עיריית ירושלים תכיר בצורפים, צלמים, מוזיקאים וסופרים כאמנים

בעקבות פניית חברי קואופרטיב העיצוב הירושלמי, תשנה העירייה את סיווג הארנונה לאמנים. כ–100 עסקים ייהנו עתה מהתעריף המוזל

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם התחנה בירושלים
מתחם התחנה בירושליםצילום: שירן גרנות

עיריית ירושלים תשנה את סיווג הארנונה לאמנים, זאת בעקבות פניית חברי קואופרטיב העיצוב הירושלמי. עד היום, ההגדרה לאמן היתה שמרנית וכללה רק ציירים ופסלים, שזכו להנחה בארנונה. כעת, ההגדרה תורחב כך שגם נכסים שמשמשים יוצרים העוסקים בצורפות, צילום, וידיאו־ארט, מוזיקה וספרות ייהנו מההנחה. התשלום יהיה כ–60 שקלים למ"ר לשנה (עד 100 מ"ר).

בעירייה מדגישים כי סטודיו שיזכה להנחה בארנונה יהיה כזה שמתקיימת בו רק עבודת האמן וכי החלל לא יהיה מיועד למכירה או לשימוש מסחרי. לפי השערת העירייה, מדובר בכ–100 עסקים והכנסות העירייה יצטמצמו בכ–2.7 מיליון שקלים. המהלך ייצא לפועל לאחר אישור סופי של משרדי הפנים והאוצר.

המעצב התעשייתי דניאל נחמיאס ומעצבת האופנה שנית אדם, החברים בקואופרטיב העיצוב הירושלמי, אמרו כי לפני כשנתיים הגיע לחלל הקואופרטיב במתחם התחנה, שמאכלס תשעה מעצבים מתחומי עיצוב שונים, מודד ממחלקת הארנונה. "הוא הסתכל בחלל ואמר שהוא רואה מכונות תפירה, מסורים ומכונות שונות, ושהמקום נראה לו כמו בית מלאכה ולא כסטודיו לאמנות, ולכן יסווג את החלל כבית מלאכה ובהתאם תיגבה הארנונה". בעקבות ביקורו, פנו השניים לסגן ראש העיר עופר ברקוביץ' ולראש מחלקת אמנות פלסטית בעירייה הילה סלומיאנסקי, שיסייעו להגדיר מחדש סיווגי הארנונה.

ברקוביץ' אמר כי השינוי "יאפשר לאמנים רבים מתחומים שונים לקבל תעריף מופחת באופן משמעותי ולפעול בירושלים. יש עוד הרבה לעשות למען הגשמת חזון יצירתי בירושלים, אבל אנחנו בדרך הנכונה".

עיריית ירושלים מצטרפת לעיריית תל אביב שצו הארנונה החדש שלה אושר לפני מספר חודשים על ידי משרדי הפנים והאוצר, והופחת ל–66 שקלים למ"ר עבור חללי עבודה של צלמים ואמני וידיאו־ארט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ