שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס
ג'רמי פיטרס, ניו יורק טיימס

בביקורה בפאריס לרגל שבוע האופנה במארס לא חדלה עורכת "ווג", אנה וינטור, מלדבר על נושא אחד. אבל לנושא הזה לא היה שום קשר לקולקציות החורף. מי יזכה בבחירות לנשיאות בצרפת בעוד כמה שבועות? זו היתה השאלה שווינטור שבה והפנתה לשכניה בשורה הראשונה בתצוגות.

אם תתפסו את וינטור בניו יורק כיום, תשמעו מן הסתם הרצאה על מדינות הנדנדה, שההצבעה בהן תהיה מכרעת להמשך נשיאותו של הנשיא אובמה, או על המצב הכלכלי האיום בספרד וביוון.

שלא לדבר על ענף הבדים הבינלאומי. הסנטורית הדמוקרטית הניו יורקית קירסטן גיליברנד ניהלה עם וינטור שיחה בנושא. "היא אמרה, 'אולי את לא יודעת, אבל ההסכמים שלנו פוגעים קשות ביכולתנו לספק סחורות שונות לשווקים שונים במחיר בר השגה'", מספרת גיליברנד.

וינטור עם בן זוגה בביקור בבית הלבן במארס השנה.צילום: אי-פי

מהפגישה הזאת במשרדי "ווג", השוכנים גבוה מעל טיימס סקוור, יצאה הסנטורית מצוידת ברשימת חנויות ורשתות שווינטור הציעה לה לבקר בהן כדי להבין טוב יותר את השפעת מדיניות הסחר על העסקים בעיר.

מי שמכיר את וינטור רק כדמות מסתורית קרה כקרח, כפי שמציירים אותה הטבלואידים באובססיביות או כפי שהצטיירה בסאטירה הקולנועית שעסקה בה, יתקשה אולי להפריד בינה ובין מסלולי התצוגה שעליהם היא מפילה את חתתה מאחורי משקפי השמש הכהים. אבל מתברר שיש בה עוד דברים: היא עסקנית פוליטית בעלת מחויבות, והיא נכס רב ערך לנשיא אובמה ולניסיונו להיבחר בשנית. 

זה הקמפיין השני שווינטור פועלת בו כ"בנדלר" (bundler) מטעם אובמה, מונח המשמש לתיאור אנשים מקושרים היטב ומלאי מוטיבציה, המגייסים תרומות למען מועמדים פוליטיים. ב‑2008 היא סייעה לאסוף סכום הנאמד ב‑200 אלף דולר לקמפיין הבחירות שלו. היא גם הנחתה שני ערבים לגיוס תרומות, אחד עם קלווין קליין, האחר עם שרה ג'סיקה פארקר.  עכשיו היא אירגנה למען הנשיא ארוחת ערב חגיגית בביתה של פארקר בווסט וילג'. זו נערכה ביום חמישי שעבר ל‑50 איש, במחיר 40 אלף דולר לאדם, וכללה מפגש של שאלות ותשובות עם אובמה. וינטור היתה המנחה.

וינטור לוחצת את ידו של ראש ממשלת אנגליה דיוויד קמרוןצילום: רויטרס

עורכת "ווג" הזמינה את מריל סטריפ לדבר, וזו שאלה את הנשיא מה ביכולתו לעשות כדי למשוך אנשים מוכשרים לתפקידים ציבוריים (אף שהודתה כי היא כבר יודעת את התשובה מן הסתם: להגדיל את המשכורות). המעצב מייקל קורס שאל על נישואים חד-מיניים, ואילו הפרסומאי טריי ליירד רצה לשמוע על מדיניות המס. כל אותו זמן ישבה וינטור והקשיבה.

הנשיא ביקר גם בביתה שלה, ברחוב סאליוון. זה היה בשנת 2010, והאורחים ­ בהם דונה קארן וקלווין קליין ­ שילמו עד 30 אלף דולר לאיש תמורת הזכות להתרועע עם שועי עולם. וינטור גם חברה לאיל הסרטים הארווי ויינשטיין בשלהי הקיץ שעבר והפיקה בביתו אירוע נוסף לאובמה. מחיר הכניסה היה הפעם 35,800 דולר לאדם.

"אני יכול לספר לך שמאוד אכפת לה לאן המדינה הזאת מתקדמת", אומר ויינשטיין. חבריה אומרים עליה שהיא דמוקרטית נאמנה, קצת שמאלנית, כפי שאחד מהם הגדיר זאת. השטן קוראת "פראבדה"?

וינטור תרמה גם למסע הבחירות של המועמד לנשיאות ג'ון קרי ב‑2004 ולניסיונותיה של הילארי קלינטון להיבחר לקונגרס. אך המעורבות הפוליטית שלה הועילה גם לעניינים מקומיים. היא השקיעה זמן וכסף בסיוע למחוקקים במדינת ניו יורק, שהצביעו למען נישואים חד-מיניים. ובשנות ה‑90 היא מילאה תפקיד חשוב בגיוסה של תעשיית האופנה לקמפיין למלחמה באיידס.

כוח כוכבות משותף

וינטור מוקפת פוליטיקה מאז ומתמיד, אם מבחירה ואם מלידה. אביה, צ'רלס וינטור, היה עורך העיתון "לונדון איוונינג סטנדרט". אחיה פטריק הוא עורך המדור הפוליטי של העיתון "גרדיאן". העורך המקורב אליה ביותר בקונדה נאסט, התאגיד שמנהל את "ווג", את "ואניטי פייר" ומגזינים נפוצים נוספים, הוא דייוויד קמניק, עורך המגזין "ניו יורקר".

השנה היא פנתה לפארקר והציעה לה לאחד כוחות. פנייתה, לדברי אדם המכיר את שתיהן, נעשתה ברוח עסקית ואסטרטגית: כדי להצדיק את תג המחיר של 40 אלף דולר, הן יזדקקו לכוח הכוכבות המשותף שלהן.

הפעילות הפוליטית הזאת הניבה את השמועה כי ייתכן שווינטור מעוניינת לסלול לעצמה דרך לתפקיד נחשק. שגרירה, אולי. לונדון? פאריס? חבריה טוענים שהשמועות האלה משוללות בסיס, בדיוק כפי שטענו לפני ארבע שנים.

"אין לה שום עניין להיות שגרירה", אומר ידיד קרוב, המבקש לדבר בעילום שם כדי לגונן על הידידות הזאת. "שום עניין. אני אומר את זה בביטחון מלא".

מילארד דרקסלר, מנכ"ל ג'יי קרו, היה אחד ממשתתפיו של ערב גיוס התרומות ביום חמישי שעבר. "אני לא חושב שהמוקד כאן הוא העניין שלה בפוליטיקה", הוא אומר. "לדעתי היא פשוט רוצה לפעול למען מטרה שהיא מאמינה בה. וכשהיא מחליטה לפעול, היא עושה את זה במלוא הכוח".

כך או כך, מרכיב הזוהר הזה מעורר בבית הלבן מתחים ותסבוכות. בין השאר, יש לו השפעה על החלטות חסרות חשיבות לכאורה, כמו בחירת מעצב הפנים למגוריו הפרטיים של הנשיא או בחירת זוג נעלי הספורט שמישל אובמה תנעל בביקורה בבית תמחוי. בני הזוג אובמה מנסים לנהוג בזהירות מרבית מחשש שהעיתונות, בעיקר השמרנית, תציג אותם כאופנתיים מדי ומנותקים מהעם.

"זה תמיד בראש מעיינינו: איך זה ייתפס בציבור", אומרת אניטה מקברייד, שעמדה בראש המטה של לורה בוש ושימשה יועצת לשלושה נשיאים רפובליקאים. בסופו של דבר, אומרת מקברייד, יש גבול דק שעל הנשיא ואנשיו ללמוד להלך עליו בזהירות: "קחו לדוגמה את ננסי רייגן. צלבו אותה משום שבטסי בלומינגדייל היתה חברה שלה, ומשום שהיא לבשה בגדים של אדולפו. אבל היא נקמה את נקמתה והופיעה בסמרטוטים באירוע חשוב של מועדון גרידירון, ושרה את השיר Second Hand Rose(שמספר על בחורה הלובשת בגדים מיד שנייה)". 

בעידן הסגפנות ברוח תנועת מסיבת התה, גובר הצורך להימנע מהשערורייה הבאה שתתעורר בעקבות תספורת ב‑400 דולר (ראו אדוארדס, ג'ון) או חשבון מופרז בטיפאני (ראו גינגריץ', ניוט וקליסטה). ואכן, הבית הלבן חזה מראש את התגובה הנזעמת שעורר סרט וידאו שצילמו אנשי הקמפיין של אובמה, ובו הופיעה וינטור בביתה. אך הוא שגה ופירסם את הסרט ביום שבו דיווח משרד העבודה האמריקאי על עלייה בשיעור האבטלה. הרפובליקאים מיהרו להקים מהומה לעגנית. ראש לימבו לעג לנשיא וכינה אותו "ברק חוסיין קרדשיאן".

מובן שמנהלי הקמפיין של אובמה חרדים מהפניית תשומת לב רבה להיבט הזה של תהליך גיוס התרומות. כש"ניו יורק טיימס" ניסה לראיין את וינטור ואת פארקר לכתבה הזאת, דוברים מטעמן שלחו התנצלות. ראשי הקמפיין חוששים, הם אמרו.

ותודה לדונלד

ואף על פי כן, אנשיו של אובמה ממשיכים לקיים את אירועי הכוכבים הנוצצים האלה, מתוך מחשבה שהתועלת שיפיקו מההמחאות מרובות האפסים רבה יותר מהנזק שייגרם להם מכתבה בפוקס ניוז או בבלוג החדשות השמרני "רד סטייט". סוגיות רבות עשויות להשפיע על תוצאותיהן של הבחירות הנשיאותיות הקרבות, אך ערבי גיוס תרומות גדושי סלבריטאים אינם אחת מהן, כך סבורים יועצי הנשיא.

ליתר ביטחון, הם ממהרים לציין את פועלו האחרון של מיט רומני בתחום גיוס התרומות: "Dine With the Donald" (ארוחה עם דונלד), תחרות שבה אנשים תורמים שלושה דולרים לקמפיין של רומני ועשויים לזכות בארוחה עם דונלד טראמפ.  

הקשר בין הבית הלבן של אובמה לתורמים הסלבריטאים הוא דרך דו-סטרית. וינטור ופארקר מונו למועצת האמנויות של הנשיא. וינטור הוזמנה פעמיים לארוחת הערב החגיגית הרשמית בבית הלבן.

המגזין "ווג" בהחלט נוהג בזוג אובמה בנדיבות. מישל אובמה הופיעה בשער המגזין זמן קצר לאחר ההשבעה; אנני ליבוביץ היא שצילמה את תמונותיה (ליבוביץ צילמה גם את אובמה לשער "ווג" לגברים ב‑2008). אנדרה ליאון טאלי, עיתונאי בכיר ב"ווג", כתב על הגברת הראשונה במונחי סגידה. "היא ממקדת את תשומת הלב השלווה שלה בפניך", הוא זרח. "להיות במוקד המבט המרגיע שלה זה כמו לשמוע אקורד מתוך 'A Love Supreme' של ג'ון קולטריין. או אולי 'The Lark Ascending' של ראלף ווהן ויליאמס. הכל בסדר ונכון ואמיתי".

מישל אובמה על שער "ווג" ב-2009צילום: אי-פי

וינטור אולי תנסה להוכיח את כוחה כשחקנית פוליטית. אבל באיזו מהירות יראה בה העולם הפוליטי משהו אחר ­ זו כבר שאלה אחרת.

ביום שלישי שעבר היא נכחה בערב לגיוס תרומות לקמפיין אובמה בשיקגו, והציגה שם קו של בגדים לחיות מחמד שיצרו מעצבים בכירים. בין השאר הוצגו באירוע סוודר לכלב בעיצוב מארק ג'ייקובס, ועליו רקומה הכתובת "Bark for Obama" (נבח למען אובמה), וחגורה וקולר בעיצוב תאקון ­ כולם למכירה, וההכנסות קודש לקמפיין.

וינטור חלקה את מחשבותיה עם האורחים, שכמה מהם שילמו אלף דולר תמורת הזכות להצטלם אתה. היא אמרה שכאשר מאתיו ברזון, מנהל הכספים של הקמפיין, פנה אליה בתחילה, היא הניחה שהוא רוצה לדבר על פוליטיקה, או על גיוס תרומות, אולי לשמוע מה דעתה על אירופה. "הכנתי שיעורים והגעתי לארוחה עם תיקיית מסמכים גדולה, אבל הוא התיישב ואמר, 'אנה, אני רוצה לדבר אתך על חיות מחמד'", היא אומרת. 

סייעו בהכנת הכתבה:קתי הורין, אריק וילסון ואלן דלקרייר. מאנגלית: אורלי מזור-יובל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ