אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תרבות גבוהה: אשכול התערוכות החדש במוזיאון פתח תקוה לאמנות

החל מחודש נובמבר מוצגות בפתח תקוה שלוש תערוכות חדשות החושפות את המבקרים לנושאים כמו נדודים וטיפוגרפיה – וכן, יש גם זווית פתח תקואית

תגובות
ארוטיון סרגסיאן, #MMXVI. מתוך התערוכה פעולות על מקום
יחצ

מוזיאון פתח תקוה לאמנות הוא אחד המוסדות התרבותיים החשובים בעיר. המוזיאון, שנפתח מחדש ב-2004, נועד להוות חלופה למוזיאונים הגדולים באמצעות תערוכות העוסקות במרחב התרבות המקומי ולקדם שיח תרבוית רב תחומי. מכאן שאחת מהמשמעויות המרכזיות של העשייה במוזיאון היא מתן במה לאמנים צעירים, בעלי קול ייחודי, מקורי וקצת שונה. כל אלו הופכים את מוזיאון פתח תקוה לאמנות לחשוב ולמשפיע גם בקנה מידה ישראלי.

בימים אלו נפתח במוזיאון פתח תקוה לאמנות אשכול תערוכות חדש, בו בהחלט כדאי לבקר במהלך החודשים הקרובים. הנה כל מה שחשוב לדעת על שלוש התערוכות – והאופן בו אתם יכולים לצפות בהן.

"הזדמנות אחרונה לראות"
כותרת התערוכה "הזדמנות אחרונה לראות" (אוצרות: דרורית גור אריה ואיזבל בורז'ואה מצרפת) מתכתבת עם הצהרתו של הסופר הבריטי דאגלס אדמס בספר מסעותיו, וזה לא מקרי: גם כאן העיסוק הוא ביציאה למסע ובתשוקה ליצירת מפגש פיזי עם מושא הנדודים. הנושא העיקרי של התערוכה הוא נתיבי והשלכות התנועה האנושית במרחב הגיאוגרפי, הפיזי והלשוני כפי שחווים ומעבדים אותה שלל אמנים מישראל ומצרפת, מדינות בהן עוברים שניים מהמסלולים החשובים ביותר של הצליינות הנוצרית מאז תקופת ימי הביניים. הדגש שניתן במסעות המוצגים בתערוכה הוא על עצם התנועה, פעולה חזרתית אשר לעיתים גורמת לפגיעה פיזית בגוף הנודד.

בין היצירות המרכזיות המוצגות בתערוכה ניתן להזכיר את "פרפרים" של אורית רף – תערוכת וידאו בה יוצאת האמנית (מצוידת בזר בלונים בצורת משורייני "פרפר") למסע בדרך בורמה, ששימשה להעברת אספקה לירושלים הנצורה במהלך מלחמת העצמאות. הפרויקט המשותף של מירב הימן ואילת כרמי, "שביל ישראל", מתאר מסע קבוצתי לאורכו של שביל ישראל. משתתפי המסע המתועדים בפרויקט משתמשים במתקנים המונעים מגע של כפות הרגליים שלהם בקרקע, מה שמזכיר את המסעות הצלייניים בהם נמדדה האמונה במבחן דרך הייסורים הגופניים. עבודה נוספת היא מיצב הווידאו "ויתור" של עדו צבי הדר ברקוביאר העוקב אחרי שחיין ה"שט" בין המסכים, בלופ אינסופי, תוך שהוא מותיר אחריו שובל דם במים. האמן הצרפתי פסקל סימונה מציג את "גוש B1 חלקה 148", מיצב וידאו בו העמיד ב"שטח מת" באמצע העיר סוס עם מצלמה, לצד מצלמות נוספות הסורקות את השטח - ניסוי המעלה שאלות על תכנון סביבתי ואורבניזם. תיבת הנגינה "כמה צלילים" של מארי שֶׁנֶה מבוססת על ניגון של מילים וביטויים שנבחרו בקפידה מכמה שפות, דרך מנגנון תיבת נגינה מכני, ואומרת לא מעט דברים על השפה.

הזדמנות אחרונה לראות - לכל הפרטים

מירב הימן ואילת כרמי, שביל ישראל. מתוך הזדמנות אחרונה לראות
מירב הימן ואילת כרמי

"פג'ה"
פרויקט פג'ה של קרן בנבנישתי (אוצר: רפאל סיגל) עוסק ביחסי הגומלין בין טיפוגרפיה לטופוגרפיה, וכולל גם קשר פתח תקואי הדוק. ההשראה לפרויקט הינה מכונת דפוס מהמאה ה-19 שהובאה לפתח תקוה ב-1932 במטרה לשמש להדפסת ניירות העטיפה של אריזת תפוזי Jaffa בפתח תקוה. דרך כיסוי כפרים וסמלים בשכבות טקסט כתוב במהלך תהליך ההדפסה, לטענתו של האוצר, הפרויקט מוכיח כיצד "היטלים היסטוריים, מניפולציות קולוניאליות ודמיונות אוריינטליסטיים חוקקים, מעצבים ומשנים טריטוריות, כשם שהתערבויות טיפוגרפיות יוצרות טופוגרפיות חדשות".

פג'ה - לכל הפרטים

קרן בנבנישתי, מתוך התערוכה פג'ה. מוזיאון פתח תקוה
יחצ

"פעולות על מקום"
"פעולות על מקום" (אוצר: ולדמר טטרצ'וק) היא תערוכה קבוצתית של אמנים עכשוויים מפולין, העוסקים בעיר בתור "סיפור שלעולם לא נגמר, מכרה של זיכרונות, מקום ליצירת משמעות ומקור להשראה". העבודות המשתתפות בתערוכה עוסקות בתיעוד פעולות שונות באתרים שונים בעיר לובלין בפולין, שמקבלת משמעות אוניברסלית יותר הרלוונטית לכל עיר באשר היא. טון התערוכה נקבע בעבודת וידאו של האמן הפולני המפורסם מירוסלב בלרקה, בה מוצגת מפת לובלין במחנה הריכוז הנאצי מיידנק. התערוכה מספקת תשובות לשאלות רבות הנוגעות לעיר, אבל גם משאירה כמה שאלות פתוחות.

פעולות על מקום - לכל הפרטים

התערוכות החדשות מוצגות במוזיאון פתח תקוה לאמנות החל מה-8 בנובמבר ועד ל-9 בפברואר. ניתן לבקר בתערוכות בימי שני, רביעי, שישי ושבת בשעות 14:00-10:00 ובימי שלישי וחמישי בשעות 20:00-16:00. כרטיס לתערוכות עולה 20 ₪, בשבתות הכניסה היא ללא תשלום.  מוזיאון פתח תקוה לאומנות, רחוב ארלוזורוב 30, פתח תקוה.

התוכן נכתב על ידי מחלקת שיתופי הפעולה של הארץ/עכבר העיר, עבור עיריית פתח תקוה

כתבות שאולי פספסתם

*#