המוזיאון הלאומי לעיצוב של ארה"ב יפתח מחדש בדצמבר

שיפוצי הקופר יואיט, שהחלו ב-2010, שינו את פניו של המוזיאון והגדילו את שטחי התצוגה שלו ב-60 אחוז. הוא יפתח לקהל הרחב ביום שישי ה-12/12 עם עשר תערוכות עיצוב חדשות

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

הקופר יואיט — המוזיאון הלאומי לעיצוב של ארצות הברית ששוכן בניו יורק — הודיע אתמול שמשכנו המשופץ יפתח לקהל הרחב ביום שישי ה-12/12 עם עשר תערוכות עיצוב חדשות. השיפוצים, שהחלו ב-2010 ושעלותם מוערכת ב-91 מיליון דולר, שינו את פניו של המוזיאון והגדילו את שטחי התצוגה שלו ב-60 אחוז. הם כללו תכנון מחדש ושיפוץ של מבנים ממזרח למוזיאון, כדי לשחרר מרחב אדמיניסטרטיבי בתוך אחוזת קרנגי וכדי ליצור עוד חלל לגלריות; שיפוץ בית האחוזה שבו שוכן המוזיאון והקמת גלריה חדשה, כ-650 מ"ר שטחה; והקמת ספריה לאומית לעיצוב.

בין התערוכות שיחנכו את המבנה החדש: "Beautiful Users", שתציג את המעבר לעיצוב שמתמקד במשתמש, בהתבסס על תצפיות על התנהגות אנושיות; המאיירת מיירה קלמן תציג תערוכה מאוספי המוזיאון ופריטים מביתה שלה כדי להציג סיפור חיים מלידה ועד מוות; ״מודלים ואבות טיפוס״ תציג תובנות על חשיבותם של מודלים ואבות טיפוס בתהליך העיצוב. במסגרת הפתיחה המחודשת יקבל כל מבקר במוזיאון עט אינטראקטיבי חדש שיאפשר למבקרים להקליט את הביקור שלהם, לקבל מידע על התערוכות מעזרי תצוגה אינטראקטיבים, לשתף את הממצאים שלהם באינטרנט ולשמור אותם לשימוש בביקורים עתידיים.

המוזיאון נוסד ב-1897 בידי איימי, אלינור ושרה יואיט, נכדותיו של התעשיין פיטר קופר, כחלק מאגודת קופר לקידום המדעים והאמנות. משנת 1967 המוזיאון הוא שלוחה של מוזיאוני סמיתסוניאן, והוא שוכן באחוזת אנדרו קרנגי בשדרה החמישית בעיר ניו יורק. ברשותו של המוזיאון אחד מאוספי העיצוב הרב־גוניים והמקיפים ביותר בעולם, הכולל יותר מ-200,000 פריטים.

מוזיאון הקופר יואיטצילום: Matt Flynn

מנהלת המוזיאון, קרולין באומן, שמונתה להיות האחראית על תוכנית השיפוץ בזמן כהונתו של קודמה לתפקיד, ביל מוגרידג׳ (שנפטר ב-2012), סיפרה בראיון ל״גלריה״ ב-2010 שההחלטה על שיפוץ והרחבה לוותה גם בדיון על השאלה איך צריך להיראות מוזיאון לעיצוב, במאה ה-21. "זה דיון שנמשך כבר עשורים, אם המוזיאון הלאומי לעיצוב צריך לשכון במבנה היסטורי. אנחנו מצאנו פתרון אדריכלי: אחד מחלקי הבניין שסגורים כרגע לציבור ייהפך למקום עכשווי, שיתאים למאה ה-21. הדבר יאפשר לנו להוסיף תערוכות שבעבר לא יכולנו לארח".

בין התערוכות הבולטות שהוצגו בעשור הקודם במוזיאון אפשר למצוא תערוכות כמו "Design for the Other 90%", שהתקיימה ב-2007, ויצאה מנקודת ההנחה של–90 אחוזים מאוכלוסיית העולם אין כלל גישה, או שהם בעלי גישה חלקית, לשירותים ולמוצרים בסיסיים כמו מזון, מים נקיים ומחסה, כמו גם תרבות וחינוך. התערוכה הראתה כיצד עיצוב יכול להיות כלי להצלת חיים ולשיפור איכות החיים בעולם השלישי, בכך שהציגה מעצבים שביקשו ליצור פתרונות בעלות נמוכה לסוגיות אלו. תערוכת ההמשך שלה, ״Design with the Other 90%: Cities״, הוצגה ב-2011 במבנה האומות המאוחדות והתמקדה בתהליך העיור המואץ ובקשר בין עיצוב לבין תכנון עירוני, חינוך, שינוי אקלים, משק המים ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ