הסטודנטית שהציגה את תמונת נתניהו ליד חבל תלייה נחקרת במשטרה

היום אישר היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה בחשד להסתה, בעקבות העבודה שנתלתה בקמפוס של האקדמיה לאמנות בצלאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודה עם דיוקן נתניהו בחדר מדרגות בבצלאל, אתמול

המשטרה חקרה הערב (שלישי) את הסטודנטית מבצלאל שהציגה את דמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד חבל תלייה. מוקדם יותר היום אישר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה בחשד להסתה בעקבות הכרזות שנתלו בקמפוס של האקדמיה לאמנות. מנדלבליט אישר את החקירה לאחר שאימץ את המלצת פרקליט המדינה שי ניצן. שמה של הסטודנטית נאסר לפרסום.

העבודה שהובילה לחקירה הוסרה כעבור כמה שעות על ידי אלמוני. היא כוללת 12 כרזות שעליהן הודפסו פניו של נתניהו לצד דימוי של חבל תלייה. הדימויים, שהודבקו על הקיר בנייר דבק גס, הם מניפולציה על כרזה מפורסמת של נשיא ארצות הברית ברק אובמה - כאשר את אובמה מחליף נתניהו ואת המלה hope (תקווה) מחליפה המלה rope (חבל). מאוחר יותר נתלו על ידי סטודנטים אחרים כרזות הסתה נגד ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, ולאחר מכן גם הודבק נייר נוסף שעליו נכתב: "קוראים לזה הסתה".

יש לציין כי כדי לפתוח בחקירה בחשד לעבירות הסתה נדרש אישור של המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים או של היועץ בשל חשש לפגיעה בחופש הביטוי. כמו כן, בתום החקירה נדרש אישור נוסף של היועץ המשפטי כדי להגיש כתב אישום. 

עורך הדין רמי עותמאן, המייצג את הסטודנטית, אמר בשיחה עם "הארץ" כי מדובר בסטודנטית שנה א', בימיה הראשונים ללימודים, בת 18. "ביקשו ממנה לעשות תרגיל בפוטושופ ולחבר בין שתי תמונות. אין בתמונה הזו שום הסתה והחבל לא תלוי על צווארו של נתניהו", אמר. עותמאן ציין שהמסר של העבודה הוא שנתניהו חונק את התקווה, ולכן שינוי המילים מ-hope ל-rope. לדבריו, הסטודנטית מרגישה מצוין, לא מעוניינת להיחשף ותחזור מחר לספסל הלימודים. "היא מרגישה שהעיתונות עשתה פיל מעכבר. היא חושבת שאם היועץ המשפטי לא היה דורש מהמשטרה להתעסק עם סטודנטית במקום להתעסק בסערה שיש בארץ, זה כבר היה נגמר מזמן".

מבצלאל נמסר בתגובה: "האקדמיה נותנת למשטרה ולפרקליטות לעשות את עבודתם. מחכים לתוצאות הבדיקה". 

שרת התרבות, מירי רגב, מיהרה אתמול להגיב והעלתה לעמוד הפייסבוק שלה דימוי אחד בלבד מתוך העבודה. בהודעה לעיתונות כתבה: "חופש האמנות אינו חופש להסתה! זה החל בפסל בכיכר העיר (השרה מתכוונת לפסל הזהב של נתניהו שיצר איתי זלאיט והוצב בשבוע שעבר בכיכר רבין בתל אביב, נ"ר) ועכשיו הגיע חבל התלייה. זהו כישרון אמנותי להסית ולרצוח. אם זו היתה תמונה של בוז'י, כבר היו עצורים. אני קוראת לשר החינוך בנט ואומרת: הגיע הזמן שגם אתה תציב את הגבול בין אמנות להסתה ותעצור את התקציבים לבצלאל".

נשיא בצלאל פרופ' עדי שטרן, מעצב גרפי בהכשרתו, אמר אתמול בשיחה עם "הארץ" שלדעתו העבודה, בהקשר הפנים-אקדמי, "אינה הסתה אלא הבעת עמדה, שאגב אינה ברורה כלל ועיקר". בעניין הדרך שבה הוצגה הכרזה על ידי רגב, ללא ההקשר הרחב, אומר שטרן כי היא "משמשת גורמים שונים לצרכים פוליטיים. מתגובתה של רגב נראה כי אינה מכירה את הנסיבות וההקשר. אין מדובר בתערוכה או מיצב של בצלאל, אלא לכל היותר בתרגיל פנים-אקדמי שנתלה כנראה על ידי סטודנטית, לזמן קצר ובחדר מדרגות צדדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ