למה שעוני היד רק הולכים וגדלים?

בעידן שבו סר חנם של הבתים הראוותניים והטלפונים הסלולריים הם כמעט בלתי נראים, דווקא שעוני היד תופחים לממדים עצומים

גאי טרבאי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גאי טרבאי, ניו יורק טיימס

לפני כמחצית המאה, גבר שקיבל שעון יד במתנה היה קורע את נייר העטיפה ומוצא קופסה צנועת ממדים ובתוכה שעון שגודלו כגודל מטבע. בעונת החגים הנוכחית, אותה אריזה כבר התקרבה בגודלה לזה של סל כביסה ממוצע, ובתוכה הוטמן חפץ גדול ומפואר, מעוטר בנעצי פלדה.

ממדי השעונים תפחו בעקביות מאז פרוץ עידן "מד מן", והם הלכו ונעשו עמידים, עבים ורחבים יותר, במידה שמזכירה שעוני שמש. בעשור האחרון זה בולט במיוחד; יצרניות שעונים יוקרתיות כגון ברייטלינג, פרנק מולר, IWC, לאנג וסוהנה, אומגה ופאנריי ואפילו חברות שנחשבות שמרניות כגון קרטייה, קיבעו את המגמה בשפע של דגמים הנוטפים כמויות עצומות של תכונה שהתעשייה מכנה "נוכחות של פרק היד".

זו היתה התפתחות מוזרה, בהתחשב בכך שהתרבות כולה דווקא צועדת בכיוון ההפוך, ומעדיפה מכוניות קטנות יותר וגוף מהודק יותר על פני שרירים תפוחים ורובים מפלצתיים. אך מראה שחקן הבייסבול תפוח השרירים, שמבחינות אחרות נראה לא אופנתי כיום, שומר על כוחו בעולם שעוני הספורט זוללי הסטרואידים. ויש בכך הסבר לעובדה שהשעונים המוצגים בימים אלה בחנויות הגיעו, כך נדמה, לממדים עצומים.

ביג-בן עם רצועה

הדגם שמחזיק כיום בשיא הוא "1942-U" של taoB-U, שקוטרו 64.4 מ"מ. אבל הוא אינו יחיד במינו מבחינה זו, וחוברים אליו שעונים רבים, כמו למשל "Super Avenger" של ברייטלינג, פיסת מתכת שקוטרה 48 מ"מ (6,000 דולר), שלידה שעון הלונג'ין של אבא נראה כמו שעון נשים זעיר ועדין.

השעונים גדלו כדי להתאים ל"גישת אספן המכוניות" שאימצו הגברים, כך אומר טום קלנדריאן, מנהל מוצר כללי בבארניס ניו יורק. "גברים רוצים שעון טוב שלא רק מראה את השעה, אלא גם אומר משהו על המעמד ועל הסגנון האישי", הוא אומר.

גברים כמו סטיב בקטיידי, בעל רשת מוסכי מכוניות במדינת ניו יורק, הרואה קווי דמיון רבים בין שעון ספורט גדול למכונית ספורט. "הוא מושך תשומת לב, יש בו אמירה", הוא אומר.

טום קרוז עונד שעון Boat- U, בחברת שניים מילדיו. לא לכל אחד צילום: גטי אימג'ס

בקטיידי החל לאסוף שעונים (האוסף שלו מונה כיום 35 פריטים) לפני כ-15 שנה, בשעון "Submariner" בקוטר 40 מ"מ של רולקס. אמנם השעון הזה נראה גדול באותה תקופה (רוב שעוני הספורט הממוצעים היו אז בקוטר של 34-36 מ"מ), אבל כיום הוא מעדיף את שעון פאנריי שלו (44 מ"מ), את הכרונומטר של אומגה מדגם "Seamaster Railmaster XXL" (49.2 מ"מ) או את הדגם "Glashutte Original" שנראה כמו ביג-בן על רצועת עור תנין. "השעונים נעשו גדולים יותר ויותר", אומר בקטיידי. "איפה הגבול? אין גבול".

מתברר שגם קו הגבול בין שעונים לגברים לבין שעונים לנשים היטשטש. אופנת שעוני הענק כבר מזמן אינה נחלתם הבלעדית של הגברים, לדברי קארי שאמוויי, שותפה ב"קונטיינר סטור" במנהטן, המפשילה את חפת שרוולה וחושפת שעון יד בגודל צלוחית. "זה ‘שעון בויפרנד', בסגנון גברי", אומרת שאמוויי. "החבר שלי קנה לי אותו. הוא חובב האופנה האמיתי במשפחה".

בעלה לעתיד של ליסה אייזנר, סופרת ומו"לית מלוס אנג'לס, הפתיע אותה יום אחד כשלקח אותה לחנות של טיפאני לבחור טבעת אירוסין. "אמרתי לו שאני מעדיפה שעון ‘Submariner' גדול של רולקס", אומרת אייזנר. "אני אוהבת לראות נשים עם שעוני יד גדולים. אני אוהבת הכול גדול".

לדברי אדוארד פאבר, מנהל "אהרון פאבר גלרי", קמעונאי שעונים מניו יורק ומחבר הספר "שעוני יד אמריקאיים: 50 שנה של סגנון ועיצוב", מראה הנשים הרבות שהתחילו לענוד שעוני יד כבדים וגדולים הוא שהצית מעין מרוץ חימוש בזרוע נטויה. "אף גבר לא ירצה שעון קטן יותר משעונדת אשה", הוא אומר.

האמר על היד

שעון הספורט הגדול, השעון הנמכר ביותר בתעשייה, עומד בסתירה מוזרה לכל דבר אחר בתרבות שבה סר חינם של הבתים הראוותניים, פחות ופחות רכבי שטח זוללי דלק ממלאים את שבילי הגישה לבתים בפרוורים והטלפונים והמחשבים הנישאים שואפים להיות בלתי נראים כמעט.

בעידן שבו הטלפונים הסלולריים כמעט סילקו את הצורך בשעון יד, השעון הענקי משרת מטרה אחרת - בתור מעוז אחרון של צרכנות ראוותנית ובולטת. על פי כל הדיווחים, השינוי החל עם הגיעו של פאנריי, שעון איטלקי לצלילה וספורט שהוצג בשוק האמריקאי לפני עשר שנים כמעט. "זה התחיל עם סלבריטאים וחובבי אופנה", אומר פאבר מ"אהרון פאבר גלרי".

הפאנריי חולל טלטלה בתעשייה השמרנית, ששקעה לאטה בשיממון עיצובי. "אנשים רצו להרגיש שאם הם מוציאים יותר כסף, הם מקבלים תמורה נאותה לכספם", אומר מייקל סנדלר, סמנכ"ל קמעונאית השעונים Tourneau.

פעם, שעון שקוטרו 36-38 מ"מ נחשב ל"מסך רחב"; כיום, הדגמים החדשים התרחבו בכל הממדים - בקוטר לוח המחוגים והמארז, בנפח ובעובי הקריסטל, בכובד הרצועה - עד שההשוואה לחפצים כגון שעוני מטבח, אזיקים ודיסקיות של הוקי קרח נעשתה בלתי נמנעת. "צריך לחזור הרבה מאוד לאחור כדי למצוא שעונים גדולים כל כך", אומר פאבר על שעוני ענק שנצפו לאחרוני על פרקי ידיהם של טום קרוז וג'ורג'ו ארמני.

ב"הרבה מאוד לאחור" פאבר מתכוון לתקופת מלחמת העולם השנייה, שבה עוצבו שעונים גדולים כדי לאפשר לטייסים לקרוא את השעה במשך טיסות קרב. אך אפילו השעונים שענדו טייסי הלופטוואפה היו כמעט צנועים לעומת ה-U-Boat, שניחן בממדים הכוללים של המבורגר גדול.

"זה כמו צלחת של גלגל מכונית", אומר טד סטפורד, מנהל מדור השוק האירופי במגזין "GQ". "אבל מן הסתם יש גברים שעליהם זה ייראה טוב, כמו מארק סאנצ'ז (שחקן פוטבול) או ג'יי-זי". לגבר הממוצע, סטפורד טוען, שעון שקוטרו עולה על 38 מ"מ חורג מהיחס הרצוי בין השעון לפרק היד.

אפילו רולקס, יצרנית המסמנת את אמות המידה של הטעם השמרני בתחום, הגדילה בשנים האחרונות את ממדי לוחות השעונים בדגמיה. "הגדלנו כמה מהמארזים עד 40 ו-41 מ"מ", אומרת קרלה אוזל, דוברת רולקס בארצות הברית, ומוסיפה שאמנם הגודל הסטנדרטי של הדגמים הקלסיים כגון "Oyster Perpetual" או "Air King" דבקים לאורך השנים בקוטר של 36 מ"מ, אך דגמים כגון "Yacht-Master II" ו-"Deepsea" ניחנים במידות נדיבות של 44 מ"מ. "אבל אלה שעונים מקצועיים שמשמשים למטרה ספציפית", היא אומרת.

במלים אחרות, "Deepsea" הוא שעון צלילה המתאים מן הסתם לאנשים שרוצה לצלול בשקע מריאנה, הנקודה העמוקה ביותר בכל האוקיינוסים.

כמו קו המכפלת בחצאית, השעונים אינם חסינים מפני גחמות האופנה, ורמזים למגמת-נגד צצו במארס שעבר ביריד השעונים בבאזל, שבו הציגו היצרניות מגוון שעונים צנועים יותר בממדיהם.

אבל לעת עתה השעון הגדול שומר על מעמדו כסמל סטטוס מקובל. "כבר אי אפשר לעשות את זה בעזרת מכונית", אומר ואטס ואקר, מנכ"ל FirstMatter, חברה לייעוץ בשיווק. "אתה כבר לא יכול ללכת לחפש לך האמר", הוא מוסיף. "אבל אתה יכול להסתובב עם האמר על היד".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ