גליאנו: המסלול גבוה יותר בדרך חזרה

ג’ון גליאנו לא נראה באולם התצוגה של אוסקר דה לה רנטה בשבוע האופנה בניו יורק, אבל הוא גם לא היה צריך. הבגדים שעל המסלול העידו שהיה שותף מרכזי בעיצוב הקולקציה וסימנו קאמבק. איך הוכשרה הדרך לשם?

אריק וילסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק וילסון, ניו יורק טיימס

איש לא ראה את מעצב האופנה שסרח, ג'ון גליאנו, בתצוגה של אוסקר דה לה רנטה בשבוע האופנה בניו יורק שננעל בשבוע שעבר. אבל הידוענים שפקדו את האירוע, בהם אנה וינטור, ולנטינו ודיאן פון פירסטנברג, היו מודעים היטב לנוכחותו, וכך גם צלמי הפפראצי שנדחקו זה לצד זה לאורך המדרכה, 25 קומות מתחת לאולם התצוגה, ברחוב 42 מערב.

בחודש שעבר התארח גליאנו בסטודיו של דה לה רנטה, והעיצובים המפתיעים שהופיעו על המסלול היו הסימן הברור ביותר לכך שהוא שוקל קאמבק מקצועי, לאחר שפוטר מבית דיור בשל ההתבטאויות האנטישמיות שהשמיע בעודו בגילופין, בבית קפה בפאריס. אם זה נכון, חזרתו של גליאנו תוזמרה בקפדנות בעזרת תומכיו הבולטים בתעשיית האופנה, ובראשם ידידיו וינטור וג'ונתן ניוהאוס, יו”ר קונדה נסט. אלו פנו בשמו למנהיגים יהודים, לרבנים ולליגה נגד השמצה, ותמיכתם איפשרה את שובו של המעצב שיש מי שכבר הספיד את הקריירה שלו.

מעורבותו המפתיעה של גליאנו בעיצוב קולקציית סתיו־חורף 2014-2013 של דה לה רנטה עוררה בעולם האופנה סקרנות עצומה ביחס לעתידו. בה בעת עלו שאלות בנוגע לנכונותו של הציבור לסלוח למי שנראה מתגרה במעסיקיו באמצעות הערות כמו “אני מת על היטלר” והורשע על ידי בית משפט צרפתי בהתבטאות אנטישמית. כמה לקוחות וקמעונאים יהודים של דה לה רנטה הביעו לפניו ישירות את מחאתם, בהם שרה שרייר, אחת מאספניות בגדי המעצבים הגדולות בעולם. שרייר אמרה תחילה כי הזדעזעה לשמוע על העסקתו של גליאנו בבית האופנה, גם אם בתפקיד בלתי מוגדר, אלא שמאז התמתנה עמדתה.

צילום: רויטרס
מתוך תצוגת סתיו-חורף 2013-2014 של אוסקר דה לה רנטה. צילום: רויטרס

"אני מניחה שאם הוא שם, זה לא על מנת לקבל עוגייה", היא אומרת עכשיו בראיון טלפוני מביתה בסאותפילד שבמישיגן. "כיהודייה זה הטריד אותי מאוד".

אך גם אם מעורבותו של גליאנו בקולקציה של דה לה רנטה פגעה בכמה לקוחות והציתה את זעמם של אחרים, שחשו כי חזרתו בתשובה אינה כנה, יש כיום עורכים התומכים בחזרתו של המעצב שבו הם רואים את אחד מגדולי הכישרונות שקמו לתעשיית האופנה בעשרים השנים האחרונות. וינטור וגרייס קודינגטון, מנהלת הקריאייטיב ב”ווג”, נפגשו עם גליאנו באופן פרטי כדי להביע את תמיכתן, וכך פעלו גם עורכים אחרים המכירים את המעצב האנגלי עוד משנות ה-80, מראשית ימי המותג בלונדון. בינואר פנתה וינטור אל דה לה רנטה וביקשה שיזמין את גליאנו למלא תפקיד זמני בסטודיו שלו בניו יורק. דה לה רנטה אומר כי הסכים לכך מיד. לשניים היסטוריה משותפת: גליאנו שהה בפאריס בתקופה שבה עבד דה לה רנטה בעיר בבית האופנה בלמן.

ניוהאוס בתורו סייע לגליאנו באמצעות קשריו עם מנהיגים דתיים, לרבות הרב בארי מרקוס מבית הכנסת המרכזי בלונדון וג'ונתן סאקס, הרב הראשי של יהודי בריטניה. אברהם פוקסמן, מנהלה הלאומי של הליגה נגד השמצה, אמר בשבוע שעבר כי נפגש עם גליאנו לפחות בחמש הזדמנויות, וכי הוא מאמין בכנות התנצלותו. "הוא הוענש על דברים שאמר, ואני חושב שבצדק", אמר פוקסמן. "אך אם יענישו אותו במשך כל ימי חייו, הוא אכן יהפוך לאנטישמי".

גליאנו גם הצהיר שפנה לקבלת טיפול בבעיית השתייה שלו, וניוהאוס מספר כי המעצב אמר שהוא מזועזע מהתנהגותו שלו. "הוא שינה את חייו מכל הבחינות ויצא לדרך חדשה", אומר יו”ר קונדה נסט. "אני מקווה שאנשים יכירו בכך וייתנו לו הזדמנות נוספת". מה יעשה גליאנו בהזדמנות זו? מעורבותו בקולקציה של דה לה רנטה גררה ספקולציות, לרבות האפשרות שיירש את המעצב הוותיק, כיום בן 80 ומתאושש מטיפולי סרטן. זה האחרון אמנם לא רמז על כוונה לפרוש, אבל גם לא שלל את האפשרות שימשיך לעבוד עם גליאנו.

ג’ון גליאנוצילום: אי-פי

כך או כך, תצוגת האופנה בשבוע שעבר סיפקה הצצה נדירה לשיתוף פעולה בין שניים מהשחקנים הדינמיים ביותר בעולם האופנה ושיקפה במידה רבה את השפעתו של גליאנו. דה לה רנטה הציג ז'קט ז'קארד פרחוני בגזרת מעטפת האופיינית לגליאנו, וברבות מן החליפות שהוצגו בפתיחת התצוגה ניכר דמיון רב לאלה שגליאנו יצר לבית דיור, לפחות בסגנון: כובעי פעמון מלבד וחגורות עור דקיקות שנכרכו ונקשרו סביב הז'קטים במקום שיהודקו באבזם. מנהלים בסטודיו, שסירבו להתבטא לייחוס, אמרו שגליאנו יעץ לצוות המעצבים ונכח בסטודיו בקביעות בשבועות האחרונים, הקדיש שעות רבות להנחיות על קשירה נכונה של החגורות ובליל התצוגה שהה בסטודיו הרבה אחרי חצות.

הדוברת של גליאנו, ליז רוזנברג, אומרת כי הוא צפה בתצוגה מאחורי הקלעים באמצעות מסך, יחד עם דה לה רנטה. "הוא היה נרגש להיות שוב במרכז העשייה שבה לקח חלק שנים כה רבות", היא אמרה.

אוסקר דה לה רנטה. רואה בגליאנו פרפקציוניסט־אחצילום: אי-פי

דה לה רנטה עצמו אומר כי מלבד היצירתיות הידועה של גליאנו, גם מוסר העבודה שלו הוא "בלתי רגיל. הוא פרפקציוניסט, כמוני", אמר המעצב, שכבר הצהיר בעבר כי אינו חושש מתגובה שלילית על תמיכתו בגליאנו.

האם יאבד דה לה רנטה לקוחות? אספנית האופנה שרייר מספרת שבחנה את הקולקציה החדשה שלו ברשת כדי לראות אם נוכחותו של גליאנו מורגשת בה. "אי אפשר להתכחש לכך", היא אומרת. "אוסקר הודה רק שהוא היה מאחורי הקלעים. אני לא חושבת שהוא סתם ישב שם".

כלקוחה היא חושבת שגליאנו הוא מהמעצבים המוכשרים ביותר שהיא מכירה. אך כשכתבה באחרונה מאמר על אוסף בגדי המעצבים שלה, נמנעה מלציין את שמו בין הפריטים החשובים. כיום, לאחר ששקלה מחדש את עמדתה, החליטה כי לגליאנו מגיעה הזדמנות שנייה. "כמעט כולם מוכנים לתת הזדמנות שנייה", היא אומרת, "אבל אצלי אין הזדמנות שלישית".

מאנגלית: שירה מרום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ