השמלה של שרה נתניהו: שקיפות שמקרינה אטימות

זו לא רק אי ההבנה של שרה נתניהו שהשמלה לא מתאימה למעמד שבו נלבשה, ושבעיני המפלגות החרדיות היא בכלל סדין אדום. זו גם התחושה שבבית נתניהו לא מגלים רגישות לציבור

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אטואן

לא הייתי רוצה להיות במקומה של שרה נתניהו כרגע. גם לא במקום המעצב שחתום על השמלה שלבשה בטקס ההשבעה של הכנסת החדשה ביום שלישי. שמלת התחרה השחורה, ששתי רצועות בד שחורות מסתירות בה את האזורים שנהוג להצניע, הציבה את רעיית ראש הממשלה בלבו של דיון ציבורי סוער. תגובות חריפות החלו לצוץ ברשת כבר בעיצומו של השידור הישיר מהטקס הממלכתי, ואלו הלכו והסלימו עד שבסופו של הטקס נראה היה כי העובדה ששמלתה של נתניהו לא עלתה בלהבות ממבטי הביקורת החורכים היא נס כשלעצמה.

מה לא אמרו עליה: שביזתה את המעמד המכובד, שהיא חסרת מודעות לנעשה סביבה, ואת ההערות על מבנה גופה אי אפשר למנות. המסר העיקרי היה: גבירתי הלא-צעירה, שמלות תחרה קצרצרות שחושפות בנדיבות את גופך אינן לגילך, לגזרתך או למעמדך, אז אנא ממך - הימנעי מהן בעתיד.

מבחינת משקלה הסגולי, השמלה של נתניהו קלה במיוחד. לצורך העניין, אילו התלבטה אשת ראש הממשלה בנוגע ללבישתה עד לרגע האחרון, היא היתה יכולה לקפל אותה ולשאתה בתיק. ייתכן אפילו שדי היה בתיק קלאץ'. אלא שכפי הנראה נתניהו לא התלבטה בשלב ההוא. היא גם לא התעוררה מתנומת צהריים, שלווה ושאננה, וניגשה לארון הבגדים שלה, שולחת יד מגששת ושולפת ממנו את השמלה. בחירות הלבוש באירועים כאלו הן הרי לא פרי החלטה של הרגע האחרון, והשמלה בוודאי נתלתה בבית ראש הממשלה זמן רב מבעוד מועד.

אשת ראש הממשלה בטקס ההשבעה בכנסת. לא גחמה רגעיתצילום: אמיל סלמן

זו לא היתה אם כך גחמה של רגע, אלא בחירה שמחשבה בצדה. נתניהו מודעת לעיניים הרבות שנישאות אליה, וגם אם שכחה זאת לרגע, הקרנבל התקשורתי סביב מלתחתה של מישל אובמה בטקס ההכתרה של בעלה נשיא ארצות הברית, לפני כחודש, סיפק לה תזכורת טובה. יתרה מזאת, סביר להניח כי גם בעלה של נתניהו עצמה הבחין בלבושה לפני שיצאו יחד מהבית. אולי היא אף שאלה אותו לדעתו, אם השמלה מוצאת חן בעיניו או אם היא עושה עמה חסד, ונתניהו השיב לה בטון הבוטח שלו: "בוודאי, שרה'לה" - והמשיך בענייניו החשובים.

אפשר שזה מה שעורר את להט הציבור. לא הממד החושפני של הדגם כשלעצמו או חוסר הכבוד שהוא מפגין כלפי המעמד הטקסי, אלא התחושה שבביתו של ראש הממשלה מקדישים מעט מאוד מחשבה לציבור. כי מה שהשמלה הזאת חשפה בעצם, יותר מכל טפח כזה או אחר, הוא הוויה של אטימות ושל נתק מהנעשה מסביב. שמלת המריבה של שרה, כפי שכונתה בשל ההדים שעוררה, היא לא שמלה של דיאלוג אלא בגד מונולוגי שהמסר המרתיע שבקע ממנו היה של עיוורון ואטימות. כמו מין פרפראזה על מלכה מפונקת ששלחה את העם, על פי האגדה לפחות, לאכול בריוש בשעה שלבשה את שמלותיה המפוארות.

אז מה כן עניין את בני הזוג? מנין נבע הדחף של נתניהו להחצין את מיניותה דווקא באותו הערב? שהרי לדגם המסוים הזה שלבשה יש הקשר אופנתי, וכשהוא נלבש על ידי נשים בשלות, הוא שולח מסר נחרץ כזה. היו שזיהו בשמלה את מדי השרד של מטרונית וראו בשמלה בחירה טבעית של מי שהדימוי שלה הוא של אשה המצווה ביד רמה על בעלה איך לנהל את ענייני המדינה. אבל אותה שמלה עצמה עשויה לצייר את רעיית ראש הממשלה באור אחר לגמרי - כאשת סודו ושותפתו המלאה. על פי אחת הסברות, נתניהו ידע כי השמלה של רעייתו היא בבחינת נפנוף בסדין אדום לעומת עמיתיו לזירה הפוליטית, נציגי המפלגות הדתיות, רגע לפני שהוא ניגש להרכיב את הקואליציה.

וזה אכן היה סדין אדום. על פי הדיווחים, נציגי המפלגות הדתיות והחרדיות שנכחו באירוע נפגעו מאוד מבחירת הלבוש. אריה דרעי אף הפנה את מבטו מנתניהו כששוחח אתה. במאמר המערכת שפורסם לאחר מכן ב"כיכר השבת", אתר חדשות ואקטואליה של הקהילה החרדית, נכתב כי "הגברת נתניהו, שנחשבת למי שמובילה את סדר היום בלשכת ראש הממשלה, לא טרחה לכבד את האירוע בלבוש הולם וביזתה אותו בלבושה שאת תיאור מראהו לא נפרסם מסיבות מובנות, למרות נוכחותם של הרבנים הראשיים לישראל והנציגים החרדיים".

כך או כך, התחושה הלא נוחה מתעצמת לנוכח נתון אופנתי: בחזית השמלה השקופה לכאורה שולבה בטנת בד בגוון גוף. במלים אחרות, זו לא היתה חשיפה לשם ראווה, אלא מראית עין של לבוש חושפני. אז לשם מה בעצם?

עכשיו, כשאני חושב שוב על נתניהו ועל הרגעים שבהם התכוננה לטקס בביתה - כשבחנה את הפרטים הקטנים של שמלתה מול הראי והכניסה תיקונים אחרונים באיפור ובתסרוקת – אני כמעט יכול לחוש את רטט החרדה שעבר בה. בתוך רגעים ספורים היא עמדה להגיע אל הכנסת ולצעוד לתוך אולם שנשלט בידי גברים, נציגי תקשורת וצוותי צילום מרחבי העולם. זה לא רגע אינטימי בשום צורה, לכן ההופעה בבגד חושפני כזה טמנה בחובה אי נעימות, בייחוד לנתניהו למודת הניסיון. אשת ראש הממשלה שיערה לבטח כיצד מבטיהם של הנוכחים בחדר יופנו אליה, ועם זאת במשך הערב לא ניכר בפניה כל סימן לחרדה או לאי נוחות. ואולי יכולתה להתקשח כך היא שמרתיעה יותר מכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ