תערוכות בוגרים 2014 |

המחלקות לעיצוב תעשייתי בשנקר ובהדסה: אוכלוסיות בקשיים ומוצרי צריכה יוקרתיים

במכללת הדסה הציגו הסטודנטים פרויקטים שתומכים באוכלוסיות בקשיים - צבי ים קטועי גפיים, מתאמנים קטועי ידיים, בעלי קושי בשטף דיבור וילדים המאושפזים בבתי חולים. בשנקר, כמו בשנים קודמות, גם השנה עבודות הגמר מאופיינות באסתטיקה מוקפדת ונראות כמו מוצרי צריכה יוקרתיים

יובל סער
יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל סער
יובל סער

כששלומי גז, מהחוג לעיצוב תעשייתי מכליל במכללת הדסה, חיפש נושא לפרויקט הגמר שלו, הוא חיפש משהו שיהיה קשור לאהבתו לבעלי חיים. שיטוטיו ברשת האינטרנט הובילו אותו לאתר רשות הטבע והגנים, ומשם למרכז להצלת צבי ים במכמורת. הוא הגיע למכמורת ואחרי ששאל במה הוא יכול לעזור, החליט להקדיש את פרויקט הגמר שלו לצב ים בשם חופש, שמתקשה לשחות בקו ישר ומאבד את השליטה מאחר ושתיים מהגפיים שלו נקטעו, לאחר שהסתבך ברשת דייגים.

גז עיצב בעבור חופש פרוטזה המדמה סנפיר ומשמשת כאמצעי איזון לצבי ים הפגועים בגפיהם. הסנפיר מחקה את הפעולה של ״סנפיר־גב״ בגופו של דג, מאזן את הצב במים ומאפשר לו לנוע בחופשיות. מדי שבועיים הוא הגיע למרכז עם פיתוח נוסף של הסנפיר, עד שהגיע לתוצאה הסופית - סנפיר שמודבק על גבו של הצב - ומאפשר לו לשחות כאילו כל ארבע הגפיים שלו שלמות ומתפקדות.

הסנפיר הוא אחד הפרויקטים המקסימים והמרגשים שמוצגים בתערוכת הבוגרים של החוג, שנפתחה בשבוע שעבר, למרות שהוא גם אחד האזוטריים שבהם. העובדה שבוקר אחד קם סטודנט לעיצוב ומחליט להקדיש מזמנו דווקא לצבים קטועי גפיים מרגשת ומרוממת את הרוח. מבחינה זו, בתערוכה מוצגים פרויקטים נוספים שממשיכים את העיסוק המבורך והמרשים של המחלקה בעיצוב החברתי.

יקי מרכוס הקדיש את זמנו גם הוא לקטועי הידיים. הוא עיצב את Fixa, חולצת אימון ספורטיבית שמשלבת שני סוגי אימון, אירובי ואנאירובי, ומחזקת את שרירי הליבה בפלג הגוף העליון, בעזרת פתרון פשוט של רצועות אלסטיות שמחברות בין היד לאזור הבטן. כיום קטועי גפיים יכולים להתאמן על חיזוק פלג גוף עליון רק בחדר כושר עם ציוד יעודי ועם מדריך צמוד. החולצה שעיצב מאפשרת אימון עצמאי תוך שמירה על איזון בין צדי הגוף, ולמרות שהיא מיועדת למתאמנים קטועי ידיים, היא מתאימה לכלל המתאמנים.

צילום: שחר תמיר

אושרת כהן פיתחה את Speak Up, מכשיר נישא המייצר קצב ומיועד לאנשים בעלי קושי בשטף דיבור (גמגום). היא גילתה שהתאמת הדיבור לקצב המופק מהמכשיר מאפשרת לאדם המגמגם לדבר באופן שוטף ונינוח, וגם במקרה הזה מספיק לראות את סרטון הווידיאו שמציג את הפרויקט כדי להבין עד כמה מדובר בפתרון מהפכני.

מישל רוזנברג עיצבה את Theraplay, ערכה ניידת לטיפול באמנות לילדים המאושפזים בבתי חולים. הערכה מאפשרת פעילות אמנותית חווייתית בעבור ילדים שמחלה או פגיעה פיזית מונעת מהם לקום מהמיטה. הפרויקט פותח עם מרפאות באמנות, במחלקה האונקולוגית בהדסה - שכבר עושה בו שימוש.

בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר מציגים אף הם את עבודותיהם בתערוכה שנפתחה בשבוע שעבר. בדומה לשנים קודמות, גם השנה העבודות מאופיינות באסתטיקה מוקפדת, ולא משנה אם פרויקט הגמר הוא סכין או מסכת אב״כ, כולם נראים כמו מוצרי צריכה יוקרתיים. מבחינה זו מעניין יהיה לראות לאיזה כיוון יפנו הבוגרים בשנה הבאה תחת ראש המחלקה החדש יואב זיו, שמחליף את אלכס פדואה, לאחר שזה עמד 12 שנה בראשות המחלקה.

גם בשנקר אפשר למצוא עבודות שתהליך העיצוב שלהן נבע מעניין אישי של הבוגרים ושעלולות להיראות כאזוטריות.

לדוגמה, נדב גולדנברג עיצב מחדש את החצוצרה, אובייקט ששמר על צורתו מתחילת המאה ה-19 ועד היום. בעוד שצורתם של כלי הנגינה המוכרים צמחו מתוך היסטוריה ארוכת שנים של טכנולוגיות ייצור, מסורות ותרבויות, גולדנברג שואל כיצד היו נראים כיום, ללא האופי השמרני והמטען הנוסטלגי שהם נושאים? כתשובה הוא מציע זהות חדשה ועכשווית לחצוצרה, המבוססת על שיטות ייצור תעשייתיות ורוח מוזיקלית.

צילום: אחיקם בן יוסף

צליל לזרוביץ עיצבה מסכת אב"כ שנועדה לתת תחושה פחות מאיימת ולאפשר תקשורת טובה יותר בין בני משפחה וחברים בעת השהות המשותפת במצב מצוקה. היא החליפה את צבע המסיכה משחור ללבן, והפכה אותה באחת לפחות מאיימת. המשקף המוגדל, המסננים המדגישים את צורת הלחיים ומפתח הפה המוקטן עוצבו במטרה ליצור הבעת העצמה וחוויה חיובית מצד המתבונן במשתמש.

צילום: דוד ריזנברג

סשה לייקין עיצבה מערכת שמע בהשראת זכרונות הילדות שלה מבלארוס: גובלינים, קישוטים מקומיים ועוד. היא יצרה יריעת נייר המתפקדת כממברנה מייצרת קול הכלואה בין שתי טבעות. על הנייר מודפס מעגל חשמלי גמיש, הכולל מעבד, רכיב Bluetooth, מגבר ו-LED. התוצאה מצליחה לסקרן מבחינה אסתטית, צורנית ופונקציונלית.

צילום: אחיקם בן יוסף

מכללת הדסה. רח׳ הנביאים 37, ירושלים. נעילה 30.7, ראשון־חמישי 10:00-21:00, שישי 14:00-10:00

שנקר. בניין פרניק, רחוב אנה פרנק 12, ר״ג. נעילה 31.7, ראשון־חמישי 23:00-10:00, שישי 13:00-10:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ