי ואחרים.

עבודה של איסי מיאקהצילום: Hiroshi Iwasaki
עבודה של איסי מיאקהצילום: ללא קרדיט
כורסה בעיצוב דרור בן שטריתצילום: קפליני
גוף תאורה בעיצוב ניר מאיריצילום: שי בן אפריים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ