סוזי מנקס, ניו יורק טיימס

זה התחיל בנסיך צ'רלס ובמה שכינה "ראיון מהשרוול - תרתי משמע". בראיון הוא התהדר בחליפה שלבש, שנתפרה על פי מידותיו ברחוב החייטים של לונדון, סוויל רואו, ודיבר על חדוות הצמר ועל חשיבותן של כבשים לנוף האנגלי.

הנסיך התראיין לרגל שבוע אופנת הגברים הראשון שהתקיים אי פעם בבריטניה. התצוגות, שהתקיימו לאורך שלושה ימים דחוסים והסתיימו בראשית השבוע שעבר, הזכירו את חגיגות יובל היהלום למלכה בשילוב שגילמו ¬ בין פאר, מסורת אנרגיית רחוב תוססת, לעתים כל השלושה בלױק אחד. על המסלולים שלטה החליפה המחויטת הפורמלית, אבל עם שורטס במקום מכנסיים בחלק התחתון.

התצוגה של האקט היתה במראה פורמלי, וכללה חליפות שיט מחויטות אך משוחררות: חליפות רגילות משולבות במכנסיים בצבע קוראל, ז'קטים משובצים והדפסי פייזלי. בתצוגה של ריצ'רד ג'יימס, גם היא במראה פורמלי, ישב בקהל אלטון ג'ון לבוש חליפה ורודה ונעליים ירוקות והתפעל מהצבעוניות העזה בקולקציה של החייט האהוב עליו, מהכפכפים הנוצצים ועד לחליפות המכנסיים הקצרים.

מגע הגלאם החצוף שניתן לחליפות הפורמליות אצל Dashing Tweeds עמד בניגוד לחייטים המסורתיים של סוויל רואו. החייטים האלה, שזכו לשבחיו של הנסיך צ'רלס, פתחו באותו סוף שבוע את דלתותיהם לפני הקהל. בספרי החשבונות של הנרי פול והאנטסמן מתועדות הזמנות של מלכי אנגליה ושל כוכבי הוליווד; ניירות הגזרה של דמויות עבר כמו ג'יאני אנג'לי, דאגלס פיירבנק ולוסיאן פרויד עדיין תלויים אצלם בסטודיו.

מתוך קולקציית אביב-קיץ 2013 של טופ-מןצילום: ניו יורק טיימס

החייטים של הנסיך צ'רלס, אנדרסון אנד שפרד, מסרו בגאווה שגם הדור הצעיר של משפחת המלוכה בחר בהם: הנסיך ויליאם לבש חליפה שנתפרה למידותיו לקונצרט היובל של ארמון באקינגהם.

עם נציגי סוויל רואו נמנו גם הנרי פול והארדי איימיס. סיפורו המדהים של איימיס, החייט המלכותי ששימש כמרגל מלחמת העולם השנייה, מתועד בתצלומים בשחור-לבן התלויים בבית האופנה והיה השראה לקולקציית הפרט א-פורטה הנוכחית.

ליד אזור הסיטי בלונדון, המוכר יותר כאזור של בנקים מאשר של חייטים, פתח טימותי אוורסט את דלתותיו ואיפשר לצפות בעובדיו גוזרים ותופרים. בסרט וידאו אינטראקטיבי שהוקרן במקום נראה דוגמן המתמודד עם הבחירות העומדות בפני גברים כל בוקר: איך להתלבש בסגנון זורם ודינמי שיהיה גם נוח.

מתוך קולקציית אביב-קיץ 2013 של ריצ'רד ניקולצילום: ניו יורק טיימס

העולם המקוון מילא תפקיד מרכזי בקולקציות הגברים הנוכחיות, וניכר במיוחד בשימוש הרב בהדפסים. עם אמני האייפד נמנה ג'ונתן סונדרס, בקולקציה צבעונית של סריגים היוצרים אשליות אופטיות ושל חליפות בהדפסים גרפיים, שבלטה על רקע עונת קיץ 2013.

כריסטופר קיין הפגין אף הוא פשטות מרשימה, עם ציורים שצוירו ביד והודפסו על חולצות טי וסריגים פשוטים, ובתצוגה של טופמן נראו הדפסים דיגיטליים על חליפות מכנסיים קצרים. ג'יימס מילר הפיק את המרב מחולצות פשוטות, צעיפים, עניבות וממחטות דש באמצעות הדפסים פרחוניים וגיאומטריים מסורתיים, בשילוב מוטיבים הלקוחים מפסיפסים יווניים.

ומה לגבי האולימפיאדה, האירוע הגדול של הקיץ בבריטניה? ריצ'רד ניקול בחר באווירה ספורטיבית והוכיח שצבעים עזים ופרופורציות נכונות הם שילוב מנצח. מוטיבים ספורטיביים הופיעו גם בקולקציה של ניקול פרחי, בהשראת חוף ברייטון, שבה הצבעים העליזים הגיעו עד להלבשה התחתונה.

מתוך קולקציית אביב-קיץ 2013 של לו דלטוןצילום: ניו יורק טיימס

המעילים של כריסטופר רייבורן, שנתפרו ממדים צבאיים ישנים (חלקם מסין) ובדי מצנח משומשים, היו שיעור מאלף במחזור. המעצב יישם היטב את רעיון הקיימױת והוסיף לו קריצה בדמות ינשוף שהופיע כסמל וכהדפס, וכך שילב בין אנגליה הישנה לעולם המודרני.
מהומות קיץ 2011 לא פגעו באלגנטיות של תצוגות בגדי הגברים בלונדון. אבל מתחת לפני השטח תססו לעתים אנרגיה פראית והבהוב של אלימות, למשל בתצוגה של סיבלינג, שבה הוסתרו הפנים במסכות מבד רשת, והבגדים קראו תיגר על הפרופורציות המקובלות ונתפרו מבדים בהדפסים ובטקסטורות מעניינים. בתצוגה של מרטין רוז נראו מסיכות בשילוב עם בגדים ספורטיביים, שעליהם נצרבו בגומי סימנים של ידי אדם.

התפאורה לתצוגה של "מידהם קיצ'הוף" היתה מעין מאורת שחיתות ¬ בקבוקים ריקים וורדים נבולים. הדוגמנים השתרעו על מזרנים בבגדים ספורטיביים גבריים בשילוב הדפסים פרחוניים, לוק שלדברי המעצב "לא מיועד למגדר ספציפי". בליל הסגנונות הזה הצליח להיראות רענן ודקדנטי בו בזמן.

"ילדים שאוהבים את אמא", ענה ג'יי-דבליו אנדרסון כשנשאל מדוע הדוגמנים שלו לבשו חולצות טי עם הדפסי דובונים, חבשו פאות נוצצות ועליהן מטפחות ראש ונעלו סנדלי פלטפורמה. המעצב האירי, שהציג קולקציה שהיתה קונצפטואלית יותר ממשכנעת, הפגין מיומנויות תפירה מרשימות במעילים מפוסלים וא-סימטריים ובטוניקות, משולבים בבגדים ספורטיביים.

האם שבוע האופנה הנפרד לגברים של לונדון, שיצא לדרך בעידודו של דילן ג'ונס, עורך "ג'י-קיו" הבריטי, יגיע גם לפירנצה, למילנו ולפאריס? לונדון הציגה מפגן רב עוצמה של דמיון ואנרגיה, אך גם מציאותיות. אולי היוזמה החדשה הזאת תפיח רוח חדשה באופנת הגברים, שגילתה חסינות מפתיעה בפני המשבר הכלכלי הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ