אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מתחברים למדינה: 15 אתרי מורשת בישראל

על המורשת של מדינת ישראל החל מתקופת התנ"ך ועד להקמתה סופרו אינספור סיפורים. גבורה, נחישות והתגברות על מכשולים - אספנו עבורכם 15 מקומות שמבטאים את המורשת הציונית במלוא הדרה

תגובות
אתוס ההקמה של מדינת ישראל. בית העצמאות
דודו בכר

אתרי המורשת חושפים אותנו לכל הסיפורים החשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל, לפעמים גם תוך התאמה לעת הנוכחית: חוויה מעשירה, חינוכית וכמובן מהנה. סיורים וטיולים במקומות אלה מתאימים תמיד, וכמובן בתקופת החגים. בשנים האחרונות יש תנופה של ממש בשדרוג המקומות האלה – הכוללים אתרים היסטוריים, מוזיאונים, מבנים לשימור, אנדרטאות ועוד - בין השאר במסגרת תכנית "ציוני דרך" שבאגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת.

» סוכות – לכל האירועים, הפסטיבלים וההמלצות לחג
» איפה אוכלים בחול המועד סוכות?
» המדריך המלא לפסטיבלי מוזיקה לסוכות
» פסטיבלי ילדים בסוכות
» עד 30 שקלים: איך להעביר את סוכות בזול?

אזור הצפון

מכון שיטים

המטרה של מכון שיטים היא בין החשובות: ליצור ולעצב את הזהות והתרבות היהודית-ציונית דרך חגי ישראל, מורשת התנ"ך וקווי היסוד של המחשבה הציונית. המכון התחיל את דרכו כארכיון שהקים חבר בית השיטה, אריה בן גוריון, כדי להטמיע את התרבות העברית מהקיבוצים. הוא אסף כל פריט מידע על חגים ומורשת יהודית, כשבמהלך השנים נוצר ארכיון רחב ולאחר מכן המכון. ב-2006 הוא החל בשיתוף פעולה עם "המחנות העולים" והוסיף תחומים אחרים למעגל הפעילות שלו – למשל תיקון החברה והיחיד או מורשת עמק יזרעאל. זהו מקום מצוין להגיע אליו ולהחכים בכל עת, על אחת כמה וכמה בחגי ישראל.
» מכון שיטים - לכל הפרטים

ציפורי

ציפורי, העיר בה נחתם מפעל עריכת המשנה על ידי רבי יהודה הנשיא, זוכה לשמות שונים – "עיר המשנה" ואף "בירת הגליל". זוהי עיר שהייתה לה חשיבות מכרעת בישראל בתקופת המשנה והתלמוד. במסגרת פרויקט "ציוני דרך" נרתמה הטכנולוגיה לצורך הצגת סיפורה המרתק של ציפורי, בפרויקט שאפתני שנמצא עדיין בעיצומו. המטרה היא להשתמש באמצעים בעלי אופי חדשני ודינמי כדי להפיח חיים במבנים המרכזיים של הגן הלאומי ציפורי, בין אם בית הכנסת (מיצג רב מסכי המשלב תאורת רצפה), התיאטרון הרומי (שחזור חוויית התיאטרון), בית דיוניסוס (הקרנת מצגת על גבי רצפת הפסיפס והקירות) והמצודה (הקרנת סרט, פתיחת מרכז למידה אינטרקטיבי ותצפית). הפרויקט יכלול פיזור של "בתי מדרש קטנים" לאורך הגן הלאומי, עם שלטים, מוקדים למשחק ולפעילות ועוד.
» ציפורי - לכל הפרטים

מקום נפלא לטיול, במיוחד עכשיו. גן לאומי ציפורי
רשות שמורות הטבע �

חומה ומגדל בתל עמל

תל עמל, בסמוך לגן השלושה, הוא אחד מיישובי חומה ומגדל הראשונים. לפני כמה עשרות שנים הוא שוחזר ונפתח לכניסת מבקרים ב-1993, עם סיור שמאפשר ללמד אותנו על יישובי חומה המגדל, התעוזה החלוצית והמורשת היהודית. כחלק מפרויקט המורשת הלאומי הוחלט על הקמת מתחם אינטרקטיבי חדיש בתל עמל, שיכלול מעין "מסע בזמן" - שדרה של כלי רכב ורכבים חקלאיים בה ייסעו המבקרים כשהם לבושים כחלוצים, הקמת יישוב חומה ומגדל, תצוגת קבע, הפעלות וסיפורים שיסייעו לפתח גאווה לאומית. המיזם המסקרן הזה אמור להיחנך במהלך תקופת החגים.
» מוזיאון חומה ומגדל - לכל הפרטים

מחנה המעפילים בעתלית

לתקופת ההעפלה המאורגנת – מ-1934 ועד להקמת המדינה – חלק מרכזי לא פחות בסיפור של מדינת ישראל. מחנה המעפילים עתלית היה המקום בו נכלאו מעפילים לא חוקיים שנתפסו, לצד פעילים אחרים של היישוב שלחמו בבריטים. המקום משמש כבר היום כאתר חינוכי המספר את סיפור ההעפלה. במסגרת "ציוני דרך" מתוכננת תכנית פיתוח מקיפה של המתחם כולו, במטרה להפוך אותו למרכז ביקור מקיף וחווייתי בתחום. התכנית עתידה לכלול תכנון ואפיון של האתר מחדש, שחזור מבנים, המחשות, תצוגות, עיצובי נוף ועוד. השנה הובאו למחנה המעפילים אניית מעפילים ומטוס, שעתידים להיכנס לתכנית הביקור העתידית בו. ממש בקרוב אמורה להתחיל הבנייה של מבואת המטוס.
» מחנה המעפילים בעתלית - לכל הפרטים

יודפת העתיקה

יודפת העתיקה, בלב הגליל, היא העיר היהודית הראשונה שהצבא הרומי תקף במהלך המרד היהודי הגדול. היא נחרבה כמעט כליל על ידי הרומאים, כשרוב התושבים נהרגו, אבל לאחר מכן נבנתה מחדש וחזרה לשמש מקום התיישבות יהודית. לא מכבר נערך פרויקט שדרוג של יודפת והפיכה שלה למקום מוסדר הרבה יותר לביקור: כך נעשו פעולות שימור (למשל של מבני הכפר או החומה), התווספו שלטים ושופרו דרכי הגישה למקום. כל אלה מאפשרים להיחשף לסיפור הלא פשוט אבל החשוב כל כך של יודפת העתיקה. מי שמגיע בתקופה הנוכחית לאזור נהנה מפלוס נוסף, בדמות פריחת חצבים מרהיבה.
» יודפת העתיקה - לכל הפרטים

נחרבה כמעט כליל. יודפת העתיקה
דרור ארצי / ג'יני

אזור המרכז

בית העצמאות

בית העצמאות בתל אביב נקרא כך מכיוון שב-ה' באייר תש"ח הכריזו בו על הקמת מדינת ישראל וחתמו בו על מגילת העצמאות. בשנת 2010 החלה תכנית רחבת היקף במסגרתה יבצע שימור ושיקום של בית העצמאות, במטרה להפוך אותו בסוף הדרך למוזיאון לאומי. השיפוץ הראשוני נעשה ב-2012 וכלל שחזור מלא של אולם ההכרזה, במהלכו התגלו לוח קרמיקה לציון המאורע וחלון מהמבנה המקורי. מוזיאון העצמאות הלאומי, שעל פי התכנונים ייפתח לציבור ב-2018, יספר באופן חווייתי וחדיש את אתוס ההקמה של מדינת ישראל. הוא יכלול מיצגים ופריטים המתקשרים להקמת המדינה ולימים שקדמו לה, שחזור של אולם העצמאות, הקמת היכל כתבי ציונות ועוד. יהיו כאן מוצרים נדירים ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת לצורך הבאת הסיפור ההיסטורי הזה בדרך המודרנית ביותר. שימו לב שבחודשים הקרובים בית העצמאות צפוי להיסגר במסגרת השיפוצים הדרושים להקמת המוזיאון.
» בית העצמאות - לכל הפרטים

מכון איילון

מכון איילון ברחובות נוסד ב-1945 ושימש עד הקמת המדינה כסליק וכמפעל מחתרתי בו ההגנה ייצרה קליעים של 9 מ"מ ששימשו את לוחמי הפלמ"ח. המיקום הנבחר – כשמונה מטרים מתחת לפני הים, כאשר הכניסה הייתה דרך מכבסה תמימה למראה – סייע לו להסתתר מעיניו של השלטון הבריטי. כיום משמש האתר כמוזיאון המציג את הסיפור של המכון ומראה גבורה ציונית מהי. תמצאו כאן חיזיון אור-קולי, שחזור מלא של חדר האוכל, האולמות, בית המשלחות ועוד, סיורים מודרכים הכוללים התרשמות ממכונות הייצור שעדיין תקינות ועוד. גם לילדים יש כאן לא מעט אטרקציות, למשל סיור בין פתחי המפעל הסודיים או משחק "חפש את המטמון" לקבוצות.
» מכון איילון - לכל הפרטים

אזור ירושלים

הגן הלאומי הרודיון

הגן הלאומי הרודיון, המכונה גם "הר הורדוס", הוא אתר ארכיאולוגי הממוקם כתריסר קילומטרים מדרום לירושלים. כאן הקים הורדוס את הארמון המפואר ביותר שלו, שכלל חומות, מגדלים לשמירה, מתחם בילוי, תיאטרון, מבנה קבורה וגם הר מלאכותי שנבנה כמצבה לקראת מותו. האתר אויש על ידי המורדים היהודים במרד הגדול ושימש מקום מקלט במרד בר כוכבא. בשנים האחרונות עבר האתר מתיחת פנים: התווסף בו שילוט, נעשה פיתוח שבילים והותקנו אמצעים מודרניים להמחשה ולהקרנות. זאת לצד פרויקטים רחבי היקף של שימור התא המלכותי והכשרתו לביקור הציבור, פרויקט הכולל שימור של ציורי הקיר ובניית מבנה אקלימי שיגן על הציורים. הפרויקט השני הוא המשך החפירות בפרוזדור הכניסה, חשיפה שלו ושיקומים כך שתיווצר גישה ישירה אל הארמון העליון שבמתחם.
» הגן הלאומי הרודיון - לכל הפרטים

עבר מתיחת פנים. גן לאומי הרודיון
דורון ניסים

המוזיאון החדש בגבעת התחמושת

את גבעת התחמושת לא צריך להציג בפניכם. במוצב הירדני בחלקה הצפוני של בירת ישראל התחולל במלחמת ששת הימים קרב מכריע, שמסמל מאז ועד היום את אחדות ירושלים. ב-1975 הוקם אתר הנצחה לזכר החיילים שנספו בקרבות על ירושלים במלחמת ששת הימים – 182 במספר – כאשר לפני מספר עשורים נחנך גם מוזיאון העוסק במלחמת ששת הימים, שחרור ואיחוד ירושלים. פרויקט "ציוני דרך" כלל שיפוץ מקיף של המוזיאון, כשלאחרונה נחנך מוזיאון חדש – מוזיאון המערכה על ירושלים. המוזיאון מציג את הסיפור דרך אמצעים אור-קוליים, אנימציות, חומרים נדירים ועוד. בחודש תשרי (עד ה-20 לאוקטובר) כל הפעילויות במתחם – המוזיאון, אתר הקרב, היכל ההנצחה ותערוכת צילומי היובל לאיחוד ירושלים – מוצעות במחיר השקה מיוחד של 10 שקלים בלבד.
» המוזיאון החדש בגבעת התחמושת - לכל הפרטים

מרכז המבקרים כפר עציון

כפר עציון הוא מקום נוסף בו התרחשו במהלך השנים קרבות עקובים מדם, המסמלים את ההגנה על המולדת ואת תקומת העם היהודי. אי אפשר לדבר על המורשת של מדינת ישראל ולא להתייחס לגוש עציון, או כפי שניסח זאת בן גוריון: "אם קיימת ירושלים עברית ... הרי תודתנו נתונה בראש ובראשונה ללוחמי ומתיישבי גוש עציון". התכנית של אגף מורשת כללה תמיכה לשדרוג מרכז המבקרים, עם שיפוץ המבנה הקיים, הוספת מבנה חדש, הפקת סרט נלווה בשלושה חלקים, העשרת התוכן המוצע במרכז ועוד. המרכז כולל אתר הנצחה ובונקר המהווה אחת מגולות הכותרת של מסלול הסיור.
» מרכז המבקרים כפר עציון - לכל הפרטים

שילה העתיקה

שילה העתיקה שימשה בתקופת המקרא כמרכז הדתי והפולחני של השבטים, מקום בו הוצב משכן ארון הבית ושככל הנראה שימש גם כבירת היישוב היהודי בפועל. באתר זה התרחשו מאורעות רבות המוזכרים בכתבים ההיסטוריים הנוגעים לכל שלוש הדתות. אתר תל שילה – המזוהה עם שילה הקדומה – עבר הליכי פיתוח משמעותיים במהלך השנים. מאמצי הפיתוח המאסיביים כללו שדרוג של תשתיות המתחם, הרחבת החפירות הארכיאולוגית, הקמת נקודות תצפית, הוספת שלטים ועוד. כל אלה עתידים להפוך בעתיד הקרוב את תל שילה להיות עוגן תיירותי מרכזי, שימשוך אליו תיירים ישראלים ותיירי חוץ כאחד.
» שילה העתיקה - לכל הפרטים

מוזיאון פלוגות הכותל

מוזיאון פלוגת הכותל מראה עד כמה שמירת הגחלת היהודית יכולה להיות חשובה ומעוררת השראה. המוזיאון מגולל את סיפורם של חבורת נערים שנהגו לתקוע בשופר במוצאי יום כיפור, תוך שהם מסכנים את חייהם. בנוסף לכך חברי הפלוגה – שמנתה 24 איש – עסקו באימונים ובהכשרות צבאיות, שמרו ודאגו לביטחונם של המתפללים בכותל המערבי בלילות. המטרה כאן היא ליצור מוזיאון שיספר את סיפורם של הנערים, בצורה מרתקת המתאימה לעת הנוכחית, ויראה מדוע חשוב גם בזמנים הקשים ביותר להקפיד על הסממנים היהודיים.
» מוזיאון פלוגות הכותל - לכל הפרטים

הקסטל

המיקום של הקסטל – גבעה וגן לאומי מעל כביש 1 – מסביר במידה רבה את התפקיד המשמעותי שלה במהלך השנים. בקרב על ירושלים במלחמת העצמאות שימש המקום נקודה אסטרטגית שהעניקה שליטה על הדרך לירושלים, כאשר באותה מלחמה המקום נכבש על ידי הלוחמים הישראלים בקרב הרואי. פרויקט הפיתוח של הקסטל כלל הצבת שלטים המציגים את סיפורו של הקרב, מתקני חוץ בהם נערכים פעילויות קבוצתיות ברוח המקום (עם תחנות לחיזוק ערכים כמו נחישות, רעות או פיקודיות), תצוגה אור-קולית ואפילו חניון לילה המבוסס בקווי היסוד שלו על רוח הפלמ"ח. כמו כן יש כאן יד זיכרון לחללים שנפלו בקרב.
» הקסטל - לכל הפרטים

לוקיישן בעל תפקיד משמעותי. הקסטל
רשות הטבע והגנים

אזור הדרום

סוסיא העתיקה

גילוי בית הכנסת העתיק בסוסיא – עיר יהודית עתיקה מדרום-מזרח הר חברון – הוא ממצא היסטורי בעל חשיבות מכרעת. בית הכנסת נחשב לאחד הגדולים והמפוארים שנתגלו בישראל: תמצאו בו עיטורים גיאומטריים מגוונים, כתובות בעברית ובארמית, ציורים ועוד. לצד בית הכנסת נתגלו במהלך השנים ממצאים אחרים המעידים על ההיסטוריה היהודית העשירה של המקום בפרט ומורשת הנגב היהודית בכלל: מערות קבורה או מתקני טבילה לדוגמה. במסגרת תכנית "ציוני דרך" הוקם בשנים האחרונות מרכז מבקרים מושקע, נוצר שביל מעגלי העובר במוקדי העניין ("דרך התייר") והופק חזיון אור-קולי המוקרן בלוקיישן האידיאלי של אחת המערות. בשנים הקרובות צפויים להתבצע פרויקטים נוספים וחשובים לא פחות באזור.
» סוסיא העתיקה - לכל הפרטים

צריף בן גוריון

צריף בן גוריון בשדה בוקר היה המקום בו התגורר ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל יחד עם אשתו פולה. בן גוריון ביקש בצוואתו לפתוח את הצריף לציבור הרחב, וכך אכן נעשה. כחלק מתכנית "ציוני דרך" הוחלט לפני מספר שנים לחדש ולהוסיף בו תערוכות המתייחסות לסיפורו של בן גוריון, שהוא למעשה סיפורה של הציונות כולה. נבנו שלושה חדרי תצוגה חדישים המציגים את דמותו של בן גוריון בדרכים מגוונות. התפריט כאן כולל פריטים נדירים במיוחד (למשל קריקטורות או מכתבים שכתבו בני נוער לבן גוריון), סרט, שולחנות פעולה ממוחשבים ועוד. במהלך הביקור תיווכחו עד כמה הנושאים שתיתקלו בהם רלוונטיים גם לעת הנוכחית.
» צריף בן גוריון - לכל הפרטים

התוכן נכתב על ידי מחלקת שיתופי הפעולה של הארץ/עכבר העיר, עבור הרשות לפיתוח ירושלים

כתבות שאולי פספסתם

*#