לבושה לרצח: איך שירתה חזותה של אסמה אסד את המשטר

מגזיני אופנה מובילים הכתירו אותה כאיקונת סטייל, ואפילו ניקולא סרקוזי טעה לחשוב שהופעתה מעידה על משב רוח מודרני אצל עמיתו הסורי

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אטואן

האם מישהו עצר לתהות כיצד קרה שהנשים הראשונות בזירה הפוליטית הפכו למושאי הסיקור המועדפים על עורכי עיתונים ומגזיני אופנה ברחבי העולם? ידועניות יש אמנם בשפע, ומדי יום מתווספות אליהן כוכבניות או גיבורות של תוכניות מציאות שטוענות לכתר, אך גם על רקע התסיסה הזו קשה להסביר את המעמד הייחודי שצברו בשנים האחרונות רעיות של ראשי ממשלות, נשיאים או מלכים במדורי האופנה והחברה.

האם כשהתקשורת עוקבת בשקיקה אחר אורחות לבושן היא מתעניינת בטעמן האישי או שמא היא רואה בבחירותיהן האופנתיות שיקוף של היבטים באישיותן? האפשרות השנייה היא הסבירה יותר, מן הסתם. אחרת אין כל דרך להסביר את העיסוק הדקדקני בנבכי המלתחה של הגברת הראשונה של ארצות הברית מישל אובמה, או לחלופין את הקרנבל התקשורתי שנערך אשתקד סביב שמלת כלולותיה של דוכסית קיימברידג', קתרין אליזבט מידלטון.

נציגי התקשורת, והציבור הרחב בעקבותיהם, נהנים לייחס משמעויות נסתרות להופעתן החיצונית של הנשים הללו; כל בחירה של גזרה או צבע, סוג בד או עיטור, וזהותו של מעצב או מותג כמובן, הם בבחינת צפנים שיש לפצח. כמעט שנה מאז טקס נישואיה לנסיך ויליאם, עורכי מדורי האופנה הגיעו למסקנה הבלתי נמנעת כי מידלטון היא אשה חביבה אך משעממת למדי. אולם מה קורה כשהתבוננות רציפה בהופעתה החיצונית של אשת נשיא מצביעה באופן עקבי על מערכת מסוימת של משמעויות, ולבסוף מתגלה כאחיזת עיניים?

משק בית דמוקרטי

בסוף השבוע הקודם הכריז האיחוד האירופי על הקפאת נכסיה של אסמה אסד, רעיית נשיא סוריה בשאר אסד, לאחר שפרטים על מסעות קניות פזרניים שערכה ברשת, שהפרו סנקציות קודמות שהוטלו על בני הזוג, נחשפו בתקשורת. שמה של אסמה, בת 36, הצטרף למעגל הקרוב של נשים המקיפות את הנשיא - אמו, אחותו וגיסתו - שגם עליהן הוטלו סנקציות דומות.

לקראת סוף העשור שעבר, שמה של אשת הנשיא השתרבב למקום נכבד יותר לצד נשים אחרות - הנשים הראשונות שנוכחותן הותירה חותם בזירה הפוליטית הבינלאומית. הרומן של אסמה אסד עם התקשורת העולמית החל ב-2008, בפסגת הים התיכון בפאריס. לאחר שנים של בידוד בינלאומי, הפגינו בני הזוג אסד הופעה נדירה וזוהרת שהאפילה אפילו על זו של הזוג סרקוזי-ברוני. נוכחותם כבשה את לב המדינאים והעיתונאים שפגשו בהם. האחרונים נשבו בקסמיה ובסגנון לבושה המעודן של רעיית הנשיא, ואיקונת סטייל חדשה נבראה.

העיסוק בהופעתה החיצונית צבר תאוצה כמעט בין לילה, אך אסד סירבה לשתף פעולה. כשנשאלה, למשל, אם ניצלה את הביקור בבירה הצרפתית גם לקניות, השיבה כי "פאריס ראויה ליותר מסתם שופינג. יש כל כך הרבה מה לראות, מה לעשות, מקומות לבקר בהם". דבריה לא יכלו להישמע טוב יותר. הם תמכו ברושם שהותירה, של אשה שסגנונה המהוקצע וטעמה הטוב אינם תוצר לוואי של אישיות נרקיסיסטית או סממן לאורח חיים ריקני. "לאופנה אין חשיבות עליונה בעיני," הוסיפה. "כמו כל הסוריות, אני אוהבת להיות אלגנטית, אבל תמיד מעדיפה לבוש שקט, מעודן ונינוח. בבית, בדמשק, אני לובשת גם בגדים ותכשיטים מקומיים. אני מרגישה בהם מאוד נוח".

מרגע זה, עורכי עיתונים לא ידעו שובע. ב"אל" הצרפתי היא כונתה "האשה האלגנטית ביותר בפוליטיקה העולמית", ובצהובון הלונדוני סאן נכתב בהרחבה על "הבריטית הסקסית המשיבה את סוריה מהכפור".

מה עמד מאחורי המחמאות הרבות שהומטרו על הגברת הראשונה של סוריה? יופייה וזוהרה המאופק, בדומה לאלה של הנסיכה דיאנה אליה הושוותה פעמים רבות, סייעו בכך מאוד כמובן. אולם היו אלו הערכים הליברליים הנאורים ששיקפה בדמותה שריתקו את הסובבים אותה.

"יסוד האור בארץ מלאת צללים", נכתב עליה בשבועון הצרפתי "פארי מאץ'". זה, מתברר, היה לב העניין: אשתו המקסימה של הנשיא עוררה תקוות גדולות לעידן חדש של רפורמות פוליטיות, ותדמיתה שיטתה אפילו בפוליטיקאים בכירים. כשנשיא צרפת ניקולא סרקוזי הוזהר בידי יועציו לגבי עריצותו של עמיתו הסורי, הלה ענה כי "עם אשה מודרנית כזו, הוא אינו יכול להיות כל כך רע".

כולם היו מלאי ברכות על הצטרפותה של אסמה לחוג מובחר של נשות מנהיגי מדינות ערב שהציגו פנים חדשות לדמות הגברת הראשונה. נשים כדוגמת ראניה מלכת ירדן, שמראן ומלתחתן מעסיקים עורכים של מגזיני אופנה ברחבי העולם, אולם במקביל הן מהוות סמל לרפורמות כלכליות וחברתיות במדינתן ואף מובילות אותן בעצמן.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

גם לאחר שפרצו המהומות בסוריה, העניין התקשורתי סביב אסמה לא דעך. בגיליון שראה אור במארס אשתקד בחרה עורכת "ווג" האמריקאי להציג את משפחת אסד בכתבת פרופיל נרחבת על אסמה. "ורד במדבר", הכתיר המאמר המחמיא את רעיית הנשיא, "הגבירה הראשונה של סוריה היא אשה דינמית, שנמצאת בשליחות - ליצור משואה של תרבות וחילוניות באזור שיושב על חבית של אבק שריפה. אסמה רוצה לתת פנים מודרניים למשטר של בעלה".

שעה שמפגינים סורים הוכו למוות ברחובות על דרישת זכויות אזרחיות בסיסיות, היא צוטטה בו מדברת על ניהול משק בית "מאוד דמוקרטי". "כולנו מצביעים על מה אנחנו רוצים והיכן", אמרה לכתבת המגזין והצביעה על נברשת עשויה גזרי חוברות קומיקס שנתלתה מעל לשולחן האוכל. "במקרה הזה הפסדנו בהצבעה: שניים נגד שלושה", הוסיפה, מתכוונת כי הילדים הכריעו בהחלטה. במערכת "ווג" ניסו להגן תחילה על פרסום הראיון, אך כשההרג בסוריה גבר, הוא נגנז לחלוטין מאתר האינטרנט של המגזין.

בסוריה, רגשות מעורבים כלפי אשת הנשיא החלו לגעוש עוד קודם לכן. מחד, הבחורה הצעירה ונאה, שייצגה ערכים ליברליים מערביים, עוררה תחושה של גאווה לאומית. מנגד, החל להתעורר החשד כי התפקיד שהיא ממלאת הוא להעניק תדמית רכה ואנושית למשטר שהוא בדיוק ההיפך מזה.

בגבולות הבטוחים

בניסיון לשוות לסוריה דימוי אופנתי יותר, ציינה כתבת "ווג" כי כריסטיאן לובוטן נוהג להגיע לדמשק על מנת לרכוש את בדי הברוקד-משי המיוצרים בעיר בעבור הנעליים והתיקים שהוא מעצב, והוסיפה כי אפילו רכש ארמון קטן בחאלב לא מזמן. האם ייתכן שזוהי הסיבה האמיתית לתשוקה שגילתה רעיית הנשיא לעיצוביו? אולי זה אינו הסגנון היוקרתי המצועצע של הנעליים שצד את עיניה, כשם שנדמה, ולמעשה היא ראתה בכך הזדמנות נהדרת להעלות את התוצרת המקומית על נס, אך לרוע מזלה איש מסביבה לא השכיל לפרש את מהלכיה כשורה.

תחת הכותרת "Christian Louboutin shoes coming shortly", שלחה אסד לחברתה הודעת דואר אלקטרוני שנחשפה לאחרונה, שבה שאלה אותה "האם דבר מה צד את עיניה" בקולקציית האביב החדשה של המעצב הצרפתי. "הנעליים האלה לא נועדו לציבור הרחב", הוסיפה בגוף ההודעה שנשלחה בפברואר האחרון. "את תצחקי, אבל אני דווקא אוהבת אותן!!!", השיבה חברתה, "אבל אני לא חושבת שהן יהיו שימושיות בזמן הקרוב למרבה הצער". ההערה של האחרונה יכולה לשקף מעט מהתחושות בקרב חוג מכריהם של בני הזוג ביחס לאורח החיים שאלו מנהלים בשעתו הקשה של העם הסורי.

על פי ההתכתבויות שנחשפו באחרונה (ושנוהלו מחשבונות בשמות בדויים של בני הזוג), ביוני אשתקד מחשבותיה של אסמה התמקדו ברכישת ואזה עשויה זכוכית ונציאנית שמחירה 2,650 ליש"ט. בנובמבר אשתקד, כשהאלימות במדינה הפכה למהומות מזוינות ברחובות סוריה, היא יצרה קשר עם סוחר אמנות מלונדון בנוגע ליצירות שמחיריהן נעו בין 5,000-35,000 ליש"ט. "אני אובדת עצות לחלוטין כשמדובר בתכשיטים יקרים", כתבה לבת דודתה בהזדמנות אחרת, שעה שהמתינה למשלוח של מחרוזת זהב משובצת יהלומים ואבני שוהם שנוצרה במיוחד עבורה בפאריס. "נשיקות לשניכם, ואל תדאגו, אנחנו בסדר גמור".

המסמכים האלקטרוניים, שצצו בסמוך ליום השנה למהומות בסוריה, ניפצו תדמית מחושבת היטב של הגברת הראשונה של סוריה. קודם לכן היא נתפסה כאשה אלגנטית, כפי הנראה המתוחכמת ביותר בנשות הפוליטיקה, ואם מודרנית לשלושה ילדים שהקדישה את חייה לפעילויות צדקה ולהשכנת דמוקרטיה במדינה שמנהיג בעלה ביד קשה.

"ממרום עקבי הסטילטו בגובה של 12 סנטימטר", נכתב עליה ב-2008 בשבועון הצרפתי "פארי מאץ'", "היא נעה בקלילות של בלרינה". לכתבת "ווג" שפגשה אותה היו רשמים דומים: "הרושם הראשוני שמותירה אסמה הוא תנועה - תנועה חדה ונחושה בחלל עם הבזק של סוליות אדומות" (של נעלי לובוטן כמובן. ש"א), כתבה.

חייה לימדו אותה דבר או שניים על ניידות, ועל תנועתם של בגדים בפרט. ב-2007 היא חוותה רגע בנוסח מרילין מונרו לאחר שחצאית באורך הברך שלבשה הועפה אל-על על ידי הרוח שעה שהצטלמה לצד נשיא סוריה במאורע רשמי. מאז היא נוטה להעדיף שמלות וחצאיות מבדים יציבים יותר.

בשלב מסוים היא גזרה את שיערה הארוך, והחלה לעצב אותו באופן משוחרר יותר, סתור באופן מסוגנן. זה שיווה לה מראה צעיר ורענן. את פניה החלה לאפר בהתאמה בקווים נקיים ובהירים, ובמראה טבעי.

בחזותה המודרנית, על תוויה האופנתיים והבינלאומיים, ניכרה נחישות לבקע את התדמית המסורתית של סוריה. עד לפני זמן לא רב, אסמה, ילידת לונדון למשפחה סונית לא-מסורתית ואמידה, שהתחנכה במוסדות יוקרתיים ושניסיונה התעסוקתי כולל עבודה בבנקים בלונדון ובניו-יורק, גילמה את פניה הקוסמופוליטיות המתחדשות של סוריה.

לא מעט רשימות הוקדשו לתיעוד ולניתוח מלתחתה של הגברתה ראשונה בהופעותיה הציבורית בשנים האחרונות. הסגנון שנשקף מהם היה קלאסי ושמרני למדי. לאסד יש טעם טוב, מעודן, שנשמר תמיד בגבולות הבטוחים. בית האופנה המועדף עליה הוא שאנל כמובן, אם כי לעתים הפגינה עדכנות אופנתית בבחירות נועזות יותר, כמו למשל השמלה הפרחונית של המעצב הצעיר ארדם מורליאוגלו שלבשה בביקור רשמי בתוניסיה ב-2010.

לרוב היו אלו שמלות בצלליות קלאסיות, או שילובים מנומסים של מכנסיים וחולצה או חצאית וחולצה, בקשת גוונים מאופקת של שחור, לבן, אפור, כחול או פודרה. גם כשבחרה בשמלת סטרפלס עשויה ג'רסי אפרפר של איב סן לורן, הצמידה לה חולצת אריג מפוספסת מתחת ליצירת מראה סולידי ומהוגן.

הפרטים החדשים שנחשפו ציירו תמונה אחרת: של אשה שטחית, צבועה ומנוכרת, שמרוכזת ברכישת מוצרי יוקרה באינטרנט במקום ברווחת אזרחי מדינתה בשעת מצוקתם; מארי אנטואנט של המזרח התיכון.

רוקדת על הדם?

סדקים בדימוייה החיובי החלו להתבקע קודם לכן, כשבעלה הגיב להתמרדות נגד שלטונו בצעדים אלימים. שעה שאלפים מבני עמה נטבחו בהוראת הנשיא, היא לא הראתה כל סימן להתנגדות או לקונפליקט פנימי. המסר שלה היה חד משמעי: עמידה נאמנה לצד בעלה גם בשעת משבר. בהצהרתה היחידה מאז פרוץ המשבר אמרה כי "הנשיא הוא נשיא סוריה, ולא חלק מהעם הסורי, והגברת הראשונה תומכת בו בתפקידו".

במקביל, על רקע המשבר הפנימי בסוריה, היא בחרה לקדם את התרבות בסוריה ולהדק את קשריה עם מנהלי מוזיאון הלובר בפאריס. מה זה אם לא תסמינים לסינדרום מארי אנטואנט, מעין מקבילה עכשווית לאמרה המפורסמת של המלכה הצרפתייה, שבשתי מלים ("שיאכלו עוגות!") סיכמה את חוסר המודעות של בית המלוכה הצרפתי לעוני של העם לפני פרוץ המהפכה הצרפתית. "עליזה, חתרנית ומהנה", כך תיארה אותה כתבת "ווג".

אחד ממנהלי הבלוגים ברשת הגדיל לעשות כשהקדיש ניתוח מקיף לנעלי העקבים של הגברת הראשונה. מובן כי זה היה ניתוח מבודח, וזוג הנעליים של לובוטן שהופיע בתצלום - מעור וזמש שחורים, שכלל עקבים גבוהים וקוצי מתכת כסופים בחרטום - שימש כר פורה להערות עוקצניות על הסגנון הברוטלי המועדף על הגברת הראשונה של סוריה.

האם יתכן שנעליו של לובוטן משמשות אותה לניסוח עמדה חתרנית ביחס למדיניות האלימה שמנהיג בעלה? שסוליותיהן האדומות כדם בנעליו של המעצב הצרפתי, שהפכו לסימן היכר של יוקרה, נועדו למעשה לייצג את שפיכות הדמים שמנהיג הנשיא בקרב בני עמו?

זו היתה יכולה להיות תפנית מעניינת בסיפור הפתלתל של אסמה אסד, אך הסיכוי לכך הוא אפסי. כך או כך, יש להניח שעתה, לאור הפיתול האחרון בסיפור הבדים של אשת הנשיא, הסיקור התקשורתי של מלתחתן של נשים ראשונות יהיה מעט יותר מסוייג. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ