אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מפריחים את הנגב: אירועי ט"ו בשבט בגינות הקהילתיות בבאר שבע

הגינות הקהילתיות ההולכות וצומחות בעיר באר שבע הן המקום האולטימטיבי לחגוג את ט''ו בשבט. מהרו להכניס ליומנים את אירועי החג המתקרבים

תגובות
"החיבור מחדש לאדמה ולקיחת אחריות על השכונה הם שמפגישים בין כולם"
Alexander Raths | Dreamstime.com

ט"ו בשבט מגיע, וזהו חג לאילנות, כמו גם לחובבי הטבע והסביבה הירוקה. בעיר באר שבע צפויים לציין את החג בדרכים שונות, כאשר הפעילויות בפרויקט הגינות הקהילתיות יהיו ללא ספק גולת הכותרת העירונית. נכון להיום, מניין הגינות הקהילתיות בבאר שבע עומד על 27, והיד עוד נטויה. מדובר בפרויקט מרגש בנוצר ביוזמת העירייה וארגון ג'וינט ישראל, ומטרתו לעודד גינון וטיפוח של הסביבה, תוך פיתוח תחושת הקהילתיות בעיר.

"גינות קהילתיות הן שטחים שהתושבים מטפחים בבחירה אישית ובתמיכה של הרשות המקומית וארגונים חברתיים וסביבתיים", מסביר רכז הגינות הקהילתיות העירוני, אחיקם אורבוך. "הגינה הקהילתית היא קודם כל של התושבים, והתפקיד שלנו הוא לסייע לתושבים ולהבטיח שהדברים נעשים על פי הספר היכן שצריך". לטענת אורבוך, לכל אחד מהתושבים שלוקח חלק ותורם לפעילות הקהילתית סיבה משלו לעשות כן. "כמספר הגינות, מספר הסיבות לקחת בהן חלק: החל ממי שרצה לגדל ירקות טריים ובריאים ליד הבית, כדי להזכיר לילדים שלו שגזר מגיע מהטבע ולא מהסופרמרקט, ועד לאישה שהקימה גינה כמעשה זיכרון לאמא שלה. לכל אחד יש את הסיבה שלו להשתתף. החיבור מחדש לאדמה ולקיחת אחריות על השכונה הם שמפגישים בין כולם".

אמנם הפעילות בגינות הקהילתיות מתקיימת בכל ימות השנה, בט"ו בשבט צפויים להתקיים אירועים שונים שיעמידו את הגינות במרכזן ויבליטו במיוחד את פעילותן הירוקה. "ט"ו בשבט הוא החג בו יש לנו את ההזדמנות להגיד לכלל התושבים להגיע ולקחת חלק בפעילות שלנו", מדגיש אורבוך. ואכן, הצפי הוא להשתתפות מרשימה של התושבים בכל אחת מהפעילויות שיערכו בחג האילנות המיועדות לכלל בני המשפחה.

הגינה היא קודם כל של התושבים
באדיבות עיריית באר שבע

ביום רביעי, ה-23 בינואר יתקיים טקס הנחת אבן הפינה של "החווה של ד'", שתוקם בשטחו של גן שני אליהו (המכונה גם גן הפיל או פארק ד'). לאחר הטקס, יתקיימו שתילות של עצי פרי ופעילויות יצירה לילדים. הטקס הוא למעשה יריית הפתיחה להקמת החווה בלב גן שני אליהו, בשיתוף פעולה של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, נגב בר קיימא,  קרן קיימת לישראל, נטפים, נגב אקולוגיה וחברת "כיוונים" עם תושבי שכונה ד' שיגדלו במקום אוכל טרי.

ב-20 בינואר, בין השעות 15:00-17:00, תתקיים פעילות נוספת תתקיים בגינת סיגלית, בסמוך למרכז הקהילתי סיגלית, שתכלול שתילות, פעולות לשדרוג המרחב, סדר ט"ו בשבט, מוזיקה ועוד. האירוע יתועד על ידי המרכז החברתי לצילום "סנאפ" בבאר שבע, פרויקט מבורך ומיוחד בעיר באר שבע, במסגרתו הוכשרו בעלי צרכים מיוחדים כצלמים, ומלווים על ידי אנשי המרכז ביציאתם אל שוק העבודה.

ב-21 בינואר, החל מהשעה 15:00, תתקיים פעילות של שתילת ונטיעת עצים בחורשת טווס שביער רמות, שמטרתה לעבות את החורשה כך שתהפוך להיות אזור מושך ציפורים ארץ ישראליות. בגינת גרייס (שדרות ירושלים 43, שכונה ט') תתקיים למחרת, באותה השעה, פעילות ענפה, הכוללת שתילות כמו גם מתחם יצירה ומדרש לט"ו בשבט, בשיתוף עם קהילת אשל אברהם ותנועת הנוער נוע"ם.

בנוסף, בפארק הסופרים החדש, שהקמתו מסתיימת בימים אלו, תתקיים פעילות עם תלמידי בית ספר נתיבות יורם הסמוך. כחלק מהפארק הוקצה שטח ליער מאכל - אזור עם עצי פרי, תבלינים והפתעות אחרות. הקהילה הייתה שותפה בכירה לתכנון האזור, לבחירת העצים ולהחלטות נוספות. בט"ו בשבט יתקיים טקס עם נטיעות של כ-100 עצים, בשיתוף עם תלמידי בית הספר הסמוך ותושבי השכונה.

>> למידע נוסף אודות הגינות הקהילתיות בבאר שבע

לא רק בט"ו בשבט. הגינות הקהילתיות בבאר שבע
באדיבות עיריית באר שבע

התוכן נכתב על ידי מחלקת שיתופי הפעולה של הארץ/עכבר העיר, עבור עיריית באר שבע