חצי בית עכשיו, השאר אחר כך

תוכנית לדיור ציבורי, פרויקט משקפיים חינם לילדים וכרית אוויר לרוכבי אופניים הם כמה מהזוכים בפרס הדני "אינדקס", המוענק על עיצוב משפר חיים

אליס רוסתורן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליס רוסתורן, ניו יורק טיימס

ערכת טיפול נמרץ לשימוש באזורי אסון; תנור אפייה המחולל חשמל באופן עצמאי; בית שימוש להרכבה עצמית; בית ספר בנוי מבמבוק; פארק ציבורי הבנוי על פסי רכבת שיצאו משימוש; מטוס חשמלי; מגרש משחקים מצמיגי מכוניות מיותרים; שיטה חכמה לייצור כדורגל ממוחזר מאריזות מזון לנפגעי רעב - אלה כמה מהפרויקטים שנכללו בין 60 המועמדים הסופיים לפרס העיצוב הגדול בעולם, פרס "אינדקס: עיצוב לשיפור חיים", שנוסד בדנמרק וסכומו חצי מיליון יורו. כמשתמע משמו, הפרס נועד לתגמל הצעות לעיצוב התורם לאיכות החיים. בשבוע שעבר הוכרזו שמות חמשת הזוכים לשנת 2011, וכל אחד מהם יקבל 100 אלף יורו.

רשימת הזוכים ממחישה את המגוון המאפיין כיום עיצוב הומניטרי בר-קיימא. נמנים אתה תוכנית לדיור ציבורי בצ'ילה, יוזמה לפיתוח אורבני בדרום קוריאה, חלופה שוודית לקסדת אופניים, פרויקט משקפיים חינם במקסיקו ותנועת העצמה גלובלית לילדים המנוהלת מהודו.

לא זו בלבד ש"אינדקס" הוא הפרס הגדול ביותר בעולם בתחום העיצוב, אלא הוא גם אחד הפרסים המעטים שתרמו רבות לשיח בתחום זה. יש בעולם אין ספור פרסים לעיצוב, אך למרות היומרות הגרנדיוזיות שלהם, רבים מהם חסרי ייחוד.

פרס "אינדקס" הדו-שנתי מצא לעצמו תפקיד מועיל למן ההתחלה. דנמרק מתפארת במורשת עיצוב עשירה בזכות כישרונם של אדריכלים ומעצבים מודרניסטים בני המאה ה-20, כגון ארנה יקובסן, ורנר פנטון והנס וגנר. לפני עשר שנים החליטה הממשלה הדנית לנצל את המורשת הזאת ולהקים פרס בינלאומי חדש לעיצוב. צוות "אינדקס", בראשות המנכ"לית היגה הוויד, גיבש את הפרס כך שישקף את התכונות ההומניסטיות של המודרניזם הדני ובה בעת יצדיע לעיצוב אחראי מבחינה סביבתית ואתית בדיסציפלינות העיצוב החדשות.

תחומי העיצוב האלה היו חדשים באותה תקופה, ורבים מהמועמדים הסופיים לפרס "אינדקס" הראשון, ב-2005, היו רק בגדר רעיונות ולא פרויקטים ממומשים. אבל מאז חלו בתחום שינויים דרמטיים. "ב-2007, כשהכריזו על הפרס השני, התחום עדיין סבל מחוסר ביטחון אבל אט אט הוא צמח והתמלא אנרגיה", נזכרת הוויד. "ב-2009 כבר הרגשנו שהעולם אתנו, ותאגידים בינלאומיים התחילו להצטרף".

שניים מהפרויקטים הזוכים בפרס ב-2011 בודקים דרכים לשיפור איכות החיים של מחצית מאוכלוסיית העולם, החיה בערים שהן לרוב הומות וסואנות. אחד מהם הוא פרויקט לדיור ציבורי שעיצבה חברת האדריכלות הצ'יליאנית "אלמנטל" בעבור העיר המקסיקאית מונטריי. בפרויקט הזה נבנית מחצית מ-70 הבתים במימון ממשלתי, והדיירים ישלימו את החסר כשיוכלו להרשות לעצמם. המחצית הראשונה של כל בית היא הקונכייה, המעטפת שאפשר לגור בה, והיא כוללת מטבח, שירותים וגרם מדרגות. האדריכלים הותירו חללים שהדיירים אמורים למלא.

זוכה אחר בפרס, פרויקט "דיזיין סיאול", מטפל בבעיות של עיר שלמה. בירת דרום קוריאה נבנתה כג'ונגל בטון טיפוסי בשנות ה-60 וה-70, לאחר שנהרסה במלחמת קוריאה, והיא מונה יותר מ-10 מיליון תושבים. הפרויקט הוא יוזמה של השלטון העירוני להפוך את העיר לירוקה יותר, בריאה יותר ונעימה יותר. התוצאות כוללות שיקום גדות הנהר, בניית מרחבים ציבוריים חדשים ונטיעת 3.3 מיליון עצים.

פרס "אינדקס" הוענק גם ליוזמה שוודית לעידוד רכיבה בטוחה על אופניים, בתקופה שגוברת הפופולריות שלה כצורת תחבורה בריאה ושומרת סביבה. המעצבים אנה האופט וטרז אלסטין פיתחו את ה"הובדינג", קולר מתנפח שהרוכבים עונדים לצווארם במקום קסדת בטיחות, השנואה על רבים. בזמן תאונה הקולר מתנפח ונהפך לקסדה, המגינה על ראש הרוכב כמו כרית אוויר.

חשובה לא פחות היא תוכנית "רואים טוב לומדים טוב", המספקת משקפיים חינם לכ-10% מילדי מקסיקו, שקוצר ראייתם עלול לפגום באיכות לימודיהם. "פיוז פרוג'קט", קבוצת עיצוב מסן פרנסיסקו, פיתחה משקפיים בעלי מסגרות בשני חלקים, שהילדים יכולים לבחור את צבעיהן והחלפת העדשות בהם היא קלה. עלות בדיקת עיניים לילד והכנת העדשות והמסגרות מסתכמת ב-10 דולר בלבד, ויותר מ-350 אלף ילדים כבר קיבלו משקפיים חינם.

עוד פרויקט חינוכי שזכה בפרס הוא "עיצוב לשינוי", תנועת ילדים עולמית שנוסדה בהודו בידי קיראן ביר סטי, מעצב המנהל בית ספר ניסויי באחמדבאד. "עיצוב לשינוי" הוא ארגז כלים המזמין את הילדים לאתר בעיה שמטרידה אותם ולמצוא לה פתרון. הפרויקט הופץ בכ-300 אלף בתי ספר ב-33 מדינות. עד כה התוצאות הניבו בין השאר סתימת חורים בכביש, חיסכון למחשבים בבית ספר, פעילות למניעת נישואי ילדים ומאות יוזמות נוספות. אלה מרשימות כל כך, שייתכן בהחלט כי הילדים שיזמו אותן יזכו בעצמם ביום מן הימים בפרס "אינדקס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ