אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תגובות
למועדי המופעים
"אקסודוס"
מתוך הסרט "אקסודוס"

פרטים

ז'אנר: מיוחדים, אחר, הקרנה מחיר: 40 שקלים

ב-6-30 בינואר 2020, תתקיים בסינמטק תל אביב רטרוספקטיבה "ישראל בעיני במאים זרים", באצירת ד"ר אריאל שוייצר. במהלך החודש יוקרן מבחר של סרטים תיעודיים ועלילתיים, חלקם נדירים, פרי עבודתם של במאים מארצות הברית, צרפת, בלגיה, איטליה, רוסיה ופולין, הבוחנים את התפתחות הדימוי של ישראל בראי הקולנוע הזר מראשיתו ועד היום. הרטרוספקטיבה תלווה בהרצאות ובדיונים בהשתתפות במאים, מבקרי קולנוע והיסטוריונים. בערב הנעילה, ב-30 בינואר, יתקיים רב-שיח על הנושא בחסות כתב העת "תקריב", בהנחיית עורך כתב העת, רן טל, ובהשתתפות אוהד לנדסמן, יעל מונק ואריאל שוייצר.

מה עושים היום – לוח האירועים המלא
השבוע בקולנוע – לכל ההמלצות
אילו סרטים מציגים בקולנוע החודש?
לכל ביקורות הקולנוע

דברים שרואים משם - הסרטים שיוקרנו

"צד שלישי למטבע" (ישראל/ צרפת 1960)
בימוי:
כריס מארקר
עותק דיגיטלי חדש ומשוחזר לסרטו של היוצר הצרפתי החשוב כריס מרקר (1921-2012), שהוזמן על ידי וים וליה ון ליר בראשית שנות ה-60' ליצור סרט תיעודי על ישראל. מרקר מתבונן במדינה ושואל שאלות מתוך הבנתו כי המאבק המכריע של ישראל אינו המאבק על עצם קיומה, אלא מאבק על גיבוש זהותה הרוחנית והתרבותית. מה משמעותם של סמלים בחיינו? מהו זיכרון קולקטיבי? מהם הגבולות בין הפרטי לציבורי? הסרט זכה בדב הזהב לסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין 1961.
הצגת הרטרוספקטיבה על ידי אוצר התוכנית - ד''ר אריאל שוייצר
מתי: יום שני, 6 בינואר בשעה 21:00

"חיי היהודים בארץ ישראל" (רוסיה 1913)
בימוי:
נח סוקולובסקי
באוגוסט 1913 במסגרת הקונגרס הציוני ה-11 בוינה, הוצג סרט תיעודי באורך של כשעתיים המתאר המראות הראשונים של הגשמת החזון הציוני, ושנפתח במסע (שאותו עשו חלוצים רבים) מאודסה לנמל יפו. הסרט שנחשב אבוד מאז מלה"ע הראשונה, התגלה בצרפת ב-1998 ושוחזר תוך שיתוף פעולה בין סינמטק ירושלים וה-CNC בצרפת. בסרט מבטים יוצאי דופן על מושבות העלייה הראשונה, הבילויים, תל-אביב וגימנסיה הרצליה, אנשי העלייה השנייה ובהם יוסף טרומפלדור ורחל המשוררת, היישוב הישן בירושלים, חברון וטבריה, התערוכה הראשונה ברחובות ועוד. זהו הסרט הראשון באורך מלא שצולם בארץ ישראל.
לפני הסרט דברי הקדמה מאת שמוליק דובדבני.
מתי: יום רביעי, 8 בינואר בשעה 19:00

ישראל בעיני במאים זרים - הרצאתו של ד"ר אוהד לנדסמן
הרצאה המתמקדת במספר רגעים ייחודיים שבהם אושיות מרכזיות בסצנת הקולנוע והצילום העולמי הגיעו מחוץ לארץ כדי להתבונן בישראל ולתעד אותה. סרטים אלו מנסחים תיאורים מרתקים, גם אם שונים עד מאוד זה מזה, של מבט אחר ומפוכח על רגעים שונים בתולדותיו של החלום הישראלי-ציוני. כוחם של תיאורים אלה, כך נטען, נובע דווקא מעצם העמדה הלימינלית, הטרנסלאומית, של יוצריהם, עמדה המאפשרת מפגשים אחרים עם ישראל מאשר אלו התחומים בשיח הלאומי ובמבט הפנימי.
יוקרן הסרט: "סרטי האחים לומייר בפלסטין" (1897) 
בימוי: אלכסנדר פרומיו
התמונות הנעות הראשונות שצולמו בפלסטין על ידי אלכסנדר פרומיו שנשלח על ידי חברת האחים לומייר לאזור כשנתיים לאחר המצאת הקולנוע. הסצנות הקצרות מתמקדות בעיקר במקומות הקדושים בירושלים, אך גם במדבר יהודה וביפו, ואחת מהן אף מציגה את אחת מתנועות הטרוולינג הראשונות בתולדות הקולנוע שצולמה מחלון הרכבת בין ירושלים ויפו. (כ-10 דקות)
מתי: יום שישי, 10 בינואר בשעה 12:00

"חלוצים" (פולין/ פלשתינה 1933)
בימוי:
אלכסנדר פורד
משחק: אהרון מסקין, רפאל קלצ'קין, חנה רובינא
קבוצת חלוצים מתיישבים באוהלים בחבל ארץ שומם, מחפשים מים וחופרים באר. תלאות, סבל וקדחת מלווים את מאמציהם. השכנים הערבים אינם רואים את ההתיישבות בעין יפה. המחסור במים ושייח' ערבי רע לב מביאים לסכסוך המתפתח להתנפלות אלימה. בסרט משולבים גם סיפור אהבה בין חלוץ לערבייה בת הכפר וקטעי ארכיון מהחיים בארץ באותם שמים, ומשחקים בו כוכבי תיאטרון הבימה שנים מספר לאחר שהעתיק את מושבו ממוסקבה לת''א. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת ד"ר אריאל שוייצר.
מתי: יום שני, 13 בינואר בשעה 19:00

"עושה הלהטים" (ארה"ב 1953)
בימוי:
אדוארד דמיטריק
משחק: קירק דאגלס, מילי ויטל, פול סטיוארט
הנס היה להטוטן מפורסם שנלקח על ידי הנאצים מביתו שברלין למחנות ההשמדה, אותם שרד. לאחר המלחמה מחליט הנס להגר לישראל, אך עם הגיעו הוא מבולבל מהסביבה השלווה. הוא מתיישב בקיבוץ שם הוא מתאהב ביעל, חקלאית צעירה המחויבת לעזור בכל דרך למדינה הצעירה. טראומות העבר ישובו לרדוף אותו, ויעל תנסה לעזור לו להתמודד עם האמת. זוהי ההפקה האמריקאית הגדולה הראשונה שצולמה בישראל, העוסקת בנושא שהקולנוע הישראלי נטה להתעלם ממנו באותן שנים - גורל ניצולי השואה. הופעה בלתי נשכחת של קירק דאגלס בסרטו של במאי שהוקע כקומוניסט בתקופת ''צייד המכשפות'' בהוליווד. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת ד"ר אריאל שוייצר.
מתי: יום שלישי, 14 בינואר בשעה 20:30

"עושה הלהטים"
יחצ

"הטל צל ענק" (ארה"ב 1966)
בימוי:
מלוויל שבלסון
משחק: קירק דאגלס, אנג'י דיקינסון, חיים טופול
קירק דגלאס הוא גיבור מלחמה יהודי-אמריקאי, הנקרא לסייע למדינת ישראל החדשה לבסס את צבאה ערב מלחמת העצמאות, חרף מחאותיה של אשתו. בעוד מדינות ערב מצחצחות חרבות, הוא מקים צבא לתפארת ובמקביל מתאהב ביפהפייה מקומית. אפוס קולנועי מרשים, המערב שחקנים ישראלים ואמריקאים, עם הופעות אורח של פרנק סינטרה, יול ברינר וג’ון וויין.  
עותק 35 מ"מ -  לפני הסרט דברי הקדמה מאת ד"ר בועז חגין
מתי: יום רביעי, 15 בינואר בשעה 20:00

"הארץ המובטחת" (פולין/ צרפת/ ארה"ב 1974) - הקרנה חד פעמית
בימוי:
סוזן סונטאג
סוזן סונטאג נחתה בישראל ב-1974, בתום מלחמת יום כיפור, עם צוות זעיר, וצילמה תמונות מחיי היומיום של ישראל השסועה של אותם ימים. באמצעות תמונות קשות משדה הקרב בסיני, ראיונות עם אינטלקטואלים ישראלים (ביניהם הסופר יורם קניוק), סונטאג בונה קולאז' של דימויים שמתחברים באופן אסוציאטיבי, הסרט מציג נוף מנטאלי, פיזי ופוליטי של מקום מורכב ומלא ניגודים. מבט נטול כל סנטמינטליות, הנראה אקטואלי גם היום. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת שאול סתר.
מתי: יום חמישי, 16 בינואר בשעה 21:00

"שם" (צרפת/ בלגיה 2006) - הקרנה חד פעמית
בימוי:
שנטל אקרמן
שנטל אקרמן כלל לא רצתה לעשות סרט על ישראל, כפי שהציע לה המפיק שלה. אבל אז היא הוזמנה ללמד באוניברסיטת תל-אביב ולקחה עמה מצלמה. היה זה באמצע שנת 2005, ימי ההודנה, אך הסרט הזה לא נועד להרהר בפוליטיקה האזורית. אקרמן, כהרגלה, אינה בוחרת בדרך הקלה: את המצלמה היא כולאת בדירתה, שם היא מצלמת מחלונה את חלונות השכנים ומקריאה קטעים מיומן שהיא כותבת – יומן ובו הערות על יהדות, על קולנוע, על משפחתה. מסה קולנועית בעלת מימד אוטוביוגרפי ואיכויות אסטטיות יוצאות דופן. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת חן שיינברג.
מתי: יום ראשון, 19 בינואר בשעה 21:00

"למה ישראל" (צרפת 1973)
בימוי:
קלוד לנצמן
סרטו הראשון של קלוד לנצמן ("שואה"), שנעשה בתקופה שבא דעת הקהל האירופאית החלה להפנות עורף לישראל לאחר מלחמת ששת הימים. ''למה ישראל'' ללא סימן שאלה, היה לנצמן נוהג להגיד כשהציג יצירה זאת שביסודה הזדהות עמוקה עם הפרויקט הישראלי, אבל גם דאגה רבה ביחס לעתידה של המדינה. לנצמן מסייר בארץ, מראיין אנשים מהיישוב ומתרשם מהחברה הצעירה, קצת יותר מעשרים שנה לאחר הכרזת העצמאות. המפגש עם ניצולי השואה בסרט טבע בלנצמן חותם עמוק והוא היה ללא ספק שלב מכריע בהחלטתו ליצור את ''שואה'' מספר שנים לאחר מכן. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת ד"ר אוהד לנדסמן.
מתי: יום שני, 27 בינואר בשעה 17:00

"אקסודוס" (ארה"ב 1960)
בימוי:
אוטו פרמינגר
משחק: פול ניומן, אווה מארי סיינט, רלף ריצ'רדסון, דן בן-אמוץ
ארי בן כנען, מפקד בהגנה, צעיר וכריזמטי, מוביל ספינת מעפילים לחופי א''י. כלי השיט נלכד עי הבריטים ואלה מתכננים להעביר את הנוסעים למחנה מעצר בקפריסין. הפליטים היהודיים עושים הכל כדי להפר את רוע הגזרה ולהגיע לחוף המבטחים של מולדתם החדשה. "אקסודוס" בלעז או "יציאת אירופה תש"ז" בעברית, הוא שמה של ספינת מעפילים שיצאה ב-1947 ממעגן סמוך למרסיי ועל סיפונה למעלה מ-4,500 פליטים יהודיים. 
לפני הסרט דברי הקדמה מאת ד"ר דן חיוטין
מתי: יום שלישי, 28 בינואר בשעה 16:00

"הטל צל ענק"
יחצ

חיפושי אתרי צילום בפלשתינה (איטליה 1963) - הקרנה חד פעמית
בימוי:
פייר פאולו פאזוליני
מפיק "הבשורה עפ"י מתי הקדוש" אלפרדו ביני ביקש מפאזוליני ומהכומר אנדרה קרארו לערוך סיור אתרי צילום לקראת צילומי הסרט באתרים המקוריים שהוזכרו בברית החדשה. השניים בילו ביוני 1963 15 יום במסע בין ירדן, נצרת, בית לחם וירושלים וחזרו עם סרט תיעודי זה, מעין יומן מסע מצולם, שבמהלכו הבין פאזוליני שישראל מודרנית מדי ושאין בא את הארכאיות והקדמוניות שלה ציפה. לאחר המסע החליט פאזוליני ש''הבשורה עפ''י מתי הקדשו'' יצולם באתרים בדרום איטליה.
לפני ההקרנה יתקיים רב שיח מסכם לרטרוספקטיבה בחסות כתב העת האינטרנטי לקולנוע דוקומנטרי ''תקריב'', בהנחיית עורך כתב העת רן טל ובהשתתפות ד''ר אוהד לנדסמן, ד''ר יעל מונק וד"ר אריאל שוייצר.
מתי: יום חמישי, 30 בינואר בשעה 21:00

איפה ומתי

אירועים בכל הארץ

כתבות שאולי פספסתם

*#