אגדה גרפית: תולדות העיצוב הגרפי בספר מאויר חדש

A History of Graphic Design for Rainy Days של הוצאת גשטאלטן מספר את תולדות העיצוב הגרפי, מהמהפכה התעשייתית ועד הדיגיטלית

יובל סער
יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל סער
יובל סער

"יום אחד, במדינה כלשהי, ילד מבקר את הסבא והסבתא שלו, ובחוץ יורד גשם משוגע". כך נפתח הספר "ההיסטוריה של העיצוב הגרפי לימים גשומים". אבל בניגוד לפתיחה שמזכירה אגדות ילדים, הפעם מדובר דווקא בספר היסטורי שמספר את תולדות העיצוב הגרפי. מכיוון שהילד משועמם ובבית אין משחקי מחשב או טלוויזיה בכבלים, המקום היחיד שנראה לו כיפי הוא המשרד של סבו - מעצב גרפי במקצועו. "אבל מה לעזאזל זה עיצוב גרפי", שואל הנכד את הסבא, ובדומה לסיפורים אחרים, מה שהתחיל בשאלה אחת תמימה מסתיים בסיפור ארוך שנמשך מאות שנים.

"A History of Graphic Design for Rainy "(1994-1776) Days, שיצא לאור בחודש שעבר בהוצאת גשטאלטן, הודפס בפורמט קטן, בכריכה קשה, וכולו מאויר בקו ידידותי ונעים. לאורך כל הסיפור מופיעות חידות, אפשר לגזור חלקים ממנו וליצור דמויות נייר של מעצבים; אולם בניגוד למראה השובב, תוכן הספר רציני והוא מיועד לא רק לילדים, אלא לכל מי שמעוניין ללמוד על ההיסטוריה של העיצוב הגרפי מהמאה ה-18 ועד סוף המאה ה-20.

הספר נפתח במהפכה התעשייתית ומראה כיצד היא השפיעה על יצירת פונטים ועל תהליך הדפוס. הוא מציין אישים מרכזיים, פריצות דרך ותנועות אמנותיות שהשפיעו על התחום. כך מצוינים בספר הופעת הצילום הראשון, תנועת הארטס אנד קראפטס, האר נובו, הפוטוריזם האיטלקי, הדאדא, הקונסטרוקטיביזם הרוסי, תנועת דה סטיל ועוד. בספר מופיעים הסברים תמציתיים על העקרונות של כל תנועה, ממה היא צמחה, מי האנשים שהקימו אותה ומה היה הרקע שלהם.

משם ממשיכים הכותבים לתנועת הבאוהאוס וההשפעה שלה על עיצוב פונטים ומזכיר נקודות מפתח, כמו מפת רכבת התחתית של לונדון בעיצוב הארי בק. אז הם עוברים לעיצוב הגרפי בארצות הברית ומציינים מעצבים כמו פול ראנד, סול באס, צ'רמאייף וגייסמאר, ואת הלוגואים של שנות ה-50 לחברות כמו סי-בי-אס, אן-בי-סי, יבמ ועוד.

כשמגיע תורן של שנות ה-60 וה-70, נדונים העיצוב הפסיכדלי, מילטון גלייזר, הפוסט-מודרניזם ועוד. הספר מסתיים בתקופה שאת ראשיתה מציינות הופעת מחשב המקינטוש הראשון והשפעת המחשבים האישיים והתוכנות הגרפיות על העיצוב והטיפוגרפיה.

ואז בא האינטרנט

שני גופים אחראים להוצאת הספר: יצרנית ניירות נורבגית ו"סטודיו 3", סטודיו לעיצוב שמפעילה המחלקה לעיצוב גרפי בבית הספר למקצועות הקריאייטיב באוסלו. מואה נורדאהל, שסיימה את הלימודים שם לפני חצי שנה ונמנתה עם העובדים בסטודיו, מספרת בשיחת טלפון מאוסלו כי הסטודיו עובד עם לקוחות אמיתיים ומי שעובד שם מקבל שכר. כל סטודנט יכול להגיש בשנה השלישית ללימודים מועמדות לסטודיו, וזו גם הסיבה לשמו של הסטודיו - "3": מי שמתחיל לעבוד בו עושה זאת בשנתו השלישית ללימודים. מי שמתקבל עובד כמעצב לכל דבר, נפגש עם לקוחות, הכל כמובן בהשגחת הסגל האקדמי של המחלקה. "לומדים שם הרבה וצוברים כך הרבה ניסיון", היא אומרת.

לפני "ההיסטוריה של עיצוב גרפי לימים גשומים" יצר הסטודיו את הספר "טיפוגרפיה היפראקטיבית", שיצא גם הוא בהוצאת גשטאלטן. "מכיוון שהם היו מרוצים מהתוצאה הם רצו עוד ספר", מספרת נורדאהל, "והיינו צריכים לחשוב על קונצפט חדש. זה היה תהליך ארוך, היו המון רעיונות, בסוף החלטנו להציג את ההיסטוריה של העיצוב הגרפי כסיפור מאויר חמוד על נכד וסבא, שבמקביל יכלול משימות שהתשובות אליהן יופיעו באתר אינטרנט מיוחד".

השימוש באיור איפשר למעצבים לדלג באלגנטיות על בעיית זכויות היוצרים. "עשינו סקיצות גם עם תמונות, אבל אם היינו משתמשים בתמונות היתה לנו בעיה להשיג את הסכמת היוצרים, ולכן היה קל יותר לעשות אינטרפרטציה של הדבר במקום להציג את הדבר עצמו", אומרת נורדאהל. "הסגנון האיורי מקורו בספרי ילדים של שנות ה-50 וה-60, משהו בסיסי, מושך ומתוק, עם שתי פרספקטיבות - מאחור או מלמעלה. מבחינת צבעוניות רצינו משהו ברור וקונטרסטי, צבע אחד לחזית של כל כפולה וצבע שני למה שמתרחש ברקע. כך גם היה קל לבדל בין התקופות והזרמים שמתוארים בספר".

על ההחלטה לחתום את הספר רגע לפני פרוץ המהפכה הדיגיטלית אומרת נורדאהל: "החלטנו לעצור בתקופה שהאינטרנט התחיל להיות זמין לכולם, מכיוון שאם היינו עושים ספר שמגיע עד היום היו לנו הרבה יותר מדי מעצבים לבחור מהם. מה גם שהיום יותר פשוט לראות מה מעצבים עושים מכיוון שכולם מעלים את העבודות שלהם לרשת. אם אתה רוצה לדעת מה קרה מאז 1994 פשוט תיכנס לאינטרנט, זה הרבה יותר זמין. העיצוב הגרפי גם נהיה הרבה יותר מורכב. היו לנו הרבה שיחות - איפה אנחנו נמצאים עכשיו, בעידן הפוסט-מודרני? רגע לפני? היה קל לעצור שם, זה פשוט נהיה גדול מדי".

ההיסטוריה של העיצוב הגרפי

למי מיועד הספר? לילדים? לסטודנטים? לקהל הרחב?

"זה לא ספר שמיועד לסטודנטים, רצינו שהוא יהיה קל להבנה ושהקריאה בו תזרום, שתוכל לתת אותו במתנה לכל אחד שלא מכיר את התחום, ושבמשך הקריאה הוא יוכל להבין את ההיסטוריה של המקצוע, מכיוון שעיצוב גרפי נמצא בכל מקום. בנוסף לכך שילבנו את המשימות בספר. אני יודעת שקצת קשה לפתור אותן אם אתה לא בקיא בהיסטוריה של העיצוב, אבל רצינו לסקרן את האנשים. כל התשובות נמצאות באתר האינטרנט של הספר, ואתה תמיד יכול לחפש בגוגל אם אתה רוצה להשיג עוד מידע".

זה לא קצת שאפתני להוציא ספר כזה, ובמיוחד כסטודנטים?

"אני אחת משישה אנשים שעבדו על הספר. כל אחד חקר תקופות אחרות, אני חקרתי את העידן המודרני ואת המהפכה התעשייתית, ובדקנו תמיד בכמה ספרים במקביל וכמובן גם באינטרנט. לפעמים גילינו שלא כולם אומרים אותו דבר, אז הלכנו למקור שנראה לנו הכי אמין. כמו כן נתנו לכמה מומחים לקרוא את הספר כדי שיבדקו גם הם את הפרטים".

בסוף הספר הילד אמנם לא עונה על השאלה מה זה עיצוב גרפי, אבל הוא אומר שזה כיף, במיוחד כשלוקחים סיכונים. נורדאהל מצדה אומרת: "עיצוב גרפי בשבילי זה הכל, לא רק תחביב. אני לא בטוחה שיש לי תשובה טובה לשאלה הזאת. אם אנשים שואלים אותי מה אני עושה אני מספרת על הפרויקטים שאני בדיוק עובדת עליהם באותו רגע, ואז בדרך כלל קל להם יותר להבין".

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ