הצהרה או ביזיון? |

הרשת מגיבה על החלטת מישל אובמה להגיע לסעודיה ללא כיסוי ראש

ביקורת נשמעה על אשת נשיא ארצות הברית בשל בחירתה להגיע לניחום אבלים בעקבות מותו של המלך עבדאללה ללא כיסוי ראש, כנהוג במדינה. עם זאת רבים ראו במהלך זה עמדה פוליטית אמיצה

סהר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סהר שלו

לא רק שרה נתניהו זוכה לביקורת ציבורית נוקבת. בימים האחרונים נשמעת ביקורת נוקבת גם על מישל אובמה, רעייתו של נשיא ארצות הברית, שהתלוותה אליו לסעודיה לניחום אבלים בעקבות מותו של המלך עבדאללה ולא לבשה כיסוי ראש כנהוג במדינה, שם נשים מחויבות לעטות כיסוי ראש או חיג'אב המכסה את גופן.

כבר ביציאה מהמטוס הנשיאותי נראתה אובמה ללא מטפחת ראש והציתה שורת ציוצים בטוויטר מאזרחי המדינה שכינו את ההופעה שלה לא צנועה והפיצו האשטגים בגנותה. אחרים שיבחו את ההופעה, ודיון התלקח בשאלה האם על מנהיגי מדינה ובני או בנות זוגן מוטלת החובה לכבד את מנהגי המקום. מומחים לדיפלומטיה טוענים שבעבר ראשות מדינה או נשות מנהיגים מארצות הברית וממקומות אחרים לא חבשו כיסויי ראש ופגשו את המשפחה המלכותית הסעודית בשיער חשוף. אחרים ציינו שנשים אחרות במשלחת האמריקאית כמו מזכירת המדינה לשעבר, קונדליסה רייס ונציגת הרפובליקאים, ננסי פלוסי, הגיעו גם הן ללא כיסוי ראש, ושראשי מדינות ומנהיגות מערביות אחרות מגיעות למדינה ופוגשות את המנהיגים שלה בשיער חשוף, כמו גם נשים מערביות שמבקרות בממלכה ולא מחויבות בכיסוי ראש.

פרשנים ראו בהחלטה של רעיית הנשיא לא לחבוש כיסוי ראש הצהרה פוליטית ותמיכה בזכותן של נשים לשוויון, בעיקר אחרי נאומו של אובמה בהודו (ביקור שנקטע בשל מותו של המלך הסעודי) וקריאתו לשוויון זכויות במדינה. העיתון "ושינגטון פוסט" קרא בכותרת "אל תטעו: מישל אובמה הצהירה עמדה פוליטית אמיצה" וטען שהלבוש של רעיית הנשיא אינו מקרי ב"מדינה שבה יש קודי לבוש חמורים לנשים, שלא מורשות לנהוג או להסתובב ללא משגיח גברי".

המהומה שפרצה, שהיתה אולי מהומת רשת יותר מאשר תקרית דיפלומטית, הולידה שורה של שמועות ושקרים. רק 1,500 ציוצי טוויטר נספרו בגנותה של אובמה במדינה שבה למעלה ממיליון משתמשים, ואילו השמועה על וידיאו רשמי של תחנת הטלוויזיה הסעודית שבה דמותה של אובמה טושטשה התבררה כלא נכונה. ממשפחת המלוכה או ממנהיגים אחרים שלה לא נשמעה ביקורת על רעיית הנשיא, והמהומה שנפוצה התרחשה יותר ברשתות החברתיות האמריקאיות ובמדיה שלה, הרחק מסעודיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ