קבוצת A5 בתערוכה בישראל בשבוע הבא

קולקטיב הצורפות השוודי A5 יצרו 145 ק"ג של תכשיטים במהלך מרתון של שלושה ימי עבודה, שבו פירקו לגורמים פסנתר שנקנה באתר יד שנייה. התוצאות יוצגו החל מהשבוע הבא בגלריה של המחלקה לצורפות ואופנה בקמפוס בצלאל בירושלים

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

כלי נגינה ותכשיטים דומים אלה לאלה מבחינה מהותית: אנחנו לא זורקים אותם, וגם כשהם נשברים או ניזוקים אנו מנסים לשמר את קיומם. זו נקודת המוצא של תערוכה חדשה של קולקטיב הצורפות השוודי A5, שתיפתח ביום שני (24.11) בגלריה של המחלקה לצורפות ואופנה בקמפוס בצלאל, הר הצופים ירושלים. בתערוכה יוצגו 145 ק"ג של תכשיטים שנוצרו במהלך עיצובי מהיר - מרתון של שלושה ימי עבודה - שבו פירקו לגורמים חברי הקבוצה פסנתר שנקנה באתר יד שניה.

המהלך עומד בסתירה למיומנות שמיוחסת לבעלי מלאכה כמו בוני פסנתרים מצד אחד, ואמנים־צורפים־מעצבים כמו חברי הקולקטיב - אדם גרינוביץ׳, רומינה פואנטס ואניקה פטרסון. בנוסף, בעוד שצורפים עובדים בדרך כלל בצורה אינדיבידואלית – בדרכם הייחודית ובעבודה משותפת מצליחים השלושה להחזיר לפסנתר את ערכו המקורי: אובייקט שימושי שנועד להסב עונג למשתמשים בו ולאלו שנמצאים בקרבתו.

הערך של המהלך נובע גם מהקשר שקיים בין הפסנתר לגוף האנושי, בדומה לקשר שקיים בין הגוף לתכשיט: הפסנתר הוא אובייקט שנבנה בהתאמה לגוף, ולפי חברי A5 אפשר לראות בו אובייקט נחשק, תכשיט שניצב בחדר. אולם, כמו תכשיט, ערכו המלא והפוטנציאל שלו אינם ממומשים עד שהם נמצאים בקשר הדוק עם אדם כלשהו. כך, גרינוביץ׳, פואנטס ופטרסון מנסים ליצור מחדש את זהותו של הפסנתר במערך חדש ומתוך פרספקטיבה שונה על הקשר לגוף האנושי, תוך שהם יוצרים עשרות תכשיטים שניתן לענוד על הגוף, ותולים אותם על קירות הגלריה.

התערוכה - שהוצגה קודם לכן בגלריה פלטינה בשטוקהולם, ביריד לצורפות עכשווית במינכן, בגלריה וולווט דה וינצ׳י בסן פרנסיסקו ובמוזיאון אימטרה בפינלנד - מייצגת את הנסיון של עולם הצורפות העכשווי לייצר פלטפורמה לדיון, לדיאלוג ולשיח; לנסות למצוא קשרים חדשים בין גוף לחומר ובין אדם לתכשיט. זה גם מה שיעמוד בבסיס המפגש שיתקיים ביום פתיחת התערוכה עם שניים מחברי הקבוצה: פטרסון, שעבודתה מתרכזת בפוטנציאל של התרבות החומרית היומיומית, וגרינוביץ׳, מייסד הקבוצה, שנולד בארצות הברית, גר ועובד בשטוקהולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ