הספר של אלבר אלבז מספק צוהר נפלא לרוחו של יוצר

בלי אף ידוענית ומבלי להכביר מלים, אלבר אלבז מתעד יצירת קולקציה אחת לבית לאנוון, מתחילתה בדף ריק ועד שיאה החזותי על מסלול התצוגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוזי מנקס, ניו יורק טיימס

שפע ספרי האופנה שראו אור באחרונה נחלקים לספרים עשירים בתמונות (אלה הרוב) ולאלה המספרים במלים על חייהם של מעצבים אמנותיים. רק ספרים מעטים מעזים להתמקד בעמוד ריק, גם אם שוליו מעוטרים בזהב, או לדמיין שאפשר ליצור כריכה ממשי גרוגרן, במרקם של שמלת ערב הדורה, ללא שום כותרת - עד שמתגלים השמות המוטבעים בציפוי הזהב: "לאנוון" ו"אלבר אלבז".

המעצב של בית האופנה בעל המסורת הארוכה מסביר בשנינותו האופיינית והקולעת איך יצא להטביע את חותמו בעולם הספרות. הוא אומר: "זה ספר קטן ושמן - תכונות שמדברות אליי". הוא השתוקק לתעד קולקציה אחת - מתחילתה בדף ריק ועד שיאה החזותי על מסלול התצוגה.

"לא רציתי לעשות מזה רטרוספקטיבה, תחילתו של הסוף", אומר אלבז, המציין בחשאי עשור ראשון לפעילותו בלאנוון. הוא בחר דווקא לחלוק כבוד לכל האנשים שתרמו להפיכת הקולקציה למציאות, ומתמקד בספרו בידיים התופרות את התפרים, מלטפות את הבדים ומתאימות את מפתח הצוואר.

שלושת אלפים תמונות צולמו, והנציחו את הצוות על כל אנושיותו ועל כל הפסולת שהותיר אחריו, לרבות ערימות מנצנצות של בקבוקי מים ריקים והעתקים נטושים של הדפסים. התמונות המרומזות והפיוטיות הן מעשה ידיו של הצלם סו לאי, בשחור-לבן ובצבעים ססגוניים.

אלבר אלבז, מעצב לאנוון צילום: טלי שני

המעצב פותח את סיפורו במלים, שנדפסו כדברי פרשנות בתחתית כל עמוד ריק, שקצותיו מוזהבים: "העניין הוא לא החזית או הגב של שמלה. העניין הוא מה שבתווך: הגוף; היצור האנושי; האדם".

או: "העניין באופנה הוא לא לקנות עור נוסף. העניין באופנה הוא לרקום חלום".

או: "אני לא רוצה לראות שמלה על אשה. אני פשוט רוצה לראות אשה בשמלה יפה".

הבגדים מקרינים זוהר פמיניסטי. משום כך, וכן משום שבעידן אלבר נהרו הסלבריטאיות לבית לאנוון, היה אפשר לצפות שדפי הספר יהיו עמוסים בכוכבות הוליוודיות. אך המעצב החליט לנקוט קו מציאותי דווקא.

"חיפשתי סיפור שאנשים יבינו כשיסתכלו בספר - והסיפור הוא התהליך", אומר אלבז, שכלל בספר תמונות של המפעל האיטלקי שבו מיוצרות הנעליים של לאנוון, וכן תמונות המדגישות את הניגוד בין אצבעות גרומות של תופרת לבין משי גזאר מרשרש.

המאמצים שהשקיע המעצב בספר מתבטאים במחירו. הספר יימכר בתחילת האביב בכ-320 יורו. אך בשיתוף הפעולה שלו עם העורכת פסקל דנז'ן והמו"ל סטיידלדנז'ן, המעצב יצר ספר שאינו מכביר מילים, אך מספק צוהר רגשי לרוחו של יוצר.

ובמלותיו של אלבז עצמו: "יום אחרי יום, עונה אחרי עונה, אני ניצב מול דף ריק וצריך למלא אותו בחלום. זו העבודה שלי. וצוות העובדים שלנו פועל כמו תזמורת והופך את החלום למציאות".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ