הילה אוחיון

סוכן הדוגמניות האגדי ג’ון קזבלנקס מת אתמול (שבת) והוא בן 70. קזבלנקס, שחי במיאמי שנים רבות, סבל ממחלת הסרטן, ועבר טיפולים בריו דה ז’ניירו, ברזיל, שם מת. הוא הותיר אחריו אשה וחמישה ילדים, בהם סולן להקת ה”סטרוקס”, ג’וליאן קזבלנקס.

קזבלנקס הקים את סוכנות הדוגמניות הבינלאומית עלית מודלס ב-1972, ובין השאר הוא ייצג את סינדי קרופורד, נעמי קמפבל, לינדה אוונג’ליסטה, אימאן וכן מיכאלה ברקו הישראלית. הוא המציא את המושג דוגמניות־על, והסוכנות שלו העמידה תחרות ראשונה לסוכנות הדוגמניות פורד, ששלטה אז בתחום.

לא פעם נקשר שמו של קזבלנקס במסיבות דוגמניות פרועות, שכללו סקס, סמים ואלכוהול, והוא נודע בכך שלא טרח להפריד בין המקצועיות ובין הנאה. הוא הואשם לא פעם על ידי התקשורת כי דאג שהדוגמניות בסוכנות שלו יונצחו על גבי שערי מגזינים גדולים באמצעות שוחד שנתן בעצמו, וסיפור הגירושים שלו מהדוגמנית ג’ינט כריסטיאנסן תפס כותרות זמן רב, כשכריסטיאנסן גילתה שהוא מנהל רומן עם דוגמנית הצעירה ממנו ב-25 שנה, סטפני סימור, לימים דוגמנית־על בעצמה. סימור היתה אז רק בת 16, ולא היתה הקטינה היחידה שעמה קזבלנקס ניהל רומן.

ג'ון קזבלנקס משוחח עם שתיים מהדוגמניות שייצג - ג'ואן סברנס (משמאל) וגונילה ברסטרום - במשרדו בניו יורק, 1978צילום: ניו יורק טיימס

קזבלנקס התגאה בפני התקשורת בסכומים האדירים שהדוגמניות שבסוכנות שלו קיבלו על עבודותיהן; בהקשר זה, זכורים דבריה של לינדה אוונג’ליסטה בשנות ה-90 כי “הן (דוגמניות־העל) לא מתעוררות בבוקר בעבור פחות מ-10,000 דולר ביום”. למרות זאת, קזבלנקס אמר בשנת 2000 ל”טלגרף” הבריטי כי החרטה היחידה שלו היא יצירת המושג דוגמניות־על. לדבריו, אף אחת מהן מעולם לא הכירה לו טובה על הכסף הרב שצברו בזכותו, והן יכולות להתנהג בצורה בלתי נסבלת כשהן רוצות, לאבחנתו.

נעמי קמפבל, שיוצגה על ידי קזבלנקסצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ