מתה המעצבת והאמנית עלי גרוס

גרוס עיצבה את הסמל של ממגורות דגון, את העטיפה של תנ״ך קאסוטו ועוד אין־ספור דימויים שהיו לחלק מהנוף החזותי הישראלי

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

המעצבת והאמנית עלי גרוס מתה ביום שישי, בת 93. גרוס היתה שותפה בעיצוב הסמל של העיר ירושלים, עיצבה את הסמל של ממגורות דגון ואת העטיפה של תנ״ך קאסוטו ועוד אין־ספור דימוייםשהיו לחלק מהנוף החזותי הישראלי

גרוס נולדה בעיר וינה, אוסטריה, בשנת 1921. הוריה, ד"ר אברהם ומרגלית גרוס, הבחינו במשיכתה של בתם לאמנות כבר מילדותה ושכרו לה מורים פרטיים לציור. בחודש מארס 1939, בעקבות התגברות האנטישמיות באוסטריה הנאצית, עלתה המשפחה לארץ ישראל. כחצי שנה מאוחר יותר היתה גרוס אחת מחמשת התלמידים שהתקבלו ללימודים באותה שנה ל"בצלאל החדש", שהיה אז בשנתו החמישית לקיומו המחודש.

עלי גרוסצילום: הספרייה הלאומית

עוד בטרם סיימה את לימודיה הוצפה גרוס בהצעות עבודה, והחל בשנת 1942 עסקה באופן אינטנסיבי בעיצוב גרפי למגוון רחב של לקוחות מן המגזר הפרטי והציבורי גם יחד - הסוכנות היהודית, קרן היסוד, קרן קימת לישראל ועוד. בסוף שנות ה-40 היא השתייכה לקבוצת האמנים הירושלמית שיסדה את "אגודת האמנים לגרפיקה שימושית בירושלים״.

בשנת 1947 היא נישאה לסופר יהודה יערי, מנהל מחלקת התעמולה של קרן היסוד. השניים התגרשו ב-1958 (לבני הזוג לא היו ילדים).

עטיפת תנ"ך קאסוטו בעיצובה של גרוסצילום: הספרייה הלאומית

החל ב-1960, ובמקביל לעבודת ההוראה, עיצבה גרוס מאות עטיפות ספרים וכן סמלים מסחריים, תווי ספר, כתובות זיכרון ומצבות, כרזות ופרסומים שונים. גרוס שיתפה פעולה כמעט עם כל הוצאות הספרים שפעלו בישראל: מוסד ביאליק, דביר, מסדה, קרני, עם-עובדאחיאסף, שוקן, תרשיש, לוין-אפשטיין, יבנה, ספרית פועלים, מוסד הרב קוק, קריית ספר ועוד.
בראיון למוסף "גלריה", שפורסם לפני שנתיים לרגל פתיחת תערוכה של עבודותיה בספרייה הלאומית בירושלים, אמר מבקר וחוקר האמנות ד"ר גדעון עפרת ש"גרוס היתה להטוטנית גרפית, אשפית הגרפיקה הידנית. יותר מיצירה של אומנות שימושית, כל אחת מעבודותיה של גרוס היא יצירת אמנות זוטא בשירות הפרקטיקות של התרבות, המסחר, התקשורת וכיוצא באלו. היא מייצגת מופתית של הגרפיקה הידנית, עשרות שנים לפני הפוטושופ, לפני בנק הדימויים והפונטים של המחשב, לפני הלטרסט וגם לפני הרפידוגרף".

הלווייתה של גרוס התקיימה בבית העלמין ירקון ביום שישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ