הפרלמנט הצרפתי אישר חוק האוסר העסקת דוגמנים רזים מדי

העוברים על החוק, שמטרתו להילחם בהפרעות אכילה ובאידיאליזציה של רזון, צפויים לקנסות ועונש של עד שישה חודשי מאסר. סוכנויות הדוגמנים במדינה מתנגדים למהלך

סהר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סהר שלו

אחרי שהכנסת חוקקה את "חוק הפוטושופ" וחוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, הצטרף גם הפרלמנט הצרפתי לישראל, ספרד ואיטליה והצביע השבוע על איסור העסקתם של דוגמנים ודוגמניות רזים בתעשיית האופנה.

"פעילות דוגמנות נאסרת לכל אדם שמדד מסת הגוף שלו (BMI) נמוך מהרמה שהוצעה על ידי רשויות הבריאות", נכתב בהצעה, שדורשת מדוגמנים להביא מסמכים רפואיים המאשרים מדד מסת גוף תקין. החוק, שמצטרף לחוק אחר שאוסר על אתרי אינטרנט לעודד רזון קיצוני, הוא ניסיון להילחם באנורקסיה ובאידיאליזציה של הרזון בתעשיית האופנה. החוק גם מעמיד קנסות למי שמעסיקים דוגמנים ודוגמניות רזים, וכן עונש של עד שישה חודשי מאסר.

"החוק נועד להגן על דוגמניות שמורידות במשקל ומסכנות את עצמן", אמר אוליבייה וראן, נציג הסוציאליסטים בבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי שקידם את הצעת החוק. "הוא נועד גם להגן על מתבגרים. הדימוי של 'יופי אידיאלי' מגדיל את הסיכון להפרעות אכילה".

דוגמנית בתצוגת אופנה בפריז בחודש שעברצילום: אי־אף־פי

החוק החדש מעמיד את תעשיית האופנה הצרפתית, המרכז העולמי של תעשיית היופי, ההוט קוטור והמותגים הגדולים בפני אתגר. ואכן סוכנויות הדוגמנים מתנגדות למהלך. איזבלה סן־פלי, מזכירת איגוד סוכנויות הדוגמנות בצרפת, קראה להצעה "אפלייה" שיכולה לסכן את תעשיית האופנה הצרפתית. "הדוגמניות שלנו רזות, אבל לא חולות. הן צעירות ורזות", היא אמרה ל"וול סטריט ז'ורנל". "הממשלה שוכחת שתעשיית האופנה היא בינלאומית. 90% מהדוגמניות שלנו הן זרות. איך סוכנויות צרפתיות יכולות להתחרות באחרות אם הן כבולות לסטרנדרט אחד בצרפת בעוד שאחרות אינן?"

ספרד היתה המדינה הראשונה שאסרה על העסקתם של דוגמנים ודוגמניות מתחת למדד מסת הגוף התקינה של 18.5 בתצוגות אופנה כבר ב-2007. באותה שנה דרשה איטליה מדוגמניות להביא אישור רפואי שמשאר מדד מסת גוף תקין וכן אסרה על העסקתם של דוגמנים ודוגמניות מתחת לגיל 16 בתצוגות.

ישראל חוקקה ב–2012 את חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות וכן את "חוק הפוטושופ". בארצות הברית אין עדיין חוק זה, אבל חטיבת המסחר במועצת האופנה האמריקאית קבעה גיל מינימום עבור דוגמניות המשתתפות בשבוע האופנה בניו יורק, אך עם זאת לא התייחסה למשקל גופן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ