אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תגובות
למועדי המופעים
ברי סחרוף
Ohad Aviv

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, פסטיבל, רוחני מחיר: מחירים משתנים

פסטיבל לא בשמים יתקיים זו השנה ה-21, בימים שלישי-חמישי, 2-4 ביולי 2019 במכללת תל חי ויציע למבקרים מגוון של ארועי ספרות, הגות ופלוסופיה, שיחות בנושאים אקטואליים, לימוד מהמקורות, מוזיקה, תיאטרון ועוד. מחירי הכרטיסים ישתנו בהתאם לאירוע.

מחתימים דרכון: כל ההופעות שמגיעות לארץ
מה עושים היום - לוח האירועים המלא
לוח הופעות היום
לכל כתבות מדור מוזיקה

יום שלישי, 2 ביולי

 

סיורים על הדרך - לכבוד 100 שנה לעליה השלישית 

"העמק הוא חלום" -
סיור בהדרכת אודי סגל, בעקבות ראשית ההתיישבות בעמק יזרעאל. שיטוט בעיגול המפורסם של נהלל בין חולמים וחלוצים ונסיים בתל שימרון - בית הקברות של נהלל ופנתיאון אצולת העמק.
"מצבות מספרות בגיא אוני, ראש פינה" - סיור בהדרכת אריק לובובסקי
"סיור בכפר יהושע" בהדרכת אלון גוטר

14:45-16:00 
"איך מפשירים חמור?" קסמים וכשפים באגדות חז"ל - ד"ר שמואל פאוסט
עולמם הפחות מדובר של חכמי התלמוד גדוש בשדים, מזיקים ורוחות, קסמים, כישופים, ניחושים, קערות מאגיות, יצורים פלאיים וסיפורי מסעות פנטסטיים. באמצעות מסע בין כמה אגדות נקיים דיון בעולמות הקסומים והאפלים המסתתרים בין דפי התלמוד ונבחן את יחסם של חכמים לקסמים ולכשפים.

"שירה עברית, מתכתבת" - הרב דני סגל
מסע ספרותי דרך המילים והמנגינות בעקבות האהבה. על פני יבשות וימים, והרבה מאוד שנים, משוררים ומשוררות עונים זה לזו, חולקים, מציגים דברים אחרת. מאברהם חלפי, עד ביאליק, משיר השירים ועד איה כורם.

16.30-18.00
מושבי פתיחה 

"תורה ופסיכולוגיה - התנגשות חזיתית או הפריה הדדית?"
הרב עילאי עופרן בשיחה עם ליאת רגב, על התורה כמפגש שבין האנושי לאלוהי, ועל הדמיון שבין סתרי המקרא לנבכי הנפש. שיחה בעקבות הספר "תורה של הנפש", בתפר שבין העולמות - על תיאוריות פסיכולוגיות מודרניות ככלי פרשני ועל תובנות פסיכולוגיות בלימוד תורה. 
"אדל" - יוכי ברנדס
הסיפור הלא ייאמן על התינוק האסופי שחי בתחתית החברה במזרח אירופה של המאה ה-18' והצליח בבגרותו לחולל ביהדות את המהפכה המשמעותית ביותר של העת החדשה.   
מפגש ספרותי - הסופרים מתן חרמוני ויעל נאמן בשיחה עם ציפי גון-גרוס
"נר קטן" - לובלין בלוז עם הרב זאב קיציס ולהקתו

הרצאות בפסטיבל לא בשמיים
אביהו שפירא

18:30-19:45 

על הזהות היהודית הרב תרבותית - פרופ' אבי שגיא
עיון בעקבות עבודותיו של ירמיהו יובל. לרוב  נחשבת הזהות כמיוסדת על יסוד מרכזי אחד, כגון: יהודי, אישה, דתי או חילוני. תפיסה זו של הזהות אינה מדויקת. חיי אדם משתרעים על הקשרים רבים ומגוונים. פרופ' שגיא ינתח את משמעותה של הזהות הרב תרבותית בכלל והיהודית בפרט. הרצאה זו תתבסס גם על מחקריו רבי ההשראה של ירמיהו יובל בסוגיה זו, ובמיוחד הניתוח שהוא מציע לחיי האנוסים, כמבשריה של תופעה זו.
"מבקשי אלוהים - אמונה בעידן של ספק ביצירתו של ראובן רובין" - הרב ד"ר שרגא בר און
סדרת פיתוחי העץ "מבקשי אלהים" היא משיאי יצירתו המוקדמת של האומן ראובן רובין. ראובן ביקש "אל חדש שיפסיק את ייסורי האנושות". מסע בקשת האלהים בעקבות ראובן, חלוצים, סופרים ומשוררים מן העבר הרחוק ועד ימינו.
"הנה כוונת הלשון": פרגמטיזם ואוניברסליות בלשונו של ספר "הכוזרי" - ד"ר דורית למברגר 
לשונו הספרותית-פילוסופית של ספר הכוזרי היתה ועודנה גורם מרכזי למקומו המרכזי בהגות היהודית מימי הביניים ועד ימינו. עם זאת, לשון זו נתפסה במחקר כאמצעי לשירות הפן האידיאי של הספר, שעיקרו "ספר תשובות לטענות נגד הדת המושפלת והבאת ראיות להגנה עליה". אחד מביטויה של לשון זו הוא סתירות לכאורה או למעשה בדברי החבר. אולם, ניתן לראות סתירות אלה כמהלך של דיאלוג בו מתרחש שינוי מקביל, הן בעמדת מלך כוזר והן בעמדת החבר. משמע, הדיאלוג אינו רק אמצעי פואטי או מתודי כדי להכיל סתירות, אלא בעיקר אמצעי לחולל שינוי מעשי בחיי משתתפיו. לפיכך, אחת ממטרות הספר היא בחינה עצמית ושינוי עצמי, כשכל אלה מתחוללים באמצעות הלשון ומנגנוניה. בכך הקדים ריה"ל בכאלף שנה את הפרגמטיזם המודרני.
"הטנק" - בין המיתוס לאתוס - אסף ענברי
הסופר אסף ענברי ידבר על ספרו ה"טנק", המספר על חמישה אנשים שכל אחד מהם בטוח שהוא האיש שהכריע לבדו את מלחמת העצמאות. זהו סיפור על מסתרי הזיכרון המשותף, סיפור הפיכתו של העבר למיתוס, ושל המאבק על המיתוס - למאבק על האתוס. וזהו סיפורם של הישראלים הראשונים, הנאבקים ביחד, וזה נגד זה, בעת המשבר העמוק שאליו נקלעה החברה הישראלית בעקבות מלחמת יום הכיפורים - משבר שבצלו אנו חיים עד היום.

20:30-23:00 - "סיפור אחר" - באולם זרנגין, המכללה
הקרנת הסרט ומפגש עם יותם יזרעאלי חוקר כתות ודתות.

21:00-22:30 - מופע בחצר תל חי 
אסף אמדורסקי ,שלומי שבן, יעל קראוס - "שרים החלונות הגבוהים"

"שרים החלונות הגבוהים" עם "אהבה ראשונה":

יום רביעי, 3 ביולי


  
07:00-08:30  
"שחריתלמודית" - ד"ר שולמית קיציס 
תיאטרון חז"לי - שימוש בכלים דרמטיים בקריאת מדרשים. האם אפשר ללמוד מדרש לא רק בעזרת ניתוח אינטלקטואלי ודיון מילולי? התנסות בקריאה של טקסטים מהמקורות באמצעות כלים מעולם התיאטרון והאלתור. הכלים התיאטרליים מאופיינים בכך שהם 'מעירים לחיים' את הטקסט באמצעות שימוש בגוף - בתנועה, בקול ובדמיון, ובכך מאפשרים פרשנות מעמיקה ורעננה של המקורות.
מדיטציה יהודית - "להתחבר אל השקט" - אייל קרוצ'י - בדשא המכללה  
אייל קרוצי יעניק כלי שיעזור לנו להתחבר לשקט שבתוכנו בחיים של סערות.

תיאטרון חי מבית עגנון - "בן מלך נרדם" - מופע דיאלוגים מתוך סיפורי האהבה של עגנון
דיאלוגים מתוך סיפורי האהבה של עגנון בשפה המופלאה בה נכתבו, באופן חי, צעיר ובועט, כאילו הם נאמרים היום. שני השחקנים עוברים בין דמויות ומגלים בכל פעם "פנים אחרות" לאהבה: סופר צעיר המגלה את ליבו בפני נערה יפואית, אדונית המזמינה רוכל יהודי לדור בביתה, רופא שלא מפסיק לקנא לאשתו ועוד. 
מתי ואיפה: בשעות 10:30, 12:30, 14:30, 16:30 ברחבה (1-)

 09:00-10:15
"דרך ליבוביץ" - ד"ר נעמי ופרופ' אסא כשר: בשיחה על ליבוביץ, הגותו והקשר שלהם אליו. כל אחד מהם יביע את נקודת המבט שלו או שלה ויהיו קשרים בין שתי נקודות המבט. ראשית, יספרו על ההיכרות שלהם אתו; שנית, יתארו את מה שמעניין אותם במיוחד בהגותו של ליבוביץ; שלישית, יתארו מה נראה להם הרעיון המרכזי בהגותו של ליבוביץ המקובל עליהם; ולבסוף יסמנו את הנקודות בהן הם חלוקים על עמדותיו.
יינתן מקום לשיחה עם הקהל.
חוק הלאום - פרופ' דני גוטווין, ד"ר שוקי פרידמן, עלי מסלאלה, עמנואל נבון. מנחה: אמנון לורד.
"חסד באדום ובשחור - עבריינים אגדיים" - ד"ר שמואל פאוסט 
סיפורי חכמים בתלמוד ובמדרש מספרים על צדיקים ועל רשעים ועל מי שביניהם, ומבקשים ללמד את שומעיהם וקוראיהם לקח מוסרי. צלילה לעומקם של הסיפורים מגלה ממצאים מפתיעים באשר למי הן דמויות המופת של צדיקים בעיני חז"ל ומי הם אלה הנדרשים לשוב בתשובה על מעשיהם, ללמד שלא הכל שחור ולבן.
"המלך שלמה ותפקיד הנשים בממלכתו" - ד"ר לאה מזור
מלכותו המפוארת של שלמה המלך מעוררת השתאות וסקרנות רבה. איך קרה ששלמה הגיע למלכות ולא אחיו הגדול ממנו אדוניה בן חגית? במה מתבטאת חכמתו המופלגת שזיכתה אותו בתואר 'החכם מכל אדם'? מדוע משפט שלמה זוכה לבולטות כה גדולה? ועוד.
"מן המילה אל המגילה" - עיון היסטוריוגרפי-ספרותי בפרק ל"ו בספר ירמיהו -  ד"ר שלומית קנדי-הראל.

11:00-12:15 
"התשמע קולי?" - הוקרה לרונה רמון - 
רן ליבנה, אביבה בריינר, רני פאלק. מנחה: ליאת רגב.
עמוס עוז: "קופסה שחורה" - "קופסה סגורה או פתוחה" - פרופ' אבי שגיא
על שבירת סטיגמות וצמיחת הדיאלוג. הרומן 'קופסה שחורה' הוא רומן מכתבים. נקודת המוצא של הטקסט היא הריחוק הקיומי בין קיומיו: הם שונים זה מזה בעולמם התרבותי-חברתי, באתוס המניע את פעילות; זרותם זה לזה היא קיומית, זאת גם אם הם חיים בבית משותף וקשורים בקשרים משפחתיים. הספר הוא דין וחשבון של עוז על יסודות עומק בקיומו: התשוקה להבנת בני אדם, חוויותיהם ועולמם; הקשבה לחלומות ולכאבים שבני אדם נושאים. עוז ביטא זאת ביצירות רבות ובפעילותו כאינטלקטואל. ההרצאה תנתח בפירוט היבטים אלה.
נחש מערה ואילן: מסעות החיים מהזוהר לר' נחמן מברסלב - ד"ר ביטי רואי
מערה אילן ונחש מופיעים בספר הזוהר ובתיאור מסעו של ר' נחמן לארץ ישראל. מה הם מסמלים? ומה עניינם בסיפור רבי שמעון בר יוחאי בספר הזוהר ובסיפור המסע של ר' נחמן מברסלב? נעיין בטקסטים מרכזיים ונעסוק בניתוח היבטים שונים למסע הנפש שהם מייצגים ונתחקה אחר סוד קסמן של שתיים מהדמויות המעניינות ביותר שהצמיחה התרבות היהודית.
"לוחות ושברי לוחות" - עיון במישנתו הרב שג"ר - הרב זאב קיציס
בדמי ימיו נפטר הרב שג"ר והותיר לרבים מורשת של חקר והתמודדות עם שאלות של חיים עפ"י ההלכה ופרשנות נדרשת לעולם המודרני והפוסט-מודרני. הרב זאב קיציס - חתנו של הרב שג"ר, על תפיסת עולמו והגותו המרתקת רבים.
פזמוני נעמי שמר כהמנוני הבורגנות הישראלית המתהווה  - פרופ' דני גוטווין
בעשור 1956-1967 הפכה נעמי שמר לפיזמונאית הבולטת בזמר העברי ולאחת מאושיות תעשית הבידור הישראלית. הגורם המרכזי לכך היה כשרונה יוצא הדופן כמלחינה. ואולם - ועניין זה יעמוד במרכז ההרצאה - את מקומה רכשה שמר גם בזכות תוכן תמליליה, אותם היא ריכזה בספרה כל השירים, שראה אור ב-1967. בעודה עושה שימוש בעולם הדימויים הקולקטיביסטי של תנועת העבודה, הפכה שמר את מגמתם והשתמשה בהם כהכשר לתמונת עולם אינידבידואליסטית, שביקרה את עולם הערכים החלוצי והציבה במקומו את האידאל הבורגני. מהלך זה ענה על הציפיות של מעמד הביניים הישראלי המתהווה, ובו טמונה סיבה נוספת לפופולריות העצומה של שמר בעשור זה. 

נעמי שמר עם "החופש הגדול":

13:00-14:15 
"חרב היונה" לעומת "חד נס" - "הולדת האתוס של אנשי העבודה והשלום" -
ד"ר אלון גן 
"מיתר המוות הרועד" - ד"ר דורית למברגר
האל הנעלם והיהדות הנוכחת ביצירת נלי זק"ש, פול צלאן, ז'אן אמרי ופרימו לוי.
ארבעת היוצרים שביצירתם נעיין מתייחסים לחוסר-האפשרות להאמין באל שמשפטו משפט-צדק, קל וחומר שאינם מאמינים בהומניזם האנושי. ויחד עם זאת, אצל כולם מעוצבת עמדה של תהיה נואשת לגבי מה שמכתיב את גורלו של אדם. יתר על כן, אצל כולם מתואר סוג כזה או אחר של כורח פנימי להתמודד עם שאלת זהותם היהודית. בארבעת המקרים, השואה אלצה כביכול גם את מי שלא גילה שום ענין ביהדות – להתייחס לזיקתו אליה, וכל אחד מהיוצרים בוחר עמדה שונה.
"רשב"י מהתלמוד ועד לספר הזוהר" - ד"ר רות קרא-קליבנוב
סביב דמותו של רבי שמעון בר יוחאי נבנו סיפורי המסגרת של הזוהר. התפתחות דמותו מהתלמוד והעולם התנאי אל עבר העולם המיסטי של קבלת ימי הביניים, גרסאות שונות של סיפור המערה, מוטיבים המלווים את רבי שמעון מראשיתו ותמורות שעוברת דמותו במהלך ההסטוריה. ד"ר רות קרא-קליבנוב על סוד קסמו של הגיבור המיתי וחידת מקורו של ספר הזוהר, עד למירון ול"ג בעומר של ימינו.
"על זהות לאומית - יהדות או ישראליות" - ד"ר יעקב שפירא 
הכרזת העצמאות של מדינת ישראל מצהירה כי "בארץ-ישראל קם העם היהודי". אף חוק-יסוד: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי קובע כי "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי". מה דינם של אזרחים, יהודים ושאינם יהודים, שתופסים את זהותם הלאומית כישראלית ולא כיהודית? האם על מדינת ישראל להכיר בזהות לאומית זו ולאפשר את רישומה במרשם האוכלוסין או שמא זכותה ואף חובתה שלא להכיר בה? נדון בסוגיה מרתקת זו על השלכותיה העקרוניות ונתוודע לעמדות שונות של שופטים אשר התמודדו עם עתירות בעניין זה.
"תפילה שבורה" - מסע בעולם היצירה של לאונרד כהן
לאורך כל חייו ויצירתו, ניהל לאונרד כהן שיחה מורכבת עם האל, עם המטאפיזי, עם האהובה (השמימית והגשמית) ועם המוות. המופע פוסע בין שיריו של כהן, בגבול הדק שבין אמונה וכפירה, התמסרות והתרסה, תוכחה ונחמה, אהבה ותפילה, מחבר אותם בעדינות להשראות מעולם הפיוט והניגון וחושף הדהוד מהמקורות היהודיים. השירים מבוצעים באנגלית ובעברית וביניהם נפרשים עלילת חייו, חיפושיו וגעגועיו של היוצר.

15:00-16:15

"מיתוס תל-חי" - ד"ר אמיר גולדשטיין 
מיתוס תל חי בין שמאל לימין. מורכבות היחס למיתוס והמאבק עליו בין התנועות (העבודה והרוויזיוניסטית), כולל אלימות שפורצת בין השתיים במהלך העלייה לרגל לתל-חי בתקופת המנדט.
"קוֹלשְׁתִיקוֹתַי - אותיותבוראות מציאות" - ערנ יעקב שפיר
על הקשר בין האותיות למציאות דרך שירים ,מדרשים ותורה אחת מיוחדת של רבי נחמן (תורה ס"ה)
"פה ושם בארץ ישראל של עמוס עוז" - רב שיח בשיתוף המרכז לאסטרטגיה ציונית
בהשתתפות: הדסה פרומן, אשרף אל-עג'רמי, פנחס וולרשטיין, באדר רוק. מנחה: מירי שלם. עברו 37 שנה מאז יצא עמוס עוז למסע בארץ ישראל, עצר בישובים, מושבים וערים בכל חלקי הארץ, וקיים שיחות ומפגשים. הוא ביקש לפגוש באופן בלתי אמצעי את תושבי הארץ מכל קצותיה, להרגיש בגופו ובחושיו. ברב שיח זה לזכרו ולזכר המסע, ישתתפו דמויות שהיו חלק מתחנות המסע - מתקוע, רמאללה, עפרה ונצרת, ומנחה מבית שמש. מה היה אז ומה השתנה.

"היהודי החילוני" במישנת ירמיהו יובל - ד"ר דרור ינון
האם החילוניות היהודית היא אכן תופעה שעבר זמנה? בשניים-שלושה העשורים האחרונים התקבלה כמוסכמה הטענה שהחילוניות היהודית מצויה בנסיגה, הפכה למייצגת של מיעוט בלבד, או אפילו מצויה תחת מתקפה. ירמיהו יובל (2018-1935) שהלך לעולמו בשנה שעברה היה אחד ההוגים הישראליים שתרם יותר מכל להבנתה של הזהות היהודית החילונית באמצעות מחקרים פילוסופיים והיסטוריים לצד מעורבות בשיח הציבורי. החל מספרו "שפינוזה וכופרים אחרים" (1988) דרך הפרוייקט האנציקלופדי בן חמשת הכרכים "זמן יהודי חדש: תרבות יהודית בעידן חילוני" (2007) ועד ספרו ״האנוסים: זהות כפולה ועליית המודרניות״ (2014), התחקה יובל אחר מקורות צמיחתה של החילוניות במערב והפיכתה לדומיננטית בכל תחומי החיים, ובייחוד ניתח את התפתחות החילוניות היהודית על שלל ביטוייה האישיים, הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים.
מופע - "גב אל גב" - הדר גלרון ומיכה ביטון
כשהדר גלרון פגשה את מיכה ביטון נולד מופע מיוחד שהוא כולו סאטירה ומוזיקה.

17:00-18:15 

"האינטלקטואל בחברה": בין זרות למחויבות, קווים לדמותו האינטלקטואלית של ירמיהו יובל - פרופ' אבי שגיא
ז'וליאן בנדה בספרו הקלאסי "בגידת האינטלקטואל", אפיין את האינטלקטואל כמחויב לאמת האוניברסלית, גם במחיר זרות מוחלטת לחברה בה הוא פועל. בניגוד לתפיסה זו הוצגו דגמים אחרים של אינטלקטואל המחויב לחברתו: מיכאל וולצר תאר את האינטלקטואל כמבקר חברתי, הפועל בתוך החברה ומאפשר לה למצוא בתוכה ערכי יסוד שנעלמו. פוקו הצביע על "האינטלקטואל הספציפי" כאדם שמומחיותו בתחום מסויים מאפשר לו לאתגר את החברה, ולאפשר לה לתהות על ערכיה. בהרצאה תנותח תבנית היסוד ההבסיסית של זרות חברתית וקירבה המכוננת את היחס שבין אינטלקטואל לחברה בה הוא פועל. תבנית זו מסבירה את הדגמים השונים של הפעילות האינטלקטואלית.
"הדרך שבה אנשים הולכים: על השו"ת היהודי-ישראלי של אדם ברוך" - עמיחי חסון 
מסוף שנות ה-90' ועד מותו בשנת 2008, פרסם אדם ברוך תשובות הלכתיות במתכונת שו"ת במסגרת מדורו "שישי" בעיתון מעריב. ברוך הדגיש שאינו מתיימר להיות פוסק, אך ישראלים רבים ראו בו כתובת המאפשרת להם לפגוש בהלכה ובמקורות היהודיים וליישם אותה, בתיווכו, בחיים המודרניים. קריאה משותפת בתשובות נבחרות של ברוך ומחשבות על תפיסת ההלכה שלו.
"אלות וגיבורות - מיתוסים נשיים בספרות הקבלה"   
ליאת רגב במיפגש עם ד"ר ביטי רואי וד"ר רות קרא-קניאל-קליבנוב. דיון בגיבורה הנשית של ספרות הקבלה: השכינה. על זיקותיה לדמויות מקראיות, שיקופה הפולמוסי לדמותה של מריה אמו של ישו, מופעיה במעגל השנה - בחגי הראשית, בפורים ובשלשת הרגלים. השכינה מתייחדת בסמלים רבים כגון לבנה, כלה, ים, שושנה, באר, פרה אדומה, אילה. נבחן מוטיבים אלו לאור עולמו הספרותי והמיתי של ספר הזוהר בצד סוגיות מגדריות, תפיסתה מחד גיסא כספירה התחתונה ומאידך גיסא ככתר מלכות.
"משה קיבל אתיקה מסיני - על אתיקה באגדה ובהלכה" - ד"ר צוריאל ראשי
ההרצאה תעסוק במוסר, אתיקה והלכה. ההבדלים בין חוק, מוסר ואתיקה ועל המקום שיש לאתיקה בארון הספרים היהודי ובמימוש של העקרונות הללו בחייהם של ארגונים ובעלי תפקידים שונים. 
"נבואה ושליחות" - איוב ישראל ג'ינדי בשיחה עם יותם יזרעאלי   
מתי ואיפה: 20:30 בדשא המכללה 
"טיש ישראלי" - עם ג'קי לוי, הרב אילעאי עופרן, נעם יעקובסון

20:30-22:30 - "גאולה" - סרט ומפגש עם היוצר יוסי מדמוני אולם זרנגין
21:30-23:00 - ברי סחרוף בחצר תל חי. אורח - שי צברי

ברי סחרוף עם "ירח":

יום חמישי, 4 ביולי

 

סיורים (היציאה משער המכללה. חזרה למכללה)

07:00-09:30 - אחוזת דוברובין - אריק לובובסקי                     
07:30-09:30 - "פארק הזהב" - קרית שמונה - סיור ייחודי עם שרית קוזיקרו, במלאת 70 שנה לקרית שמונה.
08:00-10:00 - מוזיאון חצר תל חי - 100 שנה להתיישבות החלוצית. בהדרכת בת ארז יוגב.  

10.30-11.45- במכללה
"לשוננו רינה" - מקהלת הגליל העליון בתכנית לכבוד הפסטיבל. מנחה: נתן דטנר. פרקי מוזיקה לבית הכנסת לחזן ומקהלה, ביניהם "שבת המלכה", "שיר המעלות", "אבינו מלכנו" וכן "ונתנה תוקף" מאת יאיר רוזנבלום בעיבוד חדש לחזן ומקהלה.
בובר ואמנות הסיפור היהודית - אסף ענברי
הסופר אסף ענברי ידבר על מרטין בובר מזווית לא שגרתית: לא על בובר הפילוסוף אלא על בובר הסופר, מחבר הרומן "גוג ומגוג", מעבד סיפורי החסידים וקורא מיוחד במינו של סיפורי התנ"ך ושל מורשת-הסיפור היהודית עד עגנון. חשיפת יסודותיה של תפיסתו הספרותית חשובה לא רק לשם הבנת מפעלו הספרותי של בובר עצמו, אלא גם לשם ליבון דמותה של הספרות הישראלית.
"אתיקה בישראל: סיכום ביניים, עצוב אבל לא מיואש" - פרופ' אסא כשר
פרופ' כשר יסקור את התפתחות העיסוק באתיקה של מקצועות, ארגונים ותפקידים, בישראל. יובאו דוגמאות רבות, בעיקר מתחומים שהמרצה עצמו עסק בהם באופן אינטנסיבי. לאחר הסקירה יבוא ניתוח של ההישגים, החולשות והסיבות לשניהם. התמונה העולה אינה משמחת. לבסוף יתוארו הצעדים הראויים בהתפתחות האתיקה בישראל, בעתיד. התמונה המוצעת לא תהיה מייאשת.
"היגל והיהדות" - פרופ' פיני איפרגן
קריאתו של הגל את היהדות ואת ההבדל בהערכתו אותה בהשוואה עם היווניות. האם לעובדה שלמבשר של העמדה האלטרנטיבית, ישו, יש מקור יהודי מובילה להערכה אחרת של היהדות.
"שלום וצדק בנבואות אחרית הימים" - ד"ר לאה מזור
מהן נבואות אחרית הימים? האם הן אוטופיות או נבואות שעתידות להתגשם בזמן מן הזמנים? מה הקשר בין נבואות אחרית הימים למסורות הבריאה וגן העדן? האם קץ המלחמות והשלטת הצדק בחברה מחייבים את קץ האלילות? על השאלות הללו ועוד יהיה דיון, תוך קריאה בשתי הנבואות של ישעיהו בן אמוץ.

12:30-13:45

"בין מסורת לחידוש" - עיון במישנתם של רבי אליעזר בן הורקנוס ורבי יהושע  - ד"ר אברהם ליפשיץ
כיצד תועבר המסורת - ע"י מי שהוא 'בור סוד' או שמא ע"י מי שהוא 'כמעיין המתגבר'? 
כזה 'ראה וקדש' או אולי דווקא כזה ראה וחדש? הרב ד"ר אברהם ליפשיץ בשיעור על אופיים ושיטתם של תלמידי החכמים.
"חזרה בלי תשובה"  - ד"ר מיכה גודמן
במדינת ישראל מתקיימת מלחמת תרבות ובמרכזה עומד הקרע שבין דתיות וחילוניות. זאת מחלוקת סוערת, כואבת והיא קורעת את ישראל. אבל היא מבוססת על טעות. המחלוקת ההגותית הגדולה, איננה בין הקבוצות אלא בתוך הקבוצות, היא לא בין דתיים לחילוניים אלא בין דתיים ודתיים מצד אחד ובין חילוניים לחילוניים מצד שני. כמו בספרו הקודם מלכוד 67, גם בספר הזה יוצא מיכה גודמן לחקור את הרעיונות שעומדים ביסוד החברה היהודית בישראל. רק שהפעם הוא צולל עמוק יותר. במלכוד 67 ניתח גודמן את הרעיונות המכוננים של הימין ושל השמאל בישראל, ובחזרה בלי תשובה הוא יוצא לפענח את הרעיונות שמאחורי הדתיות והחילוניות בישראל.
"Headstart" - עם יוכי ברנדס - על סיפרה החדש                         
הסופרת יוכי ברנדס  נוהגת לשתף בתהליך הכתיבה את בני משפחתה, ולעתים אף את חברותיה. כעת, בפעם הראשונה,  היא רוצה לרקום את הסינופסיס של  ספרה הבא בעזרת סיעור מוחות רב משתתפים. יש לה כבר ז'אנר, נושא ודמויות ובכל זאת הכל עדיין פתוח. 
"סוד תורת הגעגועים" של אבות ישורון - עמיחי חסון
אבות ישורון הוא אחד המשוררים העבריים הגדולים של המאה הקודמת, אך גם אחד המשוררים המאתגרים ביותר לקריאה. מהפכן בודד שכתב את מאורעות הזמן בלשון מרוסקת, אדם ששבר את חייו ואת השפה העברית ובנה מחדש שירה מלאת אמת ואנרגיה. קריאה משותפת בשירי ישורון ומחשבות על הרלוונטיות של דמותו בזמן הזה.
"קנאות וקנאה, אמון ואמונה - על שלושה נביאים שביקשו למות" - הרב אילעאי עופרן 
הדמיון העמוק בין דמותם של שני הנביאים ה"קנאים" - יונה ואליהו, מעורר מחשבות על הקשר בין רגשות קנאה להתנהגות קנאית, ועל היחס שבין אמונה באלוהים לאמון בבני אדם. מה מבקש המקרא ללמדנו בכך, ואיך כל זה קשור לדמותו של משה רבנו?

14:30-15:45 
"אחריות, אשמה ואחריותיות מגן עדן ועד ימינו" - ד"ר צוריאל ראשי

ההרצאה תעסוק בשלושת המושגים - אחריות, אשמה ואחריותיות ותבחין ביניהם, מאז האדם הראשון סירב לשאת באחריות למעשיו ועד ערך האחריות והאחריותיות המצויים כיום בקודים אתיים בארגונים פרטיים וציבוריים בארץ ובעולם.
"לאה גולדברג, הכתבים הגנוזים" - מיפגש ספרותי
ד"ר גדעון טיקוצקי ועו"ד יאיר לנדאו במיפגש עם ציפי גון-גרוס.
"עיר זרה" - עוז וירושלים של מעלה, עוז וירושלים של מטה - ד"ר אלון גן 
"חופש העיתונות והאינטרנט אל מול כבוד האדם" - ד"ר יעקב שפירא       

חופש הביטוי טומן בחובו אפשרות לפגיעה בזכות לשם טוב ובזכות לפרטיות של הזולת. כיצד צריכה עיתונות אידאלית לתפקד והאם היא רשאית לפרסם מידע חסוי על אנשי ציבור? האם רשויות המדינה נדרשות להתערב בנעשה באינטרנט? ד"ר יעקב שפירא, ממונה ביחידה למשפט עברי במשרד המשפטים ומרצה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. חוות דעתו הוגשה לוועדה לגיבוש אמצעים להגנה על הציבור מפני פרסומים פוגעניים ובריונות ברשת האינטרנט.

16:30-18:00 " דטנר על הגג"  
נתן דטנר, שחקן ובמאי, עשה כמעט הכול על במות התיאטרון ולראשונה הוא יוצא במופע חדש ומביא את ניסיונו האישי במשחק, שירה הומור. שנסון צרפתי, זמר ישראלי, מחזמר אמריקאי והומור יהודי, אלו חלקי הפאזל שהרכיבו את נוף ילדותו, והשפיעו מאוד על דרכו האומנותית.

איפה ומתי

אירועים בכל הארץ

כתבות שאולי פספסתם

*#