המלצות לסוף השבוע

גלריה
גלריה

רגע מצולם

"יחיד/רבים", תערוכה קבוצתית של אמני הגלריה השיתופית "אינדי" התל אביבית, תיפתח מחר ב-12:00 בגלריה מרכז ההנצחה לאמנות ישראלית בקרית טבעון. אינדי הוא קואופרטיב של עשרה צלמים שעוסקים בפעילות משותפת, אוצרים מיזמי צילום ומארחים תערוכות בזק של צלמים צעירים. בחסות החלל המרווח של הגלריה בקרית טבעון יציגו לראשונה חברי הגלריה את עבודתם יחד, תוך ניסיון להעמיק את השיח בתוך הקבוצה, ובינה לבין הקהל. התערוכה, שאוצרת טלי כהן גרבוז, תעסוק במדיום הסטילס החמקמק, שמשנה צורה בתוך העומס הוויזואלי הקיים ובשאלה אם עוד יש צירוף מקרים שבו רגע ההתבוננות בתצלום עשוי לגרום לצופה לעצור ולבחון את המציאות באור שונה. שיח גלריה בהשתתפות האמנים והאוצרת יתקיים באירוע הפתיחה.

"יחיד/רבים". מחר ב-12:00 בגלריה מרכז ההנצחה לאמנות בקרית טבעון

תיאטרון

עבודה קשה

מחזהו הנפלא של חנוך לוין, "מלאכת החיים", כבר עלה בעבר בהבימה ובבית לסין וכעת חוזר שוב לבית לסין בכיכובם של ששון גבאי, לאורה ריבלין ויצחק חזקיה, ובבימויו של רוני פינקוביץ. במרכזו עומד יונה פופוך שמאס בנישואיו עם לביבה רעייתו המעצבנת. הוא חש כי חייו הם החמצה ויוצא לחפש לעצמו חיים אחרים. לביבה, לעומתו, מנסה להבין, להיאבק, למצוא פתרונות. לבסוף פופוך מת ולביבה מתלוננת על שלא סיים אתה את מלאכת החיים.

"מלאכת החיים". היום ב-21:30, מחר ב-18:00 ו-21:30 בבית ציוני אמריקה בת"א

קולנוע

ציור חייו

דון הרצפלד הוא אחד האנימטורים העצמאיים הבולטים הפועלים כיום בארצות הברית. הוא בן 35 בלבד, אבל כבר זכה בכ-150 פרסים בינלאומיים והיה מועמד לאוסקר (על סרטו "Rejected" מ-2000). "הטרילוגיה של דון הרצפלד" שתוקרן היום ב-15:15 כחלק מפסטיבל הקולנוע בירושלים, כוללת סרטים שיצר בין 2007 ל-2012 ותאפשר לקהל מקומי היכרות עם סגנונו הקלאסי, המבוסס על אנימציה מצוירת ביד. סרטיו מציגים לא פעם דמויות אנושיות בצורת גפרורים, כמו בציורי ילדים, המשולבות בסיפורים סוריאליסטיים ורוויי הומור שחור.

"הטרילוגיה של דון הרצפלד". היום ב-15:15 בפסטיבל הקולנוע בירושלים

הצגה

קול אחר

זמרת המכונה הזמרת הגרועה בעולם (רמה מסינגר) ומופיעה עם הפסנתרן שלה (מולי שולמן) שאינו מסוגל לומר לה את האמת, עומדת במרכז המחזה "סוביניר". המחזה, המועלה כעת בתיאטרון באר שבע, מסופר דרך עיניו של הפסנתרן המלווה שלה, שלמד לאהוב את הזמרת חסרת הכישרון. סטיבן טמפרלי, שכתב את המחזה, התבסס על סיפור חייה פלורנס פוסטר ג'נקינס (1868-1944) שנודעה בזיופיה, אבל היה לה קהל שליווה אותה. ביים: ניר ארז. תירגם: דורי פרנס.

"סוביניר". מחר ב-20:30 בתיאטרון באר שבע

רדיו

שפה משלה

קרן אלקלעי גוט, ישראלית ואנגלייה שנולדה בלונדון, היא ד"ר לספרות ומשוררת. זה יותר מעשור, היא עובדת עם הרכבי רוק (כיום "פאניק אנסמבל"). בתוכנית "מלים שמנסות לגעת", שתשודר מחר ברשת א', תשוחח אלקלעי גוט עם המראיינת ענת שרון בלייס על שני ספרי השירה האחרונים שלה ועל ההתמודדות עם מחלת הסרטן של בן זוגה.

"מלים שמנסות לגעת". מחר ב-11:00 ברשת א'

קולנוע

ריקוד אופטימי

"כרמן לילדים" הוא עיבוד של להקת הפלמנקו הישראלית "קומפאס" לקלאסיקה הספרדית, כשכאן מוצעת פרשנות אופטימית לסיפור של הנערה הצוענייה מסביליה ואהבתה לחייל דון חוסה. במופע משתתפים, בנוסף לרקדני "קומפאס", הצייר יהודה גולדין והשחקן אייל רוזלס. לילדים בני שש עד 12. מאת מיכל נתן, ובבימויה של אורנה בן חורין.

"כרמן לילדים". שבת, 11:30, מרכז סוזן דלל בת"א

סרט

לילה ויום

מייקל שאנון מגלם את קרטיס, מהנדס מכרות באוהיו, שחייו משתנים כאשר הוא מתחיל לסבול מסיוטי לילה והזיות לאור יום, ונמחץ תחת מכבש חרדות. הוא אינו יודע אם הוא מאבד את שפיותו או עד לחזיונות נבואיים אפוקליפטיים, וחושש לאבד את אשתו סמנה (ג'סיקה צ'סטיין) ובתם האנה (טובה סטיוארט). אלה עומדים במרכז הסרט "סערת רוחות" מ-2011. הסרט, שביים וכתב ג'ף ניקולס, יוקרן מחר ב-21:00 בסינמטק תל אביב כחלק מסדרת "סרטים באפילה".

"סערת רוחות". מחר ב-21:00 בסינמטק ת"א

מחול

למטה ולמעלה

להקת המחול "אדמה", בניהולם של הכוריאוגרפים ליאת דרור וניר בן גל, פועלת במצפה רמון שבדרום הארץ. לאחרונה יצאו במופע חדש שקרוי "אפצ'י דאון צ'י" שמשמעותו מורכבת כך: הצ'י הוא אנרגיית החיים, הוא הכוח המאפשר את החיים, והוא גורם להתרבות, להשתנות, לתנועה - ואילו "אפצ'י" הוא הסאונד שאנחנו משמיעים כאשר אנחנו מתעטשים, הוא מרמז על עליית הצ'י למעלה, ולפיכך הוא החיבור בין ה"היי" ל"דאון". היום ב-22:00 ומחר ב-21:00 יועלה המופע בפסטיבל המחול "דולוס" בהאנגר הסורגים בנמל יפו.

"אפצ'י דאון צ'י". היום ב-22:00 ומחר ב-21:00 בנמל יפו

השתתפו בהכנת המדור: אבנר שפירא, נירית אנדרמן, איתמר זהר, צפי סער, חגי חיטרון, ציפי שוחט, אורי זר אביב, נגה גילעם, נעם בן זאב, קרין לויט

יופי של סחרחורת

ברוח היצירה "שלאגר", שהיתה ערב שכולו חופש מוסיקלי-תיאטרלי של הומור, תעוזה אוונגרדית ועצב, מגישה קבוצת "מוזיקה נובה" יצירה חדשה, "אופרטה למנקה שניקתה את הכתם". "זה פרפורמנס משותף לכולנו", אומר אמנון וולמן, מלחין ושותף לעשייה עם הזמרת נועה פרנקל וכן אביגיל ארנהיים, נועם בן אז"ר, איש האמנות לושי, ונגנים. משחק, שירה, מוסיקת מחשבים וכלי נגינה, אריות בארוקיות ופופ, אלתור ומשחק וטקסטים - מרכיבים את הסחרחרת התיאטרלית-מוסיקלית הזאת שתעלה בסוף השבוע בחלל לאמנות עכשווית בתל אביב (רוטשילד 19). גם כאן מרמז השם שזהו ז'אנר קל: "המוסיקה החדישה לא מציעה מפלט ומותר לבוא אליה בלי דעה קדומה", אומר וולמן, "וגם מותר ליהנות ממנה".

"מוזיקה נובה". היום ב-14:00 ומחר ב-11:30 ו-20:30 בחלל לאמנות עכשווית בת"א

אפשר גם

מופעים. אביהו שבת יופיע היום ב-15:00 בזאפה הרצליה, לרגל הוצאת אלבומו השלישי, ויבצע שירים חדשים לצד להיטים. חצי שעה מאוחר יותר, בזאפה תל אביב, יופיעו מאור כהן ופיטר רוט במופע אקוסטי עם עיבודים חדשים לשירים של שניהם. ברדינג 3 בתל אביב יקיימו ב-20:30 מוני ארנון ("האחים והאחיות") ורני משען מופע מחווה לסיימון וגרפונקל. מחר ב-21:00 יופיעו שני קדר ובנימין אסתרליס באוגנדה בר בירושלים. מירי מסיקה תופיע באותה שעה בתיאטרון ירושלים. כל ההכנסות קודש לארגון "קול אישה" התומך ומקדם נשים במעגל התעסוקתי.

תערוכה. האמנית הפמיניסטית יערה רוזנבליט, המציגה מפעם מפעם תערוכות רחוב תחת הכותרת "אמנות לכל פועלת", תקיים תערוכה כזאת הלילה ב-23:00 ברחוב אסתר המלכה בתל אביב. הפעם היא תציג "חדר" - כל חפצי החדר שלה יוצאו לרחוב לצד יצירותיה.

טלוויזיה. הסדרה התיעודית "איפה האוכל", שמוביל השף איל שני, תחזור מחר ב-22:00 בערוץ 8 לעונה שנייה. הפרק הראשון יתייחס להתרוקנות הים בשל דיג לא מוסדר. ואילו ביס דוקו תחל מחר ב-23:30 מיני סדרה תיעודית "סקס בקולנוע" על תולדות המיניות בקולנוע. בפרק הראשון, שכותרתו "אקסטרים", ידונו בסצינות מ"לוליטה", "הטנגו האחרון בפאריס", "המזכירה" ו"שורטבאס".

קולנוע. הסרט "נערי בייקר המופלאים" מ-1989, בבימוי סטיבן קלובס, יוקרן מחר ב-21:30 בסינמטק חיפה. זהו סיפורם של פרנק וג'ק בייקר, אחים ומוסיקאים שמופיעים במועדוני לילה. כשהביקוש למופע שלהם פוחת הם מצרפים להרכב את הזמרת סוזי דיימונד.

ההרכב מצליח מאוד אבל רומן בין ג'ק וסוזי גורם משבר בין האחים. עם מישל פייפר, ג'ף ברידג'ס ובו ברידג'ס.

מסיבה. לקראת הופעתו של מוריסי בארץ, ליין האינדי והרוק "ק.א.נ.ט" יקדיש לו הלילה את מסיבתו, שתתקיים מחצות במועדון לבונטין 7 בתל אביב. להיטיהם של מוריס וה"סמיתס" יהיו עיקר הפסקול שינגנו ארבעת הרזידנטים של הליין - די-ג'ייז טל ארגמן, אביחי פרטוק, צח זמרוני ומו-אן.

תגובות