רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ארבע פעמים סאלי

תגובות
ארבע פעמים סאלי
פרידמן דרשמידט ושמעון לב

פרטים

ארבע פעמים סאלי הוא מיצג אמנות שיוצג בימים שני עד שישי 10-14 ביולי 2017 במכון ון ליר בירושלים, הכניסה לאירוע חופשית. 

מהו הרגע שבו כל אחד מאתנו יכול להזדהות עם גזענות ומחשבות רצחניות? האם אפשר להיות נרדפים ורודפים בו זמנית? סאלי (סלומון) פרל נולד בפיינה שבגרמניה ב 1925- למשפחה יהודית אורתודוקסית. בעקבות עליית הנאצים לשלטון הגיע סאלי לבית יתומים סובייטי, אבל כשהרייך פלש לרוסיה הוא נלקח בשבי. כשהחלו שוביו לירות ביהודים ובקומוניסטים הוא הציל את עצמו באמצעות שקר: הוא טען שהוא Volksdeutscher , בן הגזע הגרמני. הוא קרא לעצמו יופ (יוזף) והצטרף ליחידת טנקים כמתורגמן. במהלך שירותו הוא התחבב כל כך על מפקד היחידה עד שהלה הציע לאמץ אותו. הוא נשלח לבית ספר יוקרתי לנערי היטלר בגרמניה, שם התאמן ולמד תוך פחד מתמיד שיהדותו תתגלה, ומתוך קונפליקט פנימי שהלך וגדל. סיפורו עובד לקולנוע בסרט עטור הפרסים "אירופה, אירופה".

מיצג הווידאו ארבע פעמים סאלי מציג ארבעה ראיונות עם פרל: שניים בגרמנית ושניים בעברית. אחד מכל צמד ראיונות נערך עם סאלי היהודי ואחד עם יופ הנאצי. כל הראיונות מוקרנים במקביל במעין הדגמה ויזואלית של האישיויות המתנגשות של פרל והחלל ביניהן. המיצג הוא חלק מהפרויקט Two Family Archives של האמן האוסטרי פרידמן דרשמידט והאמן הישראלי שמעון לב, הבוחן את היתכנותו של דיאלוג בין צאצאיהם של מדכאים וקורבנות. סלומון פרל הוא אחד האנשים הבודדים ששני אלו מגולמים בהם יחדיו: "הייתי מדכא וקורבן באדם אחד". 

המיצג יוצג בימים שני-חמישי, 10-13 ביולי 2017 , בשעות 10:00-19:00 וביום שישי, 14 ביולי בשעות 9:00-14:00 , במכון ון ליר בירושלים, רח’ ז’בוטינסקי 43 ירושלים.

ביום שלישי, 11 ביולי, בשעות 19:00-20:30 יתקיים ערב דיון לכבוד המיצג בהשתתפות סאלי פרל, פרידמן דרשמידט ושמעון לב.

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(mouse_event) : true