סוזי מנקס

ניו יורק טיימס

בדיוק כשחשבנו שה"ענן" של חברת אפל הוציא סוף סוף את החוטים מהאופנה, הם חוזרים. אבל הפעם אין מדובר בצבר חוטי החשמל שמסתבכים ללא הסבר חמש דקות אחרי שנתחב השקע לתקע. החוטים שמדובר בהם כאן הם אלה שהסבתא-רבתא שלנו היתה מייצרת בעצמה הרבה לפני שהעולם התחבר לחשמל.

סריגת צמות, שהתפתחה כדי לחמם מלחים על סיפון האונייה, עברה שינוי מרחיק לכת. עדיין אפשר למצוא בשוק את הסריגים המיועדים לסופי שבוע בכפר או לרכיבה על האופניים הציבוריים, שנהפכו לטרנד אורבני. אבל הצמות - הסריגה המפותלת שמוסיפה לסוודר פסים מקומרים במרקם עבה - נראות יותר ויותר בימים אלה.

הפריט הנלווה כיום לסוודר, שבעבר נלבש בעיקר עם מכנסי ג'ינס, הוא חצאית. ובמקרה של סריגיו של ג'וזף אלטוזארה, הנלבשים מעל חצאית סקסית בעלת שסע בצד, או סריגים קצרים המתרפקים על הגו, המוסכמה שסריגי צמות נועדו לסוודרים גבריים ("הסוודר של החבר") התפוגגה.

סריג צמות של מיסוני. ניחוח של שנות ה-70 צילום: גטי אימג'ס

גם כשהסוודר נותר קלאסי בסגנונו, הצבעים כבר השתנו מהאפור, הנייבי והבז' הטיפוסיים לצבעי פסטל, שמותג הסריגים המופלא מיסוני הראה לצד חצאיות באורך הקרסול.

המכפלת המוארכת היא סיבה נוספת לשינוי שחל בפריטים הנלווים; סריגי הצמות מגיעים עד קו הירכיים או מתהדקים במותניים כדי לשנות את הפרופורציות.

על פי חוקי האופנה, כשהתכלית המקורית של פריט משתנה, הוא נעשה אופנתי. זה קרה לסרבלים, לסינרים, לחולצות פסים של מלחים, למעילי טייסים קצרים ולמעיל הגשם הצבאי המקורי.

סריגי צמות היו פעם בגדי העבודה של יורדי הים, בתקופות שלפני מעילי הפליס בעלי הרוכסנים ומעילי הניילון. כשספינות חצו את שבעת הימים, הבגד היחיד שהיה יכול לספוג את נתזי המלח ולפלוט את זיעת העבודה היה הסריג העבה.

הסוודר הימאי שזור בהיסטוריה של כל מדינות הים, ובייחוד בקהילות האיים שהוציאו את לחמן מהים המקיף אותן. הסוודרים הצמריים היו לעניין פולחני; הדוגמאות היו סמלים לחיי היום-יום או קמיעות סרוגים נגד עין הרע בים. העיצוב היה חלק מסיפורם של הסריגים. חבלים עבים, קשרים ימיים וקשירת היהלום של רשתות דייגים שימשו השראה לרעיות ולבנות הנאמנות (תמיד הנשים, כמובן) שיצרו את הבגדים המגוננים לדייגים שלהן.

הצמות של היום נוצרות ברוב המקרים במכונות. אך ההתלהבות הנוכחית משחזור מלאכת יד הקנתה מוקד חדש למלאכת הסריגה. רבים מהסוודרים העבים מיוצרים בעבודת יד. אבל כש"עיניים" רפויות יוצרות חלון אל גוף האשה או אל החזייה, האפקט החושני רחוק מאוד ממראה המלח על הסיפון.

המרכיב האופנתי הנוסף בחיים המחודשים של סריגת הצמות הוא הניחוח הקלוש של שנות ה-70. אם משום שמיסוני חזר אל ימי הזוהר שלו ואם משום שהקולקציה "Marc" של מארק ג'ייקובס הדגישה סוודר בשילוב כתום-חום שמזכיר כל כך את העידן ההוא, ימי אמבטיות האבוקדו ומראה ההיפי-דלוקס חזרו לאופנה.

מה חדש בסריגי הצמות? שילוב חומרים שונים מאפיין מאוד את המאה ה-21. ברברי שילבו פרווה נעימה בשרווליו של סוודר צמות לבן, והמעצבים משתעשעים בהסמכת צמר דחוס ויבש לחצאיות וז'קטים חלקים ומבריקים.

האם נשים עדיין סורגות סריגי צמות במו ידיהן? כמה מהן בהחלט עושות זאת. אבל הפעם האצבעות הנשיות אוחזות במסרגות ומלפפות את הצמר לא למען בני זוגן אלא למען עצמן. *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ