כרזת נתניהו בבצלאל: המשטרה סיימה לחקור, ככל הנראה אין חשד להסתה

עורך דינה של הסטודנטית שנחקרה פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש לחקור את מי שהוסיף את תמונת רבין לעבודתה. מחר יושבתו הלימודים בבצלאל לשעתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכרזה בבצלאל

משטרת ירושלים סיימה את החקירה של תליית העבודה בבצלאל, שיצרה סטודנטית לאמנות במוסד ובה נראה ראש הממשלה בנימין נתניהו בסמוך לחבל תלייה.המשטרה העבירה את חומרי החקירה לפרקליטות. בחדשות ערוץ 2 דווח כי המשטרה המליצה לא להגיש כתב אישום כיוון שלא התבססה עבירת הסתה. כעת יכריעו בפרקליטות אם לאמץ את עמדת המשטרה או לדחות אותה ולהגיש כתב אישום. אם ירצו בפרקליטות להגיש כתב אישום, יידרש אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כנהוג בתיקי הסתה שבהם מתעוררות סוגיות של חופש הביטוי.

עורך דינה של הסטודנטית פנה היום למנדלבליט בדרישה לפתוח בחקירה נגד מי ששינה את יצירתה והוסיף לה את תמונתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. לטענת עורך הדין, רמי עותמאן, מי שהוסיף את תמונת רבין לעבודה שינה את כוונתה המקורית וגרם לה להיראות כאילו היא מסיתה נגד נתניהו. היום נתלו בבצלאל כרזות מחאה המציגות את ראש הממשלה בעירום.

"הסטודנטית בחרה בדימוי מתוך מערכת הבחירות של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שכלל את דמותו עם הכיתוב hope (תקווה)", כתב עותמאן ליועץ. "היא ביצעה שינוי טרמינולוגי וכתבה במקום זאת rope (חבל), מאחר שלטענתה המסר שממשלת ישראל משדרת כיום הוא חנק לתקווה ולשלום — בניגוד למסר התקווה שהיה לאובמה. הסטודנטית נדהמה לגלות כי אדם אחר שתל כרזה של רבין עם הכיתוב 'בוגד', ומתחת אף נכתב 'קוראים לזה הסתה' על המיצב שלה. שתילת הכרזה על עבודתה של הסטודנטית היא שגרמה להוצאת המיצב מהקשרו המקורי וגרמה למהומה התקשורתית נגדה. הוצאת הדבר מחוץ למרכז האקדמי במתכוון התפרשה כהסתה ונועדה לעוות את האמת ולשדר מסר אחר מזה שחשבה עליו הסטודנטית".

חקירתה של הסטודנטית אתמול התנהלה ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים, על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה. עד הערב טרם נמסר לה אם יש כוונה להמשיך את החקירה או לנקוט צעדים נוספים נגדה.

יו"ר אגודת הסטודנטים בבצלאל, נדב הייפרט, מסר היום כי הלימודים במוסד יושבתו מחר בשיתוף האקדמיה בין השעות 14:00 ל-16:00. בשעתיים הללו ייערכו במקום מעגלי חשיבה ושיח על מה שהסטודנטים מגדירים כ"דה־לגיטימציה לחופש הביטוי". "אנחנו גאים לראות שסטודנטים וסטודנטיות בבצלאל אינם עומדים מנגד ואינם מאפשרים את דיכוי חופש הביטוי בגבולות הקמפוס", מסרה אגודת הסטודנטים בבצלאל. "זה המקום שלנו להתבטא, ליצור ולאתגר. השיח הפוליטי חייב למצוא מקום לגיטימי ורחב באקדמיה בכלל, בטח ובטח שבמוסדות לאמנות. בשם חופש האמנות אמנם לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

השתתפה בהכנת הידיעה: שרון פולבר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ