המעצב ג’ון גליאנו: "ההתבטאויות האנטישמיות שלי הן הדבר הנורא ביותר שאמרתי בחיי"

המעצב הנודע אמר את הדברים בראיון למגזין "ואניטי פייר" בניסיון לטהר את שמו. זו הפעם הראשונה שבה הוא מתייחס באופן ישיר לתקרית

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אטואן

כשנתיים וחצי מאז השמיע התבטאויות אנטישמיות חריפות בבר בפאריס, מעצב האופנה ג'ון גליאנו מנסה לטהר את שמו בראיון ראשון מאז התלקחה הפרשה, שהובילה להדחתו מראשות בית האופנה של כריסטיאן דיור ומזה הנושא את שמו, ובהמשך להפיכתו לדמות לא רצויה בתעשיית האופנה. הראיון המלא יתפרסם בגיליון יולי של “ואניטי פייר”, וזו הפעם הראשונה שבה מתייחס המעצב באופן ישיר ומקיף לתקרית. גליאנו כבר התנצל בעבר והביע חרטה על דבריו.

גליאנו, שהיה מכור באותה העת לאלכוהול ולמשככי כאבים, טוען כי אינו זוכר את נאום התוכחה האנטישמי שנשא באותו הערב בבר, אך הוא צפה בסרטון הווידיאו המתעד אותו, שיצר אחד היושבים בבר ושהופץ מיד לאחר מכן ברשת. “האסיסטנט שלי סיפר לי על הסרטון, וכשראיתי אותו הקאתי. הרגשתי כאילו אני עומד לפסוע החוצה לרחוב ואוטובוס או משאית חלפו על פניי באבחה והדם התרוקן מרגליי. פשוט השתתקתי מרוב פחד”.

הוא אמנם אינו מסביר בראיון מדוע הביע את אהבתו דווקא להיטלר, אך הוא מלא חרטה על כך, ומגדיר זאת כ”דבר הנורא ביותר שאמרתי בחיי. במשך המון זמן ניסיתי להבין למה הכעס שלי הופנה לגזע הזה. עכשיו אני מבין שהייתי כל כך זועם ומנותק מעצמי שאמרתי את הדבר הזדוני ביותר שיכולתי להעלות על הדעת”.

הכתבה, שכותרתה "Galliano in the Wilderness”, היא ניסיון נוסף של המעצב הבריטי המושמץ בן ה-52 לשלוף עצמו מהגלות שנשלח אליה מיד לאחר אותה תקרית, ולשוב אל תעשיית האופנה. בשנתיים שחלפו מאז הוא פעל במרץ לשקם את חייו ואת שמו - אישפז את עצמו במכון גמילה מאלכוהול, התרחק מעין הציבור ואף השקיע עצמו בלימודי יהדות. ובכל זאת אנשי תעשיית האופנה, והציבור הרחב, סירבו למחול לו, וכל ניסיון של גליאנו לפלס את דרכו בחזרה לזירה הציבורית הסתיים בגל של תוקפנות. בתצלום של אנני לייבוביץ' הנלווה לכתבה, הוא מוצג יושב על סלע בתוך נהר שוצף, בראש מורכן.

מתברר כי לאורך השנים רבים ניסו להגיש לו עזרה, אך הוא סירב בתוקף. כשנשיא דיור, סידני טולדנו, התעמת עמו על מצבו הנפשי הרעוע, הלה הפנה את הדיון אליו והמליץ לו לשנות את הרגלי התזונה הלקויים שלו. וכשברנאר ארנו, מנכ"ל תאגיד המותרות LVMH, זימן אותו לפגישה והודיע לו כי הוא עתיד לקפח את חייו אם ימשיך בנתיב ההרס העצמי, גליאנו קרע מעליו את חולצתו, חשף גוף שרירי שעוצב במכון כושר, ושאל אותו: "האם זה נראה לך כמו גוף של אלכוהוליסט?”

עתה הוא מודה כי לאורך השנים חי בהכחשה גמורה למצבו הנפשי, ובמעט רגעי ההתפכחות למצבו חי בסבל רב. אולם כעת הוא אופטימי ומוכן לשוב אל מעגל העבודה. “זה נשמע מעט מוזר", אמר לכתבת המגזין, ”אבל אני אסיר תודה על מה שאירע. למדתי המון על עצמי. גיליתי מחדש את הילד הקטן שהיה לו הרעב ליצור ושחששתי שאיבדתי כבר. אני חי”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ