לשוטט בתוך סבך הבמבוק בלב ירושלים

השבוע נפתח בגן הפסלים של מוזיאון ישראל בירושלים ה-"Big Bambu" — או בשמו המקומי "5,000 זרועות לאחוז בך" — מיצב הענק של האמנים האמריקאים דאג ומייק סטארן, שמתנשא לגובה של 16 מטרים ומכיל 10,000 מוטות במבוק ו-80 ק"מ של מיתרי טיפוס

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל סער

בתום שבעה שבועות של הקמה נפתח השבוע בגן הפסלים של מוזיאון ישראל בירושלים ה-"Big Bambu", מיצב הבמבוק הענק של האחים התאומים האמריקאים, האמנים דאג ומייק סטארן. השניים, ביחד עם צוות מטפסי הרים בינלאומי, הפכו 10,000 מוטות במבוק ו-80 ק"מ של מיתרי טיפוס למיצב חוץ המתפרס על שטח של 500 מ"ר ומתנשא לגובה של 16 מטרים.

האחים סטארן פעילים בעולם האמנות, כצוות, החל משנות ה-80׳ של המאה הקודמת. עד כה הם יצרו מיצבים דומים על גג מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, בביאנלה לאמנות בוונציה, במוזיאון לאמנות מודרנית ברומא ובמוזיאון נאושימה ביפן. מוקדם יותר השנה היה אפשר לראות את הפרשנות שלהם לתיבת נח בסרט ״המבול״ של דארן ארונופסקי ובכיכובו של ראסל קרואו.

המיצב שנבנה במוזיאון ישראל הוא הגדול ביותר שנוצר עד כה במסגרת ה-"Big Bambu". בכל מדינה המיצב מקבל צורה ואופי בהתאם למקום שבו הוא נוצר ולצוות האנשים שהקימו אותו. הוא נוצר ללא תוכנית מסודרת, בדינמיקה שמתפתחת תוך כדי עבודה, המציגה לדברי האחים את המתח בין הכאוס לבין הסדר בטבע. הבנייה נעשתה ללא תוכנית מסודרת ובתהליך עבודה קבוצתי, כאשר כל אחד מחברי צוות ההקמה תרם את חלקו: בעודם תלויים בין שמיים לארץ עסקו חברי הצוות בקשירת מוטות במבוק אלה לאלה, ביצירת עשרות מטרים של שבילים המתפתלים בתוך "יער הבמבוק" ובהקמת מרפסות שלכל אחת אופי משלה ומראה ייחודי של הנוף הירושלמי הנשקף ממנה.

צילום: אלי פוזנר / מוזיאו

עם פתיחתו של ה-"Big Bambu" לקהל הרחב, יכולים המבקרים לשוטט על הקרקע בתוך סבך הבמבוק, להלך בשבילים הרבים ולהתרווח על הספסלים הפזורים במרפסות וביניהן. מעבר לנקודות המבט החדשות על ירושלים, מאפשר הטיפוס התבוננות לתוך ליבו של המבנה המסועף והכאוטי, תוצאה של אלפי קשרים ומפגשים בין החומר ובין אנשי הצוות, כמעין מטאפורה לקשרים האנושיים ולתלות ההדדית שיוצרת את החברה כולה; קשרים שגם נתנו למיצב את שמו, "5,000 זרועות לאחוז בך".

בחודש הבא המיצב ייקח חלק בפעילות הלילית של המוזיאון שתתקיים במסגרת עונת התרבות בירושלים. בעתיד, חלקים ממנו יעברו למקום אחר בעולם וחלקים אחרים יישארו בגן לצמיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ