עכבר העיר

המחול נחשף כעשייה אמנותית שמציפה מצוקות חברתיות שנמצאות על סדר היום העולמי ונושאים אוניברסאליים על זמניים. דיאלוגים תנועתיים המחברים בין שפות מחול שונות מאפשרים הצצה אל "האחר" – אינדיבידואלים ותרבויות - ומקפלים בתוכם מחשבה על תרבות ויצירה אמנותית ככלי מגשר.

מרכז סוזן דלל יקיים בתאריכים 2 באוגוסט עד ה-31 באוקטובר, את פסטיבל "תל אביב דאנס" 2017 שיארחו 12 מופעי מחול מגרמניה, סין, הונגריה, ספרד, טורקיה, בלגיה, שבדיה ואוקראינה, לצד 15 בכורות עולמיות ומופעים חדשים של יוצרים ישראליים הפועלים בארץ ובחו"ל. הפסטיבל מציג מחול עכשווי עשיר עם עבודות שנעות בין אמירה פוליטית נוקבת ואקטואלית, להתבוננות פנימה אל עולם המחול תוך הרהור על מקומה ותפקידה של התרבות בחברה.

» פסטיבל תל אביב דאנס - לוח מופעים

בין הלהקות מחו"ל שישתתפו בפסטיבל: להקת Knoname Artist (גרמניה), להקת בייג'ינג דאנס (סין), שרה קאלרו (ספרד), להקת המחול העכשווית מהונג קונג (הונג קונג), להקת בית האופרה מאיסטנבול (טורקיה), להקת פשה (הונגריה), להקת ת'ור (בלגיה), גוטייה דאנס/תיאטרון מחול שטוטגרט (גרמניה), הלנה ולדמן (גרמניה), פרויקט Age On Stage המארח את טליה פז (שבדיה-ישראל), תיאטרון מחול זיאנג-לאנג (סין) ובלט קייב (אוקראינה).

פסטיבל תל אביב דאנס 2017 מציע לקהל תכנית מורחבת ועשירה, המאפשרת לחובבי המחול בישראל לטעום ולחוות במשך שלושה חודשים מרוכזים, בכורות בינלאומיות של יוצרים בולטים בסצנת המחול העולמית והישראלית. לצד יצירות פואטיות, שחושפות מגוון רחב של סגנונות, עולמות ותרבויות, מציע הפסטיבל מבט רחב ומעודכן על שדה העשייה המחולית בארץ ובעולם. העבודות שיוצגו בפסטיבל נוגעות בשאלות מהותיות שנעות מהפרטי אל הגלובלי ומהמיקרו אל המקרו: כאוס כמצב קיומי, השפעות של חיי גלות ופליטות על מציאות החיים העכשווית, גבולות והגבלות, שימור המסורת מול היצר המניע להתחדשות, השפעת היצירה על הנפש ופרויקט בינלאומי מיוחד שמערער על 'חיי המדף' הקצרים של רקדנים מבצעים ויוצר תנועה שהיא קריאה פעילה לשינוי.

חגיגה אפית סוחפת. להקת ccdcצילום: Conrado Dy-Liacco

הבמה הבינלאומית של תל אביב דאנס תארח את המופעים הבאים ובסוף כל מופע תתקיים שיחה עם היוצר/ים:

» DUST - להקת kNoname Artist ביצירה של רודריק ג'ורג' - הרכב גברי של ארבעה רקדנים המפתיע בשילוב מתעתע בין היצירתיות והגמישות של ההיפ-הופ, לבין הקשיחות המובנית של הבלט הקלאסי. הלהקה הוקמה בברלין בשנת 2015 על ידי הרקדן והכוריאוגרף, רודריק ג'ורג', לשעבר סולן להקת המחול האמריקנית, "סידר לייק". ג'ורג' משלב מסורות ותרבויות שונות בין הרוח הלוחמנית והמהות האורבאנית של ההיפ-הופ לבין טקסי החיזור והקווים האלגנטיים הנוקשים של הבלט הקלאסי. את העבודה מלווה מוזיקה של צמד התקליטנים SAD, ששובר את "הרשמיות" שבקונצרט מחול ומשווה למופע תחושה של מועדון לילה אורבאני (7-9 באוגוסט).

» "כרמן" לכוריאוגרפיה של בלזה וינסנצ'ה בביצוע להקת הבלט העכשוי פצ מהונגריה - גרסה עכשווית לדרמה הקלאסית, עשירה בדימויים מלאי חיים, אקרובטיקה, תפאורה מקורית וצבעים עזים. היצירה מבוצעת על ידי 16 רקדנים ומוצגת בתעוזה קיצונית המביאה הסתכלות אחרת לסיפור הידוע בתוספת של אלמנטים עממיים ושונים מהמקובל (10 באוגוסט).

» חץ קר/ משחק גו – להקת בייג'ין דאנס ביצירתם של לי האן-ז'ונג ומא בו. בייג'ין דאנס / LDTX - להקת המחול המודרני המקצועית הסינית הראשונה הפועלת כלהקה עצמאית שאינה ממשלתית, הוקמה בשנת 2005 על ידי ווילי טסאו ולי האן-ז'ונג, שתיים מהדמויות המרכזיות והמשפיעות בתחום המחול העכשווי בסין. שם הלהקה הוא ראשי התיבות של המימרה הסינית: "רעם שמרעיד את היקום". רקדני הלהקה, בעלי טכניקה מעולה, מנווטים בין רגעים של סנכרון מעורר השתהות לבין כאוס. הערב עשיר בדימויים מהתרבות הסינית ומציג מטפורה פואטית למשחק החיים (12 באוגוסט - 2 מופעים). 

» "יומן מסעות" לכוריאוגרפיה של ביהן מרפי בביצוע תיאטרון המחול והאופרה של איסטנבול - להקת המחול המודרני הממוסדת היחידה בתורכיה, המציגה יצירות חדשות ברחבי העולם ומתמקדת בהגברת המודעות החברתית לאמנויות הבמה כמדיום לשינוי תרבותי ואחריות חברתית. היצירה מציינת 400 שנה לכתביו של אווליה צ'לבי, מגלה הארצות העות'מאני שסייר לאורכה ולרוחבה של האימפריה העות'מנית והארצות השכנות במשך 40 שנה ותעד את המסע ביומן. היצירה נעה בין מסעותיו הגיאוגרפיים של צ'לבי ובין מסע החיפוש הנפשי של הסופרת התורכיה העכשווית אליף שאפאק. העבר וההווה נשזרים יחד לאורך ההיסטוריה של העם התורכי הנודד ואהבתם של התורכים למסעות בכלל. זהו ביקורה השני של הלהקה בישראל ובמרכז (18-19 באוגוסט).

» "Petisa Loca" - להקת שרה קאלרו - דיוות הפלמנקו חוזרת למרכז סוזן דלל עם יצירה חדשה שנוצרה בהשראת גל ההגירה הגדול מספרד של אמצע המאה ה-20' ומספרת, בתוך כך, את סיפור הנשים המהגרות על אי-הודאות, הפחדים והתקוות שמציפים ועל העולמות החדשים שממתינים כהבטחה מהולה באיום. את העבודה מלווים חמה קבאיירו מזמרות הפלמנקו המוערכות בספרד והגיטריסט חוזה אלמרצ'ה (24-25 באוגוסט).

» "בין הרוחות" קבוצת המחול המודרני העירונית מהונג קונג - חגיגה אפית סוחפת, שמורכבת ממיטב קטעי המחול מרפרטואר הלהקה הפועלת מזה כארבעה עשורים תחת ניהולו האמנותי של ווילי טסאו. שש היצירות שמרכיבות את הערב מושפעות מהרומן "חלום על החדר האדום", מהקנון של הספרות הסינית, המתאר את התככים והאינטריגות שהובילו לעליית ולנפילת שושלת קינג ומיצירת המופת "הגלגול" של פרנץ קפקא (28-30 באוגוסט).

רוצים לקבל הזמנה זוגית לאחד מהמופעים? ענו על השאלה בסוף הכתבה ותוכלו לזכות בזוג כרטיסים. ניתן להשתתף בפעילות עד לתאריך ה- 5.8.2017.

» עכבר אקסטרה - הטבות נוספות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ