בין תאצ'ר למרקס - אנד ספנסר

אפשר היה לצפות ממרגרט תאצ’ר שתתעלם מהיחס כלפי סגנון הלבוש שלה. אבל אשת הברזל, שהלווייתה התקיימה השבוע, הפגינה כלפיו רגישות לא צפויה

סוזי מנקס, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סוזי מנקס, ניו יורק טיימס

"שפתיים של מרילין מונרו ועיניים של קליגולה", כך הגדיר נשיא צרפת פרנסואה מיטראן את "האשה החזקה" כפי שהתגלמה בדמותה של ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר. הדברים שאמר הנשיא הסוציאליסטי של צרפת ב-1984, במהלך מריבה על תקציב הקהילה האירופית, ביטאו את היחס כלפי כל אשה ש"לבשה את המכנסיים" וניפצה את תקרת הזכוכית: הערצה מהולה בפחד.

אך תאצ'ר, שמתה בשבוע שעבר, בשנתה ה-78, לא לבשה את חליפות המכנסיים שנהפכו מאוחר יותר למדים של נשים שבשלטון, מהילארי קלינטון ועד קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. ראשת הממשלה הבריטית לבשה חליפות־חצאית מחויטות עם כתפיים מרופדות. לשם ריכוך נוספו לחליפות חולצות עם סרטי קשירה בצווארון, ומחרוזת פנינים נאה היתה הניגוד לתסרוקת הנוקשה של גברת הברזל. סיכת נוי היתה נעוצה תמיד בדש שמאל של הבגד שלה (ולא בדש הימני, כפי שהוצג ב"אשת הברזל", הסרט מ-2011 שמריל סטריפ גילמה בו את תאצ'ר).

תאצ'ר בחליפה המחויטת והסיכה הנצחית בדש שמאלצילום: אי-פי

כאשה הראשונה שהיתה למנהיגה הפוליטית החשובה במערב, הופעתה של תאצ'ר עברה בחינה מדוקדקת, ששום פוליטיקאי ממין זכר לא עבר לפניה. והמראה של תאצ'ר ביטא בדיוק את מצב הפמיניזם בשנות ה-80. לבושה ביטא גם את המקום שבו ניצבו נשים עובדות בשנות ה-80: נעליים בעלות עקבים נמוכים וחליפות מחויטות שהיו שריון הגנה בעולם שעדיין היה ברובו עולם של גברים.

היה אפשר לצפות שתאצ'ר העניינית תתעלם מהערות על סגנון הלבוש שלה, בייחוד כאלה שלעגו לסרטי הקשירה ולתיק היד הנצחי (בכנס אופנה ניצבה תאצ'ר, בחליפה שחצאיתה מטאטאת את הרצפה ועליה סרט גדול בהדפס נקודות, מול המעצבת קתרין האמנט, שהגיעה בלבוש מתריס – נעלי ספורט מהוהות וחולצת טי ענקית ועליה הצהרה פוליטית בדבר טילים גרעיניים). אך ב-1988, כאשר נבחרה לרשימה הבינלאומית של "המתלבשים הטובים" - כמופת רב השפעה ל"אלגנטיות קלאסית של אמצע הדרך" – היא אמרה לי: זה היה "אחד הרגעים הגדולים בחיי". לא העזתי לשאול אם הרגעים האחרים היו כשהיתה לראשת הממשלה הראשונה, כשילדה את התאומים שלה או כשניצחה במלחמת פוקלנד.

עם רונלד רייגן, 1975 צילום: אי-פי

תאצ'ר, שכיהנה בתפקיד ראש הממשלה מ-1979 עד 1990, בחרה בגישה שהתאימה לרקע שלה כבתו של חנווני מעיירה תעשייתית. היא נהגה לבחור את בגדיה מבין פריטים שנשלחו אליה ממרקס אנד ספנסר וחליפות מוכנות של אקווסקוטום, שהיה בעיניה מותג מורשת מהימן. גם את בחירתה לרשימת “המתלבשים הטובים” היא זקפה לזכות המלתחה של אקווסקוטום, שנבנתה סביב מעיל משיער גמלים עם צווארון פרוות צובל, שלבשה ב-1987, כשבאה למוסקבה לבקר את מיכאיל גורבצ'וב והביסה את המלתחה המפוארת של אשתו ראיסה.

אילו היתה תאצ'ר מנהיגה במאה ה-21, האם היתה מתלבשת בסגנון שונה, רציני ומחמיר פחות? אחרי הכל, היה בה צד רך של נערה משנות ה-50, הצד שחשפה כשלבשה שמלות פרחוניות לבילוי עם הנשיא רונלד רייגן. את בגדי הערב שלה עיצב טומאש סטרצ'בסקי, מעצב אופנה עילית פולני־בריטי שהתפרסם כשהלביש את הנסיכה דיאנה.

אך בשנות ה-80, בעולם שבו הגברים עדיין שלטו בכיפה, הבגדים של תאצ'ר היו מגן וגם אמירה על כוח נשי. ובמלותיה שלה - "אנא, אל תשתמשו במלה 'קשוחה'. אנשים עלולים לחשוב שלא אכפת לי. ואכפת לי. אכפת לי מאוד. המלה המתאימה היא חסונה, לדעתי".

מאנגלית: אורלי מזור־יובל

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ