בקרוב: ארכיון האופנה הדיגיטלי של אירופה

700 אלף פריטים, מ-12 מדינות, ובהם תמונות מתצוגות אופנה, סרטי וידאו, מאמרים מעיתונים מהמאה ה-18 ואילך. ארכיון אופנה דיגיטלי חדש מציב לעצמו יעד שאפתני

לייזה פורמן ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לייזה פורמן ניו יורק טיימס

ב-2 במאי ייפתח לציבור ארכיון אופנה שאפתני. הארכיון, אירופיאנה פאשן (Europeana Fashion), יעלה לרשת עם כ-100 אלף פריטים דיגיטליים מ-22 מוזיאונים ומוסדות באירופה – אוסף שנע משמלה רקומה של מדלן ויונה מ-1921 ועד מכתב שכתבה עורכת האופנה המיתולוגית דיאנה ורילנד למעצב אמיליו פוצ'י. אבל מטרת הפרויקט שאפתנית אף יותר: להציג 700 אלף פריטים הקשורים לאופנה עד מארס 2015, ובכך לתרום לשימור תולדות האופנה האירופית למען הדורות הבאים.

"זה הניסיון הראשון להרכיב אוסף חשוב כל כך של תוכן מתחום האופנה, הן מארכיונים פרטיים והן מארכיונים ציבוריים ומוזיאונים", אומרת אלסנדרה ארצי בודזה, אוצרת אופנה עצמאית מפירנצה הממונה על התוכן והפרסום באתר. "וזה ללא ספק אחד האתגרים הגדולים של הפרויקט, משום שעד עכשיו תוכן מתחום האופנה היה מפוזר ברשת ולא היה אפשר לערוך בו חיפושים בקלות".

הפרויקט הוא נצר של אירופיאנה, ספרייה דיגיטלית מקוונת בת חמש שנים, המציגה תמונות של כ-24 מיליון אוצרות תרבות, ובהם המונה ליזה ותנ"ך גוטנברג. לעת עתה, הגולשים שייכנסו לאתר - www.europeanafashion.eu - ימצאו בו פרטים על הפרויקט, בלוג על הפיתוח שלו, פינה חברתית עם פרסומים מטוויטר ומפייסבוק, ורשימה של אירועים מתחום האופנה ברחבי אירופה.

מתוך “correspondences”, תערוכתו של יוז’י יממוטו ביריד פיטי אומי, 2005. נכנסה לארכיוןצילום: Alessandro Ciampi

כשיושלמו העבודות על האתר, אומרים המארגנים, יוכלו הגולשים לערוך חיפושים בארכיונים על פי תאריך, מעצב, פריט או מלת מפתח. לחיצת עכבר על אחת התמונות תניב מראה מפורט ומידע נוסף, וכן עוד תמונות, אם יש.

הפריטים יכללו תמונות מתצוגות אופנה, תערוכות מוזיאליות ומיצבים בירידי אופנה; סרטי וידאו; ביוגרפיות; בלוגים; מסמכים כגון הזמנות לתצוגות, שעשויות להיחשב יצירות אמנות כשלעצמן; ומאמרים מעיתונים ומגזינים מהמאה ה-18 ואילך.

מלבד האינטרנט, אירופיאנה פאשן מתכנן שורה של כנסים - הראשון שבהם "תעשיית האופנה וקהילת ה-GLAM", שיתקיים ב-18-17 באפריל בפירנצה - והמארגנים שוקלים לקיים גם תערוכות ותצוגות וירטואליות ולשתף פעולה עם אירועי ויקימדיה.

ארצי בודזה ומרקו רנדינה, חוקר ומומחה למדיה חדשה בעמותה האיטלקית “קרן הרנסנס הדיגיטלית“, הגו את הרעיון של האתר לפני כשנתיים, כשנוכחו במגבלותיו של האתר המקורי. "כשמחפשים 'אופנה' באירופיאנה, מקבלים 5,935 פריטים דיגיטליים, וזה שום דבר”, אומרת ארצי בודזה. לשניים התברר שמוזיאון האופנה "מודמוזיאום" באנטוורפן שבבלגיה עובד על רעיון דומה, ושני הארגונים שילבו כוחות. מוזיאונים באסיה ובארצות הברית פתחו במיזמים דומים כדי לשמר ברשת את אוספי האופנה שלהם, אך לא בקנה מידה מקיף כזה, אומרת ארצי בודזה.

קרן הרנסנס הדיגיטלית, השוכנת בפירנצה, אחראית לתיאום הפרויקט. מזכיר הארגון מרקו רופינו הוא המתאם הכללי של האופנה באירופיאנה, ואילו רנדינה משמש כמנהל הטכני של הארגון. המועצה האירופית מימנה 80% מהתקציב הכולל, 4.4 מיליון דולר, עד 2015, והארגונים השותפים מספקים את שאר הכסף. השותפים הסכימו לייסד את קרן אירופיאנה פאשן כדי לתחזק את האתר ולעדכן את תוכנו מ-2015 ואילך.

המשתתפים באתר מגיעים מ-12 מדינות אירופיות, ויש ביניהם מוסדות כמו המוזיאון לאמנויות דקורטיביות בפאריס, מודמוזיאום באנטוורפן, שיספק לאתר 100 אלף פריטים, ומוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון. המוזיאון הלונדוני מתכנן לתרום כ-8,000 פריטים ותמונות לקטלוג, בין השאר תמונות של מחוך מסאטן אדום, עור צהוב ועצמות כריש מ-1883, ושמלת משי ליומיום מ-1873 בערך, שתרמה המרקיזה מבריסטול. צבעה הסגול העז של השמלה מעיד על הצבעים העזים שהיו פופולריים באותם ימים.

תערוכת אופנה, מתוך הארכיון החדשצילום: photo: marcus tomlinson

"אירופיאנה ייצור פורטל שמעצבי אופנה וכל מי שמתעניין באופנה יוכלו להשתמש בו כמעין כלבו", אומרת התר קייבן, מנהלת מחלקת האוספים ותכנון המשאבים במוזיאון ויקטוריה ואלברט, שגם עוזרת לפתח תזאורוס אופנה רב־לשוני לאתר. עוד שותפים באתר מוזיאונים קטנים ובהם מוזיאון הנעליים רוסימודה שליד ונציה, המספק לאתר 12 אלף תמונות של נעליים; סוכנויות צילום כמו קאטווק פיקצ'רס מבריסל, בתי ספר לאופנה ובתי אופנה ובהם מיסוני ואמיליו פוצ'י.

"האופנה היא כיום חלק ממערכת קולקטיבית כללית, וחלק מהפרופיל התרבותי של אירופה", אומרת לאודומיה פוצ'י די ברסנטו, סמנכ"לית ומנהלת מחלקת התמונות בבית אמיליו פוצ'י ובעלת "פונדציונה ארכיביו אמיליו פוצ'י", ארכיון שהחל לעבור תהליך דיגיטציה לפני עשר שנים. "נעשה הכרחי לייסד פורטל מתמחה שמתמקד ברצינות בתרבות ובהיסטוריה של האופנה".

מאנגלית: אורלי מזור־יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ