אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בחפירה לעתיד: ממצאים ארכיאולוגיים, שימור ופיתוח בעיר העתיקה של באר שבע

מאמצי השימור והשיקום של מבנים בעיר העתיקה של באר שבע הביאו לגילוי מצבורי חרסים ושרידי קירות אבן עתיקים אשר מהווים הצצה מרתקת לחיים בעיר שהוקמה לפני אלפי שנים

תגובות
מבט על בתי הקפה ברחוב סמילנסקי המתחדש
האדריכלית מרב מורד

העבר, ההווה והעתיד של באר שבע נשזרים היטב במסגרת מאמצי העירייה לפתח ולשמר את המרקם של הרובע ההיסטורי, הידוע בכינויו "העיר העתיקה". התוצאה היא שיקום ושימור של מבנים היסטוריים בבעלות העירייה והשמשה שלהם לצרכי הציבור, לרווחת התושבים ולקידום התיירות בעיר. במסגרת המאמצים הללו התגלו ממצאים ארכיאולוגיים בכל אחד מחמשת הפרויקטים המבוצעים כעת על ידי עיריית באר שבע וחברות הבת שלה.

עכבר באר שבע - לכל מה שקורה בעיר

ההנחה: רב הנסתר על הגלוי

"במהלך השנתיים וחצי האחרונות בהן אני מלווה את שימור המבנים והאתרים ומובילה את הקמת מחלקת השימור של עיריית באר שבע, התגבשה אצלי תחושת בטן, המבוססת על המידע הקיים והשערות לגבי פרשנותו, שהעיר הנוכחית ה"נראית לעין" היא המשך ישיר לעיר באר שבע ההיסטורית", מתארת האדריכלית רותם זאבי, מנהלת מחלקת שימור מבנים ואתרים באגף ההנדסה של עיריית באר שבע. "העיר ההיסטורית היא בעלת כמה רבדים ושכבות גיל, ולמעשה ממשיכה את רצף היישוב שהתקיים במקום מעל 6,000 שנה". 

הנחתה של זאבי מתבססת על אזכורה של עיר בשם "באר שבע" עוד בספר בראשית, בסיפור הברית שנכרתה בין אברהם למלך גרר ("על כן קרא למקום ההוא באר שבע, כי שם נשבעו שניהם"' בראשית, כ"א ל"א). אותה עיר מקראית מזוהה כיום עם השוליים המזרחיים של העיר ההיסטורית, אזור המכונה "שטח C" והשוק העירוני הסמוך. בעוד שנדרשות בדיקות נוספות לקביעת פן זה בהיסטוריה של העיר באר שבע, זאבי מקווה כי עוד יתגלו בהקדם ממצאים ארכיאולוגיים נוספים בלב ההיסטורי של העיר שיעזרו למנף את התיירות בעיר, כפי שקרה עם מנהרות הכותל בירושלים או מנהרת הטמפלים בעכו.

החצר הפנימית במבנה הצלמנייה
האדריכלית מרב מורד

תקוותיה של זאבי מבוססים על מספר פרויקטים של שימור, שיקום והצלה של מבנים בעיר, כאשר במהלכם נמצאו מספר שרידים של מבנים וכלים המתוארכים לתקופה העות'מנית המוקדמת, לכל המאוחר, כאשר החשוב מביניהם הוא פרויקט השימוש של מוזיאון הצלמניה.

ברחוב האבות 63 בבאר שבע, עומד מבנה היסטורי בעל שתי קומות וחצר, ששימש בעברו כבית ספר ומאוחר יותר כמטה המשמר האזרחי בעיר. פרויקט השימור, השיקום וההצלה שלו כולל הוספת מעלית חיצונית וחיזוק גג מסוכן כחלק משינוי הייעוד העתידי של המבנה. במהלך פעולות הריצוף של החצר נתגלו שרידי קירות אבן עתיקים. בתחילה היה נראה שמדובר בבור מים, אך לאחר בירור מול רשות העתיקות עלתה הסברה שזוהי קומה תת קרקעית מהתקופה העות'מאנית המוקדמת, עליה הונחו רצפות המבנה הגלוי כיום. נציגת רשות העתיקות, פלביה סונטג, קבעה כי אין לכסות את החלל שהתגלה והמליצה לחשוף אותו לציבור באמצעות התקנת חלון ברצפה, בדומה לכניסה לתחנת האוטובוסים המרכזית בעיר.

הפרויקט נמצא כעת בביצוע ועתיד להסתיים בתחילת 2019, כאשר בסופו יוקם במקום "הצלמנייה", מוזיאון לצילום ולתיעוד ההיסטוריה של באר שבע, מתוך ניסיון להפוך את באר שבע למרכז ארצי, או אפילו בין-לאומי, לאמנות הצילום. המוזיאון יכלול גלריה לתערוכות צילום עכשוויות מרחבי ישראל והעולם, תערוכת קבע של מצלמות, בית ספר איכותי לצילום שיערוך מספר קורסים, וכן את ארכיון העיר באר שבע, הביאנלה של באר שבע לצילום, מכון לחקר מורשת באר שבע ועוד. כמו כן, עתידות להיערך כאן תערוכות, דוגמת "שבע זום" המבוססת על צילומים של באר שבע וסביבתה ותחרות הצילום השנתית "אדם עיר ומדבר".

פרויקטים נוספים שהעלו ממצאים ארכיאולוגים בבאר שבע

פרויקט הפיתוח והשימור הראשון לשנה זו בעיר העתיקה הוא הסדרת חניון זמני קיים והרחבתו לצרכי ציבור הקונים בשוק העירוני. בעת שהוסדרו את גדרות ומדרגות החניון, גילו העובדים שרידי עתיקות באזור הממוקם ממול לחניון העירוני. רשות העתיקות הוזמנה לאתר וביצעה חפירות ארכיאולוגיות, במסגרתן התגלו שרידי יישוב שהתקיים ברצף לאורך ההיסטוריה, החל מכמה אלפי שנים אחורנית ועד לימינו.

בעוד שפרויקט הרחבת החניון בשוק העירוני הסתיים לא מכבר, בעיר נעשים מספר פרויקטים נוספים במקביל, שצפויים להסתיים במחצית הראשונה של שנת 2019. כך למשל, פרויקט השיקום והשימור של "מרכז מולעלם", מבנה נטוש לשעבר בלב העיר העתיקה של באר שבע (רחוב שלושת בני עין חרוד 24), מתבצע בימים אלו ועתיד להסתיים בחודש אפריל 2019. הפרויקט כולל עבודות שימור למבנה קיים ולחצר ההיסטורית שלו, לרבות הוספת ממ"ד וחיזוק גג מסוכן. במהלך חפירת היסודות התגלו בחצר מצבורי חרסים ושרידי קירות אבן עתיקים. בדיקות חתך הראו שמדובר בקומה תת קרקעית מהתקופה העות'מאנית, ושניכרת המשכיות בין חלק מקירות המבנה ההיסטוריה לגובה המקביל של רחוב שלושת בני עין חרוד כיום. נציגת רשות העתיקות, פלביה סונטג, קבעה בסופו של דבר כי הממצאים עצמם אינם בעלי חשיבות מכרעת, והם כוסו באדמה.

המבנה העתיק מוסב בימים אלו למרכז למלאכת יד של בני הקהילה האתיופית, "הסדנא האתיופית". זוהי סדנה ייעודית עבור אמניות האזור, בה הן יעסקו במספר מלאכות: פיסול, קדרות, רקמה, אריזה וקליעה בקש. עוד תכלול הסדנא גלריה וחנות לממכר פריטי האמנות.

מבט על רחוב סמילנסקי המתחדש בבאר שבע
האדריכלית מרב מורד

פרויקט נוסף הוא שיקום ושימור מבנה קיים ברחוב סמילנסקי 8 בעיר, הסמוך ל"מאפיית הראשונים" המיתולוגית. במסגרת הפרויקט שוקמו שני מבני קוביה היסטוריים, המהווים יחדיו חלק מחצר המוקפת חומות אבן. החפירות להתקנת בורות הניקוז חשפו חלל תת קרקעי הבנוי מאבן מסותתת ושגבולותיו אינם ידועים. הבדיקות העלו שמדובר בקומה תת קרקעית מהתקופה העות'מאנית המוקדמת. נציגת רשות העתיקות קבעה בסופו של יום כי הממצאים אינם בעלי חשיבות מכרעת, והם כוסו באדמה. עם סיום הפרויקט בחודש מרץ 2019, יוקם מרכז מבקרים חדש במסגרתו יקבלו תיירים המגיעים לעיר הדרכה וייעוץ אישי, מפות, פרוספקטים ועוד.

פרויקט שיקום נוסף מתקיים בחלל מבנה קוביה היסטורי פשוט, הנחשב לחלק מהחצר הפנימית הסמוכה ל"מרכז אומנויות" ומוקפת מגרשים נוספים וחומות אבן. החפירות בסימטת הגישה לחצר, לצרכי התקנת צנרת ניקוז, חשפו חלל תת קרקעי בנוי אבן מסותתת בעל תקרה בצורת קשת, שחלקו ממשיך מתחת לחצר המגרש הסמוך. גם כאן העלו בדיקות החתך שמדובר בקומה תת קרקעית מהתקופה העות'מאנית המוקדמת, והוחלט לכסות את הממצאים באדמה.

גלריית ARTIshok, שתיפתח במקום בתום הפרויקט ושתפעל תחת ניהול המרכז לאמנויות בעיר, תהיה בית לאמן ולאמנות בלב העיר ההיסטורית. הקמת הגלריה היא חלק מהרצון להנגיש תרבות ואמנות בקרב כלל בני הגילאים, המגזרים והקהילות בעיר. הגלריה תשמש בית לתערוכות אמנות ועיצוב, ותכלול חללי תצוגה שונים לאמנות הפלסטית על סוגיה.

התוכן נכתב על ידי מחלקת שיתופי הפעולה של הארץ/עכבר העיר, עבור עיריית באר שבע