יובל סער
יובל סער

פרויקט הגמר של המעצב עוז בנדרמן, בוגר החוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללת הדסה בירושלים מהשנה שעברה (2013), זכה בתחרות העיצוב הבינלאומית RED DOT (אחת החשובות בתחום) בקטגוריית Life Science.

בנדרמן עיצב את FIT - פרוטזה זולה המותאמת אישית לילדים במדינות מתפתחות. הפרוטזה ״גדלה״ עם הילד ובכך מאפשרת שימוש רב־שנתי. כחלק מתפישה הגורסת כי אביזרים רפואיים לא נועדו רק לבעלי אמצעים, הפרוטזה מיוצרת בייצור המוני, דבר המאפשר להוריד עלויות בצורה משמעותית וכך לתרום להנגשתה לכלל האוכלוסייה.

עוז בנדרמן והפרוטזה המנצחתצילום: שחר תמיר

העיצוב נוצר כתגובה למציאות שבה כ-2,600 מקרים של קטיעות רגלים מתרחשות מדי שנה במדינות מתפתחות עקב מוקשים לא מסומנים שמתפוצצים ותנאי תברואה קשים. מחצית מהקטועים הם ילדים מתחת לגיל 18. בעולם יש היום כרבע מיליון ילדים קטועי רגליים, ו–78% מהקטיעות הן מתחת לברך.

״כשלוקחים בחשבון את העובדה כי ילדים גדלים (מהר), ובין הגילאים 18-5 שוק הרגל מתארכת בממוצע ב–28 סנטימטר, ילד קטוע גפיים נדרש להחליף כ–15 פרוטזות במהלך חייו״, אומר בנדרמן. ״עלות הפרוטזות לכל תקופה זו עלול להגיע לסכום עתק של 75,000 דולר. הדבר מחייב כבר שנים התמודדות פרטנית ולכן אפשר לראות שלל אלתורים במקום הפרוטזות״.

בתגובה לזכייה הוסיף בנדרמן ש״אני מאמין שלמעצבים יש תפקיד חשוב בחברה. כ-90% מהמעצבים התעשייתיים מעצבים מוצרים בשביל 10% מאוכלוסיית העולם. כמעצב אתה חשוף לכל כך הרבה תחומים וטרנדים שמאפשרים לך לגבש פתרונות פרקטים ועיצוביים כמעט לכל פרויקט שתיגש אליו, והיכולת הזאת מחייבת אותנו לפעול למען אחרים, כל אחד בתחום העניין שלו, ולדאוג שהתוצרים שלנו לא יגיעו רק למי שמוכן לשלם בשבילם סכום גבוה מספיק.

״בזכות הפרוטזה ילדים במדינות מתפתחות יוכלו להשתלב בחברה עובדת ואינטנסיבית ולהרגיש שהם חופשיים כמו כל ילד אחר. הם ילמדו לתפעל את הפרוטזה בעצמם, וכך הם יהפכו לעצמאיים, ייקחו אחריות על עתידם, ישמשו דוגמה ויתנו השראה לאנשים עם מצבים דומים בכל רחבי העולם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ