שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שחר אטואן
שחר אטואן

שבוע אופנה ישראלי חדש, "גינדי תל אביב Fashion Week", שמוביל המפיק מוטי רייף, הוכרז אתמול. בשבוע שעבר פרש רייף מהפקתו של שבוע האופנה הישראלית המקורי יחד עם איש העסקים אופיר לב, בעקבות מחלוקת בין השניים. שבוע האופנה החדש ייערך בסוף החודש הבא (26-28 בנובמבר) במתחם "גינדי תל אביב" החדש בשוק הסיטונאי שבדרום העיר, בהשתתפותם של מעצבים כמו דורין פרנקפורט, ששון קדם, דורית בר אור, שי שלום וגדעון וקארן אוברזון. כפי שניתן להבין משמו, חברת הנדל"ן גינדי החזקות היא מעניקת החסות הראשית.

האירוע המקורי "Tel Aviv Fashion Week", שבנובמבר אשתקד חודש במתחם התחנה בת"א אחרי הפסקה של שני עשורים, ביוזמה משותפת של רייף ולב, צפוי להתקיים כמתוכנן באמצע החודש הבא (11-13 בנובמבר), בהשתתפות מעצבים כמו ליאורה טרגן ובוגרי שנקר כמארק גולדנברג. לב אישר גם את הגעתה של רוסלה ירדיני, המנהלת האמנותית של בית האופנה האיטלקי מוסקינו, שיציג באירוע את קולקציית אביב-קיץ 2013.

רייף. המעצבים הבכירים הלכו אתו צילום: דוד בכר

בשיחות שנערכו עם רייף ועם לב, הביע כל אחד מהם הביע את דאגתו לעתידה של תעשיית האופנה, לאחר הכישלון של שבוע האופנה שתיכננו יחד, ובכל זאת חילוקי הדעות והיריבות האישית הכריעו את הכף. בשבוע האחרון סחפו אחריהם ההתקוטטויות בין השניים גם את המעצבים המשתתפים: מרביתם מקורבים לרייף ולכן הם בחרו לפרוש איתו לאירוע העצמאי.

"זו תעודת עניות בעבורנו", אמר לב על ההתנהלות בשבוע האחרון, אבל הוסיף כי אינו רואה בעיה בכך ששני האירועים יתקיימו במקביל. ובכל זאת, האפשרות לקיים שני שבועות אופנה ישראלית זה לצד זה נראית מגוחכת. אם בעיר כמו פאריס מצליחים כ-100 מעצבים ובתי אופנה להתכנס לשבוע אחד של תצוגות, אין כל הצדקה לקיים שני אירועים בתעשייה הזעירה בישראל.

החשש העיקרי מול ההתנהלות הקלוקלת הזאת הוא שגורמים ממשלתיים כמו מכון הייצוא או משרד התיירות יבטלו את תמיכתם באירועים הבאים. זו תהיה מפלה לתעשייה המקומית. ואולם ייתכן שמעז יצא מתוק: לאחר שרוב המעצבים הבכירים המיודדים עם רייף עברו לאירוע שלו, יוקדש שבוע האופנה של לב ברובו להצגת עבודתם של מעצבים צעירים שלא קיבלו במה באירוע הקודם. בנוסף נמסר ל"הארץ", כי חברת גינדי החזקות תממן את רוב עלויות האירוע של רייף, וכי דמי ההשתתפות שישלמו המעצבים אצלו יוקצו לטובת מלגות לסטודנטים לעיצוב אופנה.

בשלב זה, מיועדים שני האירועים לעודד את התעשייה המקומית. ממשרדו של לב סירבו למסור את שמות הקניינים שצפויים להגיע, משום שהמשא ומתן עדיין לא הושלם, אך לב עצמו אישר את בואו של נשיא התאחדות הקניינים האיטלקית, "לא כדי לבצע הזמנות אלא כדי לראות מה קורה בישראל". אשר לאירוע של רייף, לא ידוע עדיין אם יוזמנו אליו קניינים מבתי כלבו בחו"ל, אבל אחד המעצבים המשתתפים ציין כי בכל מקרה זה מאוחר מדי: "בלתי אפשרי לקחת הזמנות לקולקציית אביב-קיץ 2013 בסוף נובמבר. בזמן הזה כבר אמורים לעבוד על הייצור של הקולקציה".

כך או כך, לב מבהיר כי ההזמנות אינן מוקד התצוגות בשלב זה. כדי שייווצרו קשרי מסחר עם קניינים מהזירה הבינלאומית נדרשים זמן ואורך רוח: "זה מגוחך שאנשים מצפים שתוצאות יקרו בתוך שנה או שנתיים".

מתוך שבוע האופנה בשנה שעברה במתחם התחנה בת"א. בפאריס יכולים, בארץ לא צילום: דניאל צ'צ'יק
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ