כרטיס ביקור: מצודת אשדוד ים

חדרים ובורות מים עתיקים, עצי אשל גדולים, צמחי חוף ומבנה עתיק בין אלפי שנים - מצודת אשדוד מזמינה אתכם להצטרף למסע אל העבר

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצודת אשדוד ים
מסע אל העבר. מצודת אשדוד יםצילום: משה גלעד
דניאל שירין, עכבר העיר

מצודת אשדוד ים היא מבנה עתיק בן 1300 שנה, העשוי אבני כורכר וקיים מהתקופה הערבית הקדומה. בחומות המצודה ניצבים שישה מגדלים ויש לה מספר כניסות. חפירות ארכיאולוגית נערכו במקום בין השנים 1997-1999 וכיום הוא מוקף באמצעי זהירות המאפשרים כניסה מבוקרת של מטיילים (יש לעקוב אחרי השילוט). הכניסה חופשית אך המקום לא נגיש לנכים. קיימת חניית כורכר.

» כל מה שקורה באשדוד
» כל הפארקים של אשדוד

מהן האטרקציות?

חלקים מהמצודה נשתמרו עד היום, וכוללים חדרים, מדרגות ובורות מים עתיקים. המצודה הקדומה מצטיינת גם בצמחייה שופעת לחובבי הטבע הפראי שביניכם - עצי אשל גדולים שמעטרים את קו החוף, חלקי בוסתניה שנותרו מהתקופה העתיקה ובין לבין תמצאו גם גפנים ותאנים שפרושות על הקרקע. המצודה שכפי שמרמז שמה, שוכנת למול הים ועל כן ניתן למצוא בקרבה אליו גם צמחי חוף, דוגמת חבצלות ופרחים נוספים.

כדאי לדעת

בשנת 2011 אושרה תוכנית שמיועדת לשקם את האתר ולהפוך אותו לפארק שישלב ארכיאולוגיה ואלמנטים תיירותיים כמו בנייה קלה מעל ליסודות המצודה הקדומה, באופן שידמה שחזור של המצודה העתיקה. זהו פרויקט בהיקף של 20 מליון שקלים, במסגרתו תישמר המצודה באמצעות תקרת זכוכית כשמעליה תוקם קומה עליונה שתכלול מרכז מבקרים ומסעדה. מזרחית למתחם, יוקם בעתיג מתחם מסחרי בשטח של 2000 מ"ר.

מתי להגיע?

ניתן להגיע לאתר ולסייר במצודה בכל ימות השנה במהלך שעות היום, אך מומלץ לעשות זאת דווקא מאמצע אוגוסט ועד לסוף ספטמבר, שכן אז ניתן לצפות בפריחה של פרחי החוף השונים וליהנות בדרך מהשקיעה שמכסה אותם.